Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaTeknolojiNVIDIA, ARM İşlemci Mimarisini Satın Alabilir

NVIDIA, ARM İşlemci Mimarisini Satın Alabilir

Bloomberg tarafından paylaşılan habere göre; NVIDIA, mobil platformlarda en popüler işlemci tasarımına sahip ARM mimarisini satın alabilir. Apple, Qualcomm ve AMD’nin kullandığı işlemci tasarımı, güncel olarak akıllı telefonlardan veri merkezlerine kadar birçok farklı alanda kullanılıyor. 

Yüksek performanslı grafik kartları ile bilinen NVIDIA, yeni bir yatırım yapma yolunda ilerliyor. “Bloomberg” tarafından paylaşılan ve güvenilir kaynaklara dayandırılan habere göre; dünyaca ünlü grafik kartı ve yonga seti üreticisi NVIDIA, ARM Holding’i satın almaya hazırlanıyor. Önümüzdeki hafta içerisinde ilk sözleşmelerin paylaşılabileceği açıklanırken, şirketin fikir ve kullanım haklarının devrinin ise bu yöntemle sağlanabileceği düşünülüyor.

Özellikle MediaTek ve Snapdragon işlemciye sahip akıllı telefonlarda görülen ARM mimarisi, genellikle mobil platformlar için kullanılıyor. “x86” ve “AMD 64” mimarisine kıyasla; dar hacimde yüksek performans ve enerji verimliliği ile çekirdeklerin kullanılabildiği mimari, günümüzde birçok üretici tarafından tercih ediliyor. Apple, Qualcomm, AMD ve Intel gibi birçok teknoloji devi tarafından kullanılan işlemci tasarımı; akıllı arabalar, veri merkezleri ve ağ ekipmanlarında da kendine yer buluyor.

NVIDA, ARM mimarisine sahip olmak için 55 milyar dolar ödeyebilir

NVIDA ARM
İki Şirketin Logoları

ARM Holding’e yapılan bir önceki yatırım, Japonya merkezli “SoftBank” tarafından olmuştu. 32 milyar dolar (yaklaık 223 milyar Türk lirası) yatırım ile ARM’ı satın alan “SoftBank”, dört yıldır ürünlerini geliştirmeyi sürdürüyordu. NVIDIA müdahalesiyle önümüzdeki süreçte el değiştireceği düşünülen şirketin, 55 milyar dolara (yaklaşık 383 milyar Türk lirası) satılacağı tahmin ediliyor. 260 milyar dolar marka değeri ile dünyanın en büyük grafik kartı üreticisi unvanına sahip olan şirketin, söz konusu yatırım ile lisans haklarından da gelir elde edebileceği ifade ediliyor. Mimari satışının yanında üçüncü taraf firmaların çekirdek üretiminin başvurularından da kazanç elde edecek olan şirketin ayrıca, bu satış sayesinde değerini artırması bekleniyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

İlk Kez Kampa Gidecekler İçin İşe Yarayacak Mobil Uygulamalar!

Donald Trump, TikTok Uygulamasını ABD Ağında 1 Ağustos’tan İtibaren Yasaklayacağını Açıkladı

NVIDIA Minecraft RTX için 5 Yeni Dünya Yayınladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR