windows-11-android-teknosafari-min

Windows 11, geçtiğimiz aylarda sızdırılmıştı. Bunun ardından resmi olarak tanıtılan Windows 11, Android uygulamalarını varsayılan olarak destekleyecek.

Microsoft, Windows 11 işletim sisteminde Android uygulamalarının destekleneceğini resmi olarak duyurdu. Android uygulamaları, varsayılan olarak Amazon Appstore mağazasından indirilebilecek. Ayrıca Windows 11 kullanıcıları, APK uzantılı dosyaları ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan yükleyebilecek.

Microsoft, Windows 11 ‘de Android desteği konusunda resmi bir dökümantasyon yayınlamadı. Ancak kullanıcılar, şimdiden gerekli olan tüm bilgileri ‘deneme yanılma’ yolu ile öğrendi diyebiliriz. Ayrıca son güncelleme ile Windows 11, Amazon’un uygulama mağazasına erişebiliyor.

Windows 11 Amazon App Store nasıl yüklenir?

windows-11-android-min

Windows 11, varsayılan olarak Amazon App Store mağazasını bulundurarak geliyor. Ancak kullanıcılar, yanlışlıkla bu mağazayı silebilir.

Windows 11 kullanıcıları, herhangi bir uygulamayı yükler gibi Amazon App Store mağazasını yükleyebilecek. Ayrıca kullanıcılar, tercih ederse Microsoft Store üzerinden de mağazaya erişebilecek.

Amazon App Store nasıl kullanılır?

Windows 11 içerisinde bulunan Amazon mağazası, aynı mobil cihazlarda bulunan Google Play Store ve Apple Play Store gibi çalışacak.

Kullanıcılar, akıllı telefonlardan alışık olduğu şekilde Windows 11 bilgisayarlara mobil uygulamaları yükleyebilecek. Ancak Amazon mağazası, yaklaşık yarım milyon uygulama içeriyor. Bu sayı ise 3.5 milyondan fazla uygulamaya sahip Google Play Store mağazasına göre oldukça düşük kalıyor.

Windows 11 ‘de APK uygulama nasıl yüklenir?

windows-11-android-teknosafari-tiktok

Windows 11, varsayılan olarak APK dosyalarını destekleyecek. Yani herhangi bir .exe uygulaması yükler gibi, APK dosyalar da direkt çalıştırılabilecek.

Windows 11 ‘de Android uygulamalar için Amazon Mağazası gerekli mi?

Windows 11, doğrudan APK uzantılı dosyaları destekliyor. Yani Amazon App Store, Android uygulamalarını açmak için bir aracı konumunda bulunmuyor.

Windows 11 bilgisayarda Amazon mağazası olmasa dahi, tüm Android uygulamalar ve oyunlar çalışacak. Android uygulamaları, standart bir uygulama ve oyun gibi, her şeyden bağımsız ayrı bir dosyaya sahip olacak.

Windows 11 ‘de Android uygulamaları için Emulatör gerekli mi?

windows-11-android-bluestack

Microsoft, Windows 11 ‘de Android uygulamalarını tamamen desteklendiğini açıkladı. Yani BlueStacks ve benzeri Android emulatörleri, Windows 11 ile tarih olacak.

Uygulamanın çalışmasında ek bir emulatör gerekmediğinden dolayı, çok daha yüksek performansa sahip olacak. Takılmalar ve yaşanan uyumsuzluk problemleri minimuma inecek.

Windows 11 ne zaman yayınlanacak? Windows 11 ücretsiz mi olacak?

Microsoft, Windows 11 işletim sistemini aynı Windows 10 döneminde olduğu gibi sunacak. Kullanıcılar, cihazlarını belli bir süre boyunca ücretsiz olarak yeni işletim sistemine yükseltebilecek.

Bunun yanında Microsoft, belirlenen süre içerisinde cihazlarını güncellemeyen kullanıcıların, ücretsiz yükseltme haklarını elinden alacak. Windows 11, ek olarak ücretli bir şekilde de satılacak.

Windows 11 sistem gereksinimleri

windows-11-sistem-gereksinimleri-teknosafari

Microsoft, Windows 11 işletim sisteminin stabil çalışabilmesi için minimum sistem gereksinimlerini açıkladı.

  • İşlemci: 2 çekirdek; 1 GHz; 64 bit
  • RAM: 4 GB
  • Depolama: 64 GB
  • Ekran: 720p; 9 inç; 8 bit
  • Ekran kartı: DirectX 12 destekleyen ekran kartı

Windows 11 çıkış tarihi

Microsoft, Windows 11 çıkış tarihi konusunda bilgi paylaşmadı. Ancak sistemin, tam sürüm olarak 2022 yılının ilk çeyreğinde çıkış yapması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:

Windows 11, Tüm Özellikleri ile Tanıtıldı! 

Microsoft, Windows 10 Desteğinin 2025 Yılının Ekim Ayında Sona Ereceğini Açıkladı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz