Çin merkezli teknoloji üreticisi Xiaomi 100 milyar dolar piyasa değeri hedefine ulaştı. Xiaomi, her ne kadar bu hedefi 2018 yılında duyurmuş olsa da, iki sene önce belirtilen miktara ulaşmayı başardı. 

Genellikle daha genç ve dinamik bir hedef kitleye yönelik ürünler üreten Xiaomi, özellikle fiyat/performans ürünleriyle beğeni topluyor. Türkiye pazarında da pek çok tüketiciye ulaşmayı başaran Çin merkezli üreticinin ortaya çıkan verileri şirketin 100 milyar dolar piyasa değerine ulaştığını ortaya koyuyor. 

Adını son dönemlerde sıklıkla duymaya başladığımız ve kullanıcılarını memnun etmeyi başaran Xiaomi, aslında 100 milyar dolarlık piyasa değeri hedefini 2018 yılında açıklamıştı. Şirket hisselerinin arz toplantısında Xiaomi Lei Jun’un açıkladığı 100 milyar dolar hedefi gecikmeli olsa da gerçekleştirdi. 

Xiaomi ‘nin hisseleri yükseliyor

Xiaomi’nin son yıllarda gösterdiği başarısı şirketin hisse senetlerinin de yükselmesine olanak tanıdı. Bu bağlamda Xiaomi hisseleri Hong Kong borsasında %9,1 yükselerek yeni bir rekor kırdı. Hang Seng Endeksi içinde 13. sıraya yükselen Xiaomi’nin piyasaya değeri bu yükselişle 100 milyar dolara ulaştı. Şirketin gün sonunda ise piyasa değeri 103 milyar dolar oldu.

Xiaomi gelirinin önemli bir kısmını akıllı telefonlarından elde ediyor. 100 milyar piyasa değeri hedefini 2018 yılında açıklayan şirketin o dönemki değeri şu an ulaştığı değerin yarısında biraz daha fazlaydı. Ayrıca şirketin hisseleri ise 17 dolar seviyelerinden işlem görüyordu. 

Xiaomi’nin asıl yükselişi ise Ağustos ayından sonra gerçekleşti. Şirketin Hang Seng Endeksi’ne dahil edileceği açıklandıktan sonra hisselerinin değeri 2 katından daha fazla yükselmeyi başardı. Çin’de düzenlenen çifte 12 alışveriş festivali de Xiaomi’nin hisselerini %20 artırdı. 

Xiaomi, Kasım ayında açıkladığı verilerle ise son iki yıldaki en hızlı çeyrek büyümesine ulaştığını belirtti. Xiaomi’nin Kasım ayında açıkladığı veriler kazanç tahminlerini ise geride bırakmayı başardı. Bu bağlamda Xiaomi, 100 milyar dolar piyasa değerine iki yıl sonra da olsa erişmeyi başardı.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi Mi 11 ‘in Geekbench Sonuçları Belli Oldu

Xiaomi’nin Giyilebilir Ürünler Markası Huami Türkiye’ye Giriyor

Bitcoin rekor kırdı, Cyberpunk 2077 Ps4, Netflix ‘te dizi dinleme dönemi başlıyor – DigiToll #46:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz