Xiaomi Kara Liste

ABD hükumeti, görevi Joe Biden’a devreden Donald Trump yönetimi tarafından hazırlanan kara listeden Xiaomi’yi çıkarmayı kabul etti. Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi, kısa bir süre önce kara liste kararına yönelik açtığı karşı davayı kazandığını açıklamıştı.  

Donald Trump yönetimindeki ABD hükumeti; geçen yıl Çin hükumetine veri sızdırdığı ve Çin ordusuna hizmet ettiği gerekçesiyle Xiaomi’yi, içerisinde Huawei’nin de bulunduğu bir kara listeye dahil etmişti. Söz konusu kararın, Xiaomi’nin ABD’de yapacağı yatırımları ve tedarik ağını büyük oranda etkileyeceği ifade edilmişti. Bunun üzerine şirket, karara ilişkin itiraz hakkını kullanmış ve konuyu mahkemeye taşımıştı. Daha sonra Xiaomi, ABD hükumeti tarafından kendisine yönelik alınan kara liste kararına ilişkin açtığı karşı davayı kazandığını açıklamıştı. Davayı değerlendiren federal mahkemenin, Xiaomi için alınan kara liste kararını hatalı bulduğu ifade edilmişti.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; ABD hükumeti, Xiaomi’yi Trump yönetimi tarafından hazırlanan kara listeden çıkarmayı kabul etti. Konuya ilişkin hazırlanan dosyada, tarafların davayı tartışmalı bir hale getirmeden çözecek şekilde uzlaşmayı kabul ettiklerine ve ortak bir yol üzerinde anlaştıklarına işaret edildi. Dosyada yer alan diğer ayrıntılar ise henüz açıklanmadı. Fakat her iki tarafın da 20 Mayıs 2021 tarihine kadar yeni bir ortak teklif dosyası sunacağı belirtildi.  

Donald Trump liderliğindeki ABD hükumeti, Huawei için de benzer bir kara liste kararı almıştı

Huawei ABD Kara Liste

Diğer yandan; eski başkan Donald Trump liderliğindeki ABD hükumeti, Trump’ın Huawei’nin Çin hükumetine veri sızdırdığı ve Çin ordusuna hizmet ettiğine işaret etmesinin üzerine Huawei için de benzer bir kara liste kararı almıştı. Alınan karar, Çin merkezli teknoloji devinin tedarik zincirinin büyük oranda kırılmasına neden olmuştu. Huawei bu nedenle, özellikle donanım ayağında ‘Kirin’ işlemci gibi birçok ürünün üretimini durdurmak zorunda kaldığını açıklamıştı. Bu da şirketin, akıllı telefon pazarında ciddi bir gerileme yaşamasının önünü açmıştı. Yaşanan son gelişme, Xiaomi’nin de benzer bir durum yaşamasının önüne geçmiş oldu.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Xiaomi, ABD Hükumeti Tarafından Alınan Kara Liste Kararına İlişkin Açtığı Karşı Davayı Kazandı 

Xiaomi, ABD Hükumetine Ambargo Kararıyla İlgili Dava Açtı! 

ABD, Xiaomi’ye de Ambargo Uygulayacak: Xiaomi’den Açıklama Geldi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz