Starship Atık

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in kurucu CEO’su Elon Musk, Starship fırlatma aracının uzayda atık toplayabileceğini açıkladı. Konuya ilişkin açıklamayı bir takipçisine verdiği yanıtta resmi Twitter hesabından yapan Musk, aracın uzaydaki atık ve enkazı deposuna toplayabileceğine işaret etti.  

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in kurucu CEO’su Elon Musk, Starship fırlatma aracının uzayda atık toplayabileceğini açıkladı. Dünyaca ünlü şirket CEO’su, konuya ilişkin açıklamayı resmi Twitter hesabı üzerinden bir takipçisine verdiği yanıtta yaptı. Söz konusu takipçi, paylaşımında Musk’a SpaceX’in uzaydaki atıkları toplamaya yönelik herhangi bir planı olup olmadığını sordu. Musk ise yanıtında, Starship fırlatma aracının hareket eden kapısıyla uzayda deposuna atık toplayabileceğine işaret etti. Şirket CEO’su, takipçisine yanıt verdiği paylaşımda “Starship’i uzayda uçurabiliriz ve kaportadaki hareketli kapı sayesinde enkaz toplayabiliriz” ifadelerine yer verdi.  

Diğer yandan; Starship’te yer alan hareketli kapı, yörüngede belli bir noktaya ulaşınca açılabiliyor ve uzay aracını fırlatıyor. Kapı, daha sonra Starship Dünya’ya dönmeden önce tekrar kapanıyor. Uzaydaki ölü uydular ve ayrık roket parçalarının, yörüngede bir uçan atık yığını oluşturduğu da biliniyor. Bu enkaz, Dünya yörüngesinde bir çarpışma riski yaratıyor. SpaceX, güncel olarak Starlink uydu interneti hizmeti için yörüngeye fırlattığı bin 657 uydusu bulunuyor. Şirket, 2027 yılının ortasına kadar 42 bin uydu ile bir mega takımyıldızı oluşturmayı planlıyor.  

SpaceX yöneticisi Gwynne Shotwell de Starship uzay aracına yönelik benzer bir açıklama yapmıştı

SpaceX Starship

Öte yandan; SpaceX yöneticisi Gwynne Shotwell de daha önce verdiği bir röportajda, Starship uzay aracının Dünya yörüngesine bırakılan atıkları Dünya’ya dönene kadar kargo bölümünde depolayabileceğini dile getirmişti. ‘Time’ dergisine verilen röportajda Shotwell, “Kolay olmayacak ama Starship’in bunu yapabilme imkanı olduğuna inanıyorum” ifadelerine yer vermişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SpaceX, Starlink İnternet Hizmeti Üzerinden Uçaklara Wi-Fi Erişimi Getirecek 

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Ethereum Düğümü Götürdü 

Google, SpaceX’in Starlink Uydu İnterneti Projesi İçin Bulut Bilişim Hizmeti Verecek  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz