Müteahhitler Projelerden Ev

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 6306 sayılı kanunun uygulama yönetmeliğinde yaptığı değişiklik kapsamında; müteahhitler artık, başlamadıkları ya da yeni başladıkları projelerden ev satamıyor. Yönetmeliğin değiştirilmesinin üstünden 1 yıl geçmesine rağmen vatandaşların haklarını tam olarak bilmediğine dikkat çeken Üçay İnşaat Genel Koordinatörü Mehmet Gül, ev alacak olanların değişen yönetmeliği okumadan hareket etmemesi gerektiğine işaret ediyor.  

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, yaklaşık 1 yıl önce ‘6306’ sayılı kanunun uygulama yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle konut sektörü için önemli kararlara imza attığı biliniyor. Yönetmeliğin değiştirilmesinin üstünden 1 yıl geçmesine rağmen vatandaşların haklarını tam olarak bilmediğine dikkat çeken Üçay İnşaat Genel Koordinatörü Mehmet Gül, ev alacak olanların değişen yönetmeliği okumadan hareket etmemesi gerektiğine işaret ediyor. Gül ayrıca, yeni konut alacaklara ya da evlerini kentsel dönüşüm kapsamında kat karşılığı inşaat şirketine vermeyi düşünenlere kritik uyarılarda bulunuyor.  

Aktarılan detaylara göre; değişen yönetmelik kapsamında, müteahhitler artık başlamadıkları veya yeni başladıkları projelerden ev satamayacak. Kat malikleriyle anlaşan müteahhit, 1 yıl içinde projeye başlamak zorunda olacak. Ayrıca başlanan projelerde, 6 aydan fazla ara verilemeyecek. Kat malikleri ya da arsa sahipleri şartları karşılayamayan şirketlerle anlaşmayı feshedebilecek 

Yönetmeliğin vatandaşı yakından ilgilendirdiğini belirten Mehmet Gül; “Bakanlık uygulama yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle henüz inşaatı başlamayan veya yeni başlanan projelerden konut satışı yapılmasını yasakladı. 19 Ekim 2019 tarihli ve 30923 sayılı resmi gazetede yayımlanan 6306 sayılı kanunun uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikte, ‘Yapım işini üstlenen müteahhitlerin payına düşen bağımsız birimlerin satışı, inşaatın ilerleme seviyesine göre ve idarenin iznine istinaden yapılabilir’ cümlesi geçiyor. Kanun, müteahhite kat karşılığı aldığı bir işte kendi payına düşecek bölümün satışında inşaatın ilerlemesi şartını koyuyor. Bir nevi başlamayan veya daha inşaatın ilk aşamalarında olan projeden ev satışını yasaklıyor. İnşaat başladıktan sonra satış yapmak isteyen müteahhit idareden izin almak zorunda. Ev alacak her vatandaşın bunu bilmesi gerekiyor” bilgilerini paylaşıyor. 

Müteahhit payına düşen bağımsız birimlerin satışı için bütün maliklerin muvafakati gerekiyor

Müteahhit Maliklerin Muvafakati

Müteahhit payına düşen bağımsız bölümlerin, inşaatın tamamlanma oranın üstündeki bir oranda satışı gerçekleşebileceği bazı durumların olduğunu hatırlatan Mehmet Gül, Müteahhit payına düşen bağımsız birimlerin, inşaatın tamamlanma oranında veya bu oranın üstündeki bir oranda satışı için bütün maliklerin muvafakati gerekir. Binadaki tüm kat malikleri firmaya muvafakat vermesi durumunda müteahhit inşaatın ilerleme oranına bakılmaksızın tüm dairelerin satışını yapabilir. Şayet muvafakat verilmemesi durumunda ise firmanın dairelerini satabilmesi için inşaatın belirli bir kısmının tamamlanması, tamamının satılabilmesi içinse yapı kullanma izin belgesi alınması gerekiyor. Bu durumlarda müteahhit payına düşen bağımsız birimlerin tamamının satışı yapılabilir” ifadelerini kullanıyor. 

Gül ayrıca, yönetmelik ile vatandaşların yaşadığı başka sorunlara da çözüm getirildiğini sözlerine ekliyor. Üçay İnşaat Genel Koordinatörü, konuya ilişkin açıklamasında “Geçtiğimiz yıllarda kat malikleri ile anlaşma sağlayan şirketler, binanın dönüşüm süresini kendi belirliyordu. 1 yıldan çok kısa sürede projeye başlayıp yol kat eden firmalar olduğu gibi inşaatın başlama süresinin 3-4 yıla kadar uzatan veya daha uzun yıllar başlamayan firmalar vardı. Yeni kanun ile kat malikleriyle sözleşme imzalayan firmalar 1 yıl içinde çalışmalara başlamak zorunda. Eğer sözleşmenin imzalanmasından sonraki 1 sene içinde müteahhit kaynaklı problemlerden dolayı inşaat başlamamış ise sözleşme feshedilebilir ve kat malikleri başka bir şirket ile yeniden anlaşma yapabilir” ifadelerine de yer veriyor. 

Kat malikleri, anlaşma gerçekleştirildikten sonra 6 aydan fazla süreci kesintiye uğratamıyor

Kat Malikleri

Diğer yandan; yapım işine başlanmış ve sonrasında çalışmayı durdurarak vatandaşı mağdur eden şirketlere de yaptırımlar geldiğinin altını çizen Mehmet Gül, sözlerine şöyle devam ediyor: Kat malikleri şirket ile anlaşmayı gerçekleştirdikten sonra inşaatın herhangi bir seviyesinde 6 aydan fazla süreci kesintiye uğratamaz. Sözleşmenin malikler tarafından tek taraflı feshedilebilmesi için yapım işinin belirli bir seviyede durdurulmuş ve en az 6 aydır projenin bitirilmesini gerektirecek seviyede ekip ve ekipmanla inşaata devam etmiyor olması gerekir. İşinin durdurulduğunun ve en az altı aydır projenin bitirilmesini gerektirecek seviyede ekip ve ekipmanla devam edilmediğinin, ilgili idarenin tespit, tutanak ve kayıtları, yapı denetimi sistemindeki kayıtlar, fotoğraflar, uydu görüntüleri vb. bilgi ve belgeler ile ortaya konulması gerekir. Bu durumlarda inşaata başlanmış bir alanda kat malikleri tek taraflı sözleşmeyi feshedebilir ve başka bir inşaat şirketi ile çalışabilir.” 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Acil Durum Anlarında ve Depremde Hayat Kurtaran Uygulamalar 

GSM Operatörleri, Deprem Bölgesindeki Müşterilere Ücretsiz Dakika, SMS ve İnternet Veriyor! 

Google, Android Telefonların Deprem Takibi Yapacağını Duyurdu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz