koronavirus erkeklerde

2019’un Aralık ayında Çin’de tespit edildiğinden beri araştırmacılar tarafından incelenen koronavirüsün, neden erkekleri daha fazla etkilediği hakkında araştırma yapıldı. Global Health 50 / 50’nin verilerine göre erkeklerin covid-19 salgınından neden daha çok etkilendiği açıklandı.

Küresel bir kriz haline gelen yeni tip koronavirüs salgını, ortaya çıktığı günden bu yana 460 binden fazla kişide tespit edilmiş ve 20 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Şu ana kadar 196 ülkeye sıçrayan koronavirüsün, tespit edildiği günden bu yana kadınlara oranla erkeklerde daha fazla ölüme sebep olduğu belirtilmişti. İlk vakaların tespitinin ardından yaşanan ölümlerde erkek oranı çok daha fazla olunca, akıllara covid-19’un neden erkekleri daha çok etkilediği soruları gelmeye başlamıştı. Epidemiyologların belirttiğine göre, covid-19, özellikle belli bir yaşın üstünde olan insanlarda ve kronik hastalıkları bulunanlarda daha fazla tespit ediliyor. Ancak yaşanan ölümlerde cinsiyetler karşılaştırıldığında, ölüm oranlarının erkeklerde daha fazla olması hakkında ellerindeki verilerle çalışmalar yapan epidemiyologlar, erkeklerin sağlıksız alışkanlara daha fazla sahip olduğunu ortaya koydu. 
Dünya çapında artan vaka ve ölüm sayıları sebebiyle verilerin düzgün işlenememesi bu konudaki araştırma çalışmalarını güçleştiriyor. Doğru cinsiyet verilerinin, doktorların yüksek riskli hasta kategorilerini daha iyi anlamalarına ve tarama, test ve tedavi yöntemlerini buna göre uyarlamalarına yardımcı olacağı biliniyor.
CNN, küresel sağlıkta cinsiyet eşitsizliğine bakan bir araştırma enstitüsü olan Global Health 50/50 ile birlikte verileri analiz etti. Şirketler, erkeklerin kadınlardan neden daha fazla ölme olasılığı olduğunu anlamak amacıyla çeşitli ülkelerden gelen COVID-19 verilerini analiz etti.
Çalışmada şimdiye kadar Çin, Fransa, Almanya, İran, İtalya ve Güney Kore dahil olmak üzere toplam 10 ülkeden gelen verilerin analiz edildiği aktarıldı. Ancak sadece yazılan 6 ülkenin tespit edilen vaka ve ölümler için cinsiyete göre ayrılmış verileri sağladığı belirtildi. 

Bahsedilen altı ülkenin hepsinde koronavirüs erkeklerde kadınlardan daha fazla tespit edildi ve koronavirüs hastalığının yaşlılardaki etkisinin daha fazla olduğu ortaya koyuldu. 

Koronavirüs ‘ün erkeklerde daha fazla ölüm riski yarattığı, SARS ve MERS salgınları da göz önüne alınarak değerlendirildi. SARS, MERS ve koronavirüs erkeklerde yaşanan can kaybının daha fazla olduğunu ortaya koydu. 

koronavirus sağlıksız alışkanlıklar

Sağlıksız alışkanlıklar hastalıkta büyük etken

CNN’in aktardığı rapora göre, erkeklerin daha fazla risk altında olmasının asıl sebebinin; sigara ve alkol tüketimi dahil olmak üzere, erkeklerin sağlıksız alışkanlara daha fazla sahip olması olduğunu ortaya koydu. Bazı araştırmacılar ise, kadınların viral enfeksiyonlara karşı erkeklerden daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduklarını belirtti. Araştırmacılara göre, kadınlar doğurganlık özelliklerinden ötürü yaşamlarının bir kısmını yabancı bir bedenle beraber geçirdikleri için bu konuda avantaj sağlıyor.

Covid-19’un sağlıksız alışkanların yanı sıra kronik rahatsızlığı olan insanlarda da daha fazla tespit ediliyor. Hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık ve kronik akciğer hastalığının COVID-19’un şiddetini arttırdığı biliniyor. Söz konusu hastalıklarında incelenen altı ülkede dahil olmak üzere dünya çapında erkeklerde daha fazla görüldüğü ise verilerde bulunuyor.

Global Health 50/50 ortak direktörü Sarah Hawkes söz konusu durum hakkında şu açıklamayı yaptı: ‘’“COVID-19, bir dizi başka hastalıkta gördüğümüz aynı örüntüleri takip ediyorsa, bildiğimiz şey, erkeklerin yaşam kurslarında olma eğilimindedir. Sağlık durumlarında olumsuz sonuçlara yol açacak davranışları erkeklerde daha fazla görüyoruz. Örneğin; erkekler kadınlardan çok daha yüksek oranlarda tütün ve alkol tüketiyor.’’

Yani basit bir ifadeyle erkeklerin kadınlara oranla daha fazla sağlıksız alışkanlara sahip olması kronik hastalıklara karşı risk oluşturuyor. SARS, MERS ve COVID-19 gibi hastalıklarda da erkeklerin ölüm oranlarının daha fazla olması çoğunlukla aynı sebepten kaynaklanıyor. 

Elbette ki covid-19’un iki cinsiyeti de nasıl etkilediği ile ilgili kesin cevaplar için çok daha fazla veriye ihtiyaç duyuluyor. Elbette ki ilerleyen zamanlarda durum kontrol altına alındığında ve daha fazla veri incelendiğinde daha net bir bilgiye erişebiliriz.

ÜNLÜLERİN KORONAVİRÜSTEN KORUYOR DİYE “GIDA TAKVİYESİ” REKLAMI YAPMASI

Instagram koronavirüs sebebiyle yeni önlemler aldı

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle can kaybı 44’e ulaştı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz