Cumartesi, Eylül 19, 2020
Ana Sayfa Haber Yurt Dışından Getirilen Elektronik Ürünlere IMEI Kayıt Harcı Geliyor!

Yurt Dışından Getirilen Elektronik Ürünlere IMEI Kayıt Harcı Geliyor!

BTK, IMEI kayıt şartlarını güncelliyor ve yurt dışından gelen nesnelerin interneti teknolojisine sahip her ürüne harç ücreti getiriliyor! Fırından çamaşır makinesine kadar birçok ürüne IMEI numarası kayıt şartı olacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından IMEI kaydı yönetmelik taslağında güncelleme yaptı. Yeni yapılan güncellemeye göre nesnelerin interneti yani IoT teknolojisine sahip elektronik cihazlar IMEI numarasına sahip olacak ve bu ürünler içinde fırın, kahve makinesi, buzdolabı, araba ve aklınıza gelen birçok teknolojik ürün var. Bu düzenleme ile eğer bu ürünlerden yurt dışından getirmeye kalkarsanız 1.838 TL IMEI kayıt harcı ödemek zorunda kalacaksınız.

Bu yapılan düzenleme ile cihazları süresiz olarak kullanmak isteyenler aynı akıllı telefonlarda olduğu gibi harç ödemek zorunda. Bu düzenlemenin ardından BTK bu yönde yaptığı bir güncellemeyi de resmi olarak paylaştı.

IMEI Kaydı için Yeni Düzenleme Taslağı Yayınlandı

Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı” düzenlemesine göre IMEI kaydının kapsamı genişliyor ve nesnelerin interneti teknolojisine sahip tüm ev eşyaları da IMEI numarasına sahip olacak ve kaydının yapılması zorunlu olacak.

Düzenlemeye göre yine e-call sistemli kartlara sahip araçlarında kaydı zorunlu hale geliyor. Önceden sesli haberleşme cihazlarının bu kapsamda kaydedilmesine rağmen artık birbiriyle haberleşen cihazlarda bu kayda zorunlu tutuluyor ve bu kapsamda giyilebilir teknolojiye sahip ürünlerde kayda zorunlu hale geliyor.

Operatörlerden Alınan Akıllı Telefon Borçlarına Yeni Düzenleme

Bu düzenlemeden sadece ev aletleri etkilenmiyor ayrıca akıllı telefonlara gelen yeni değişikliklerde bu taslakta bulunuyor. Artık operatör üzerinden satın alınan telefonların borçlarının ödenmediği takdirde cihazların elektronik haberleşme hizmetleri kapatılacak yani telefondan arama ve mobil bağlantı hizmeti kullanılamayacak.

7 Yıldır Kullanılmayan Telefonlar Kara Listeye

BTK tarafından 7 yıldır kullanılmadığı tespit edilen telefonlar kara listeye alınacak ve bu telefonlar haberleşme hizmetine kapatılacak. Bu düzenleme ile ayrıca eski telefonların IMEI ile oluşturulan kopyalarında önüne geçilmesi planlanıyor. Bu düzenleme halen taslak halinde duruyor.

IMEI Harç Ücretleri Durmadan Yükselmeye Devam Ediyor!

Kasım 2018’de yayınlanan karar ile 170,70 TL’den 500 TL’ye, Haziran 2019’da 618 TL’ye, Temmuz 2019’da ise 1.500 TL’ye çıkarılan IMEI kayıt ücreti son gelen %22,58’lik zam ile birlikte 2020 yılında 1.838 TL oldu.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Project Cars 3 Oyununun 1.4 Güncellemesi Yayınlandı

Slightly Mad Studios tarafından geliştirilen Project Cars 3 yakın bir zaman içerisinde çıkışını gerçekleştirmişti. Project Cars 3 oyununa 1.4 güncellemesi geldi ve yama notları...

İstanbul Valiliği Açıkladı: Kamu Kurumlarına HES Kodu ile Girilecek

İstanbul Valiliği ’nin bugün yapmış olduğu açıklamaya göre, kamu kurumlarına girişte 23 Eylül Çarşamba gününden itibaren HES kodunun zorunlu olacağı bilgisi paylaşıldı. İstanbul Valiliği...

Crysis Remastered, Denuvo Koruma Teknolojisini Kullanıyor

Crytek tarafından geliştirilen Crysis Remastered yayınlandı. Crysis Remastered ‘in Denuvo koruma teknolojisini kullandığı belirtildi. Crysis Remastered, PC platformu için Epic Games Store üzerinden oyun-severlerin beğenisine...

Spor Teknolojileri Alanında Çalışan Rapsodo, Türkiye’deki Ar-Ge Departmanını Büyütüyor

Spor teknolojileri alanında çalışmalarını sürdüren Singapur merkezli Rapsodo, Türkiye ’deki Ar-Ge ofisini büyütüyor. Firma, 2021 yılında İzmir Urla’daki Teknopark içerisinde bulunan Ar-Ge ofisinde yüzde...

Raji: An Ancient Epic, 15 Ekim Tarihinde PC Platformuna Geliyor

Nodding Heads Games bir süre önce aksiyon-macera oyunları olan Raji, An Ancient Epic oyunlarını duyurmuştu. Oyun stüdyosu oyunun çıkış tarihini belirledi. Raji: An Ancient...