Pazar, Mayıs 31, 2020
Ana Sayfa Dijital Facebook Shops Yıllık 30 Milyar Dolar Kazandıracak

Facebook Shops Yıllık 30 Milyar Dolar Kazandıracak

Kısa süre önce e-ticaret hamlesini yaparak Facebook Shops ‘u devreye sokan Facebook, bu alandan oldukça büyük bir pay alacak gibi duruyor. Deutsche Bank analistlerinin tahminlerine göre Facebook yeni yatırımıyla yılda 30 milyon dolar gelir elde edebilir. 

Kısa süre önce sizlere detaylarını aktardığımız Facebook Shops hakkında çarpıcı bir öngörü ortaya atıldı. Webrazzi’den Tuğçe İçözü’nün haberine göre Deutsche Bank analistleri Facebook’un son yatırımı Facebook Shops şirkete büyük bir gelir yaratacak.

Facebook Shops, Facebook’un dünya genelindeki 2.44 milyar kullanıcısına e-ticaret olanağı tanıyacak. İşletmeler, Facebook ve Instagram sayfasına içerik ekler gibi ürünlerini ekleyebilecek, bu ürünler hakkında bilgileri düzenleyebilecek ve platform üzerinden satış yapabilecek. Facebook’un hem global hem de Türkiye’deki kullanıcı sayısı düşünüldüğünde hem herkese ucuz ve kolay bir e-ticaret altyapısı sunulmuş olacak. Hizmet aynı zamanda işletmelere normal bir e-ticaret platformunun sahip olduğu hedef kitleden çok daha fazlasını sunmuş olacak.

Dünya genelinde hiçbir e-ticaret sitesinin 2.44 milyar üyesinin olmadığı düşünüldüğünde Facebook’un dev bir e-ticaret sitesine dönüşeceğini söylemek mümkün. Kaldı ki Facebook Türkiye’de de 37 milyon kullanıcıya sahip. Bu rakam Türkiye’deki e-ticaret platformlarının hiçbirinin sahip olmadığı bir kullanıcı sayısı. Bu yönüyle platformu kullanacak işletmelerin çok geniş bir kitle ile ticaret yapması mümkün olacak. Tüm süreç Facebook’un sağladığı e-ticaret altyapısıyla yürütülecek.

Facebook’un sunduğu tüm platformlarda basitliğin ön planda olduğu düşünülürse bu platformun da aynı basitlikle herkese alışveriş yapma ve herkese ticaret yapma şansı vereceğini söylemek oldukça mümkün.

Facebook Yüksek Gelir Getiren Dev Bir e-Ticaret Platformu Olacak

Facebook Yüksek Gelir Getiren Dev Bir e-Ticaret Platformu Olacak 

Bu hizmete Facebook’un sahip olduğu tüm platformların entegre çalışacağını düşünmek de oldukça normal. Bu şekilde Facebook, Instagram, Whatsapp, Messenger gibi tüm platformların kullanıcıları öyle ya da böyle bu hizmetten faydalanabilecek veya bu hizmete bağlı bir şekilde işlemlerini yerine getirebilecek. Böylece hedef kitlenin çok daha büyüyeceğini ve işletmelere entegre pazarlama ve satış imkanı sağlayacağını da söyleyebiliriz.

Facebook’un sağladığı tüm bu imkanlar, altyapı ve hedef kitle aynı zamanda çok ciddi bir gelir oluşturacak.

Deutsche Bank, müşterilerine gönderdiği bir araştırma notunda Facebook Shops’un reklamcılık ücretleri ve komisyonlarla birlikte Facebook’a yıllık ekstra 30 milyar dolar gelir getireceğini açıkladı.

Paylaşılan tahminlere göre; Facebook Shops, şirkettin yıllık gelirlerini yüzde 50 oranında artıracak. Bu noktada Facebook’un 2019 yılında toplamda 70.7 milyar dolar elde ettiğini hatırlatalım. Şirket 2020’nin ilk çeyreğinde ise 17.7 milyar dolar gelir elde etmişti. Şu anda 654 milyar dolarlık bir şirket olan Facebook’un çok daha fazla büyüyeceğini tahmin etmek oldukça olası.

Deutsche Bank analistleri, Instagram’daki alışveriş özelliklerinin 2021 yılına kadar şirkete 10 milyar dolar kazandıracağını tahmin etmişti. Facebook’un sahip olduğu kullanıcı sayısıyla analistlerin 30 milyar dolarlık tahminin oldukça gerçekçi olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:

Facebook, Alışveriş Platformu Facebook Shops’u Tanıttı

WhatsApp ile ödeme dönemi başladı!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız… 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Canlı Etkinlik Uygulaması: Facebook Venue

Karantina döneminde birbiri ardında yeni uygulamalar ve hizmetlerle tüketicilerin karşısına çıkan Facebook yeni bir uygulama daha tanıttı. Sosyal medya kullanıcılarının yorumcularla etkileşim kurmasına imkan...

Microsoft Yapay Zeka Gazeteci Dönemini Başlattı

Microsoft'un internet sitesi MSN'de yapay zeka gazeteci dönemi başlıyor. Şirketin, sözleşmeli gazetecilerin işlerine son vererek yapay zeka ve robotları görevlendirdiği iddia edildi  Hayatımızdaki yeri her...

Linkedin Nasıl Kullanılır? Linkedin CV Ekleme ve Tüm İşlemler

"Ne bildiğinden çok kimi tanıdığın önemlidir" sözünden ilham alarak kurulan bir site LinkedIn. LinkedIn sayesinde yeni iş fırsatlarına ulaşmakla birlikte ağınıza yeni kişiler ekleyebilir,...

Call of Duty: Warzone ‘a Duos Modu Geldi

Popüler Battle Royal oyunu Call of Duty: Warzone 'a oyunseverlerin uzun zamandır beklediği Duos modu geldi.  Infinity Ward ve Activision Twitter'dan yaptıkları paylaşım ile oyunseverlerin...

Teknosa Açılış Tarihi Belli Oldu

Covid-19 tebbirleri kapsamında kapatılan ve sadece online satış yapan teknoloji marketleri de normalleşme süreci kapsamında açılmaya başlıyor. Teknosa açılış tarihi de belli oldu. Buna...