Cumartesi, Eylül 26, 2020
Ana Sayfa Haber 2020 Yılının İlk Yarısında 500 Milyar TL Tutarında Kartlı Ödeme Gerçekleştirildi!

2020 Yılının İlk Yarısında 500 Milyar TL Tutarında Kartlı Ödeme Gerçekleştirildi!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), yılın ilk 6 ayına ilişkin verileri açıkladı. BKM’nin açıkladığı verilere göre; 2020 yılının ilk yarısında 500 milyar TL’lik kartlı ödeme gerçekleşirken elektronik eşya ve market pazarı, en fazla ödeme yapılan sektörler oldu. Pandemi etkisiyle kullanımı artan temassız ve kartlı ödemeler, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Yılın ilk 6 ayında yapılan temassız ödeme adedi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 3 kat arttı. Son bir yılda, toplam banka kartı sayısı ise 17 milyon artarak 172.9 milyon adede çıktı.

Dijital dönüşüm hızla devam ederken pandemi döneminde, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen internetten kartlı ödemeler de hızlı yükselişini sürdürdü. BKM verilerine göre; 2020 yılının ilk altı ayında, toplam 107 milyar TL tutarında internetten kartlı ödeme yapıldı. Bunun yanında; internetten kartlı ödemelerde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24 oranında artış gerçekleşti.

bkm-2020-yili-ilk-yarisi

Kart Sayılarında Artış Devam Ediyor:

2020 yılının ilk 6 ayı itibarıyla; Türkiye’de 71,9 milyon adet kredi kartı, 172.9 milyon adet banka kartı bulunuyor. Bu rakamlar, 2019 yılının Haziran ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 6’lık, banka kartı sayısında ise yüzde 11’lik bir artış görülüyor. Toplam kart sayısının da yaklaşık 245 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artış gösterdiği ifade ediliyor.

2020’nin İlk Altı Ayında Yaklaşık 500 Milyar TL Ödeme Yapıldı:

Paylaşılan diğer detaylara göre; ülkemizde Mart ayında başlayan pandemi döneminin de etkisiyle, ödeme davranışları değişmeye devam ederken 2020 yılının ilk 6 ayında, kartlı ödeme tutarı yaklaşık olarak 500 milyar liraydı. Bu değer, önceki yılın aynı dönemine göre kartlı ödemelerde toplamda yüzde 10 büyüme olduğuna işaret ediyor. Bunun yanı sıra; geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında, banka kartları ile yapılan ödemelerdeki yıllık büyümenin yüzde 32’yi bulduğu görülüyor.

Elektronik Eşya Harcamaları Dikkat Çekiyor:

Diğer yandan; kartlı ödemelerde, 2020 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış “elektronik eşya” kategorisinde gerçekleşti. Uzaktan eğitim sürecinin bu başlığa oldukça etki etmesi ile birlikte elektronik eşya sektörü yüzde 43, market-gıda sektörü yüzde 33, kamu/vergi ödemeleri yüzde 20, yapı malzemeleri yüzde 16 ve sigorta sektörünün yüzde 14 büyüme yaşadığı gözlemlendi.

Kartlı Ödemelerde Her 4 TL’nin 1 TL’si İnternetten Gerçekleşebilir:

2020 yılının ilk 6 ayında, toplam 107 milyar TL tutarında internetten kartlı ödeme yapıldı. Bu durum; internetten kartlı ödemelerde, 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 24’lük bir artış yaşandığını ortaya koydu. Yine 2019’un ilk 6 aylık döneminde toplam kartlı ödemelerin yüzde 18’ini oluşturan internetten kartlı ödemelerin, bu yılın ilk 6 ayında payını artırarak yüzde 21’e ulaştığı görüldü. Bu veriler ışığında, 2020 yılı sonunda her 4 TL kartlı ödemenin 1 TL’sinin internetten yapılacağı öngörülüyor.

Temassız Ödeme Sayısı 3 Kat Arttı:

Temassız ödemelerde 2020’nin ilk yarısında gerçekleşen işlem adedi, geçtiğimiz yılın ilk 6 ayına göre 3 katına çıktı ve 563 milyona ulaştı. 2019 yılında toplam 502 milyon adet temassız ödeme gerçekleştiği göz önünde bulundurulduğunda, yılın ilk 6 ayında geçen yılın toplamında yapılan temassız ödeme adedi de geride bırakılmış oldu.

Mağaza içi ödemelerde temassız ödemelerin payı ise yüzde 22’ye yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 7 olan bu oranın bu seviyeye gelmesi, temassız ödemelerin hayatımızdaki payının ne oranda değiştiğini de gözler önüne serdi. Günümüzde mağaza içi her 5 kartlı ödemeden 1’inde, temassız ödemenin tercih edildiği ifade edildi.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Amazon.com.tr Sitesinin Yüzde 70’e Varan Yaz Fırsatları Başladı! 

Amazon, Washington’daki Ofis Binasını Evsizler İçin Dev Bir Sığınma Evi Haline Getirdi

Amazon, Coronavirüs nedeniyle 100 bin yeni personel alacak 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, ‘P Smart 2021’ Akıllı Telefon Modelini Tüm Özellikleri ile Tanıttı 

Huawei, ‘P Smart 2021’ isimli yeni akıllı telefon modelini tüm özellikleri ile birlikte tanıttı. Gücünü ‘Kirin 710A’ işlemci modelinden alacak olan cihazın, arka gövdesinde...

BMW Motorrad, ‘BMW M 1000 RR’ İsimli En Güçlü Motosiklet Modelini Tanıttı 

BMW Motorrad, ‘BMW M 1000 RR’ isimli şimdiye kadar ürettiği en güçlü motosiklet modeli olduğunu ifade ettiği yeni motosikletini tanıttı. Yeni ‘BMW M 1000 RR’ın, 2021...

K-Pop Grubu BLACKPINK, Albüm Tanıtımı İçin PUBG Mobile ile İş Birliği Yaptı! 

Dünyaca ünlü K-Pop grubu BLACKPINK, yeni albümünün tanıtımı için PUBG Mobile ile iş birliği yaptığını duyurdu. İş birliği kapsamında; oyuna tüm oyunculara açık olan özel...

Apple, Facebook Uygulamasının Etkinlik Bileti Satışlarından Yıl Sonuna Kadar Yüzde 30 Komisyon Almayacak 

Kısa bir süre önce AppStore’un aldığı komisyon konusunda kullanıcı bilgilendiren bir Facebook güncellemesini bloklayan Apple, uygulamanın etkinlik bileti satışlarından yıl sonuna kadar yüzde 30 komisyon almayacağını açıkladı. Facebook...

Çin’de Bulunan Huawei Ar-Ge Merkezinde Büyük Yangın! 

Çin’in ‘Dongguan’ kentinde bulunan bir Huawei Ar-Ge merkezinde yangın çıktı. Yangın nedeniyle herhangi bir can kaybı meydana gelmediği ifade edildi. Yangının çıkış sebebi ise henüz...