Yapılan araştırmalar sonucunda akıllı saatlerin koronavirüs semptomları ortaya çıkmadan tespit edebildiğini ortaya koydu. ABD’de Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, Apple Watch ve FitBit gibi düzenli olarak kalp atışı ölçümü yapan akıllı saatlerin henüz semptom göstermeden koronavirüs tespiti yapabileceğini belirtiyor. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve büyük krizler doğuran koronavirüs pandemisi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu bağlamda aşı çalışmalarının da devam ettiği bu dönemde, farklı araştırmalar da yapılıyor. ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi ve New York’taki Mount Sinai Health System hastanesinin yaptığı bir araştırma umut verici yeni bir sonuca ulaştı. Araştırma, hayatımızın içine entegre olan akıllı saatlerin koronavirüs vakalarının tespitinde kullanabileceğini ortaya çıkardı. Elde edilen sonuçlara göre, akıllı saatler henüz semptom göstermeyen kişilerin bile COVID-19 tespitini yapabiliyor. 

FitBit ve Apple Watch gibi kalp atış hızı ölümünü sürekli olarak yapabilen akıllı saatlerin, koronavirüs vaka tespiti yapmasının mümkün olduğunu belirten araştırmacılar, henüz semptomlar başlamadan belirli gözlemler sonucunda tespit edebildiğini aktarıyor. Akıllı saatlerin vücutta iltihap oluştukça değişim gösteren parametreler sonucunda bu bilgiye eriştiği belirtiliyor.

Koronavirüs tespiti araştırmasında hem Apple Watch hem farklı marka akıllı saatler kullanıldı

Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmaya katılan araştırmacılar farklı akıllı saat markası kullandı. 29 Nisan ve 29 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılan ve Mount Sinai’de görev yapan 300 sağlık görevlisinin katıldığı araştırmada ise katılımcılar Apple Watch kullandı. 

Ortalama tespit süresi semptomlardan 4-5 gün önce

Araştırma sonucunda ise, koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin yüzde 81’inin semptom gösermeden yaklaşık 8 – 9 gün önce kalp atışlarında değişiklik olduğu aktarıldı. Ortalama tespit süresi ise semptomlar başlamadan 4-5 gün önce olarak aktarıldı.

Kalp atış hızı, kandaki oksijen oranı ve EKG gibi ölçümleri yapabilen akıllı saatlerin ilerleyen dönemlerde hayatımızın içine çok daha farklı alanlarda girebileceği düşünülüyor. Özellikle sağlık alanında önemli gelişmelerin yaşanacağı belirtilen akıllı saatler bakalım neler yapabilecek.

İlginizi Çekebilir:

Türk Bilim İnsanları 15 Saniyede Sonuç Veren Koronavirüs Kiti Geliştirdi

Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Çalışmaları Kapsamında Elektronik Bileklik Uygulaması Başlatılıyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz