Tesla ’nın özellikle Çin’de ürettiği ve ülkeye ithal edilen Model 3 ve Model Y otomobillerinin yaklaşık 300.000’ini ‘seyir kontrol özelliği’ ile ilgili güvenlik riskleri sebebiyle geri çağırılıyor. Detaylara göre belirtilen Tesla model araçların  sorunu, arabaların hızında yanlışlıkla değişikliğe giderek kaza riski doğuruyor. 

Elon Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli ve otonom araç şirketi Tesla, 285 bin aracını geri çağırıyor. Söz konusu geri çağırma sebebi ise, Tesla Model 3 ve Model Y modellerinde yaşanan seyir kontrol özelliği ’nde yaşanan bazı güvenlik riskleri. 

Wall Street Junior’un aktardığı habere göre, özellikle Çin’de üretilen Tesla Model 3 ve Model Y modellerinde yaşanan seyir kontrolü özelliği sebebiyle şirket araçlarını ger çağırıyor. Çin’in Piyasa Düzenleme Devlet İdaresi’ne göre, Tesla’nın bu arabalardaki hız kontrol sistemi kazara devreye girerek hızın beklenmedik bir şekilde artmasına neden olabilir. Çin, bu olayı bir geri çağırma olarak nitelendirdi, ancak etkilenen arabaların sahiplerinin tamir edilmek için arabalarını almaları gerekmiyor. Bunun yerine Tesla, son aylarda otomobil şirketinden şikayet eden Çin’deki müşterilerine bir yazılım güncellemesi yoluyla bir düzeltme yükleyecek. 

Tesla, söz konusu problem sebebiyle araçları geri çağırması durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadı. Ancak şirket, Çin’in sosyal medya platformu Weibo’da açıklama yaptı. Tesla Weibo’da “Bu geri çağırmanın neden olduğu rahatsızlıktan dolayı tüm araç sahiplerinden özür dileriz. Tesla, ulusal gerekliliklere sıkı sıkıya bağlı kalarak güvenliği artırmaya devam edecek.” açıklamasında bulundu. 

Tesla 2021’de daha önce de otomobillerini geri çağırmıştı

Tesla’nın Model 3 ve Model Y‘lerde yaşanan seyir kontrol özelliğinin yarattığı güvenlik riski sebebiyle çağırma durumu bu yıl ilk kez yaşanmıyor. Şirket ocak ayında, dokunmatik ekran arızaları nedeniyle 158.000 aracı geri çağırmak zorunda kaldı. Haziran ayının başlarında ise, yaklaşık 6.000 Tesla, gevşek fren cıvataları sebebiyle geri çağrılmak durumunda kaldı. 

Henüz 2021 yılının ortalarında olduğumuzu düşünürsek, Tesla’nın bu yıl içinde daha fazla aracını geri çağırıp çağırmayacağını göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Tesla, Şimdiye Kadarki En Hızlı Otomobilini Tanıttı: Model S Plaid

Tesla, ‘Dünyanın En Hızlı 5’inci Süper Bilgisayarı’ Olarak Nitelendirdiği Süper Bilgisayarını Tanıttı! 

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Dünyanın En Pahalı Otomobili ile 28 Milyon Dolara Piknik Keyfi!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz