Salı, Haziran 2, 2020
Ana Sayfa Donanım Android Güvenli Mod Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çıkılır?

Android Güvenli Mod Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çıkılır?

Android işletim sistemi, bir paket halinde olan özellikler ile Android işletim sistemine sahip bir cihaz satın alan kullanıcılara sunulur. Android işletim sisteminin en faydalı özelliklerden biri de güvenli moddur. Peki, Android güvenli mod nedir? Gelin detaylarını birlikte inceleyelim.

Android işletim sisteminin bir getirisi olan güvenli mod, adeta bir kara kutu niteliğindedir. Kullanıcılar, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde güvenli modu aktif hale getirebilirler. Bir diğer durum olarak telefon kendini koruma amaçlı güvenli moda atabilir, kullanıcılar bunu isteyerek yapmadıkları için güvenli moddan çıkamıyorum diye endişelenebilirler. Peki Android güvenli mod nedir?

Mobil cihaz ve tabletler için geliştirilmiş olan Android, Linux tabanlı özgün ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Aktif olarak kullanılan mobil cihaz ve tabletlerin büyük bir çoğunluğu Android işletim sistemine sahiptir. Android işletim sisteminin 4.1 sürümü ile gelen güvenli modun en temel amacı, koruma ve kurtarmadır. Telefonların kullanılamaz hale gelmesi durumunda en etkin şekilde kullanıma açılmasını sağlayabilir. Android cihazlarda güvenli mod açma işlemi oldukça basittir. Mobil cihaz ve tabletlerde işletim sisteminin sürümüne, modeline ya da markasına göre güvenli moda geçiş için yapılacak adımlar değişebilir.

Güvenli Mod Ne İşe Yarar?

 • En temel işlevi virüsleri temizlemesi ve yazılım problemlerini düzeltmesidir.
 • İşletim sistemi ayarlarına erişmek için güvenli moda geçmeniz gerekir.
 • İşletim sistemi ayarlarınızı sıfırlamak için girebilirsiniz.
 • Cihazınızın ömrünü azaltan yazılımlara erişebilmek veya üzerinde oynama yapabilmek için kullanabilirsiniz.
 • Sabit bir çalışma prensibi sağlayamayan işletim sisteminizi daha efektif hale getirmek için kullanabilirsiniz.
 • Kişisel verilerinizi yedeklemek için girebilirsiniz.
 • Mobil cihaz ve tabletinizde yavaşlama, donma ve uygulamaların kendini durdurması gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız güvenli moda girebilirsiniz.

Android Güvenli Mod Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Güvenli moda geçmek, telefon markasına veya telefon modelinin sürümüne göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple genel olarak yapılması gereken adımları sizlere aktaracağız.

 • İlk olarak telefonunuzu güç tuşundan kapatın.
 • Güç tuşuna basılı tutup ekranın açılmasını bekleyin.
 • Ekranda logoyu ya da telefonun açıldığını belirten görüntüyü gördüğünüzde, ses açma ve kısma tuşlarına aynı anda basın.
 • Bu adımdan sonra telefonunuz açılıyor ve ekranın sol köşesine güvenli mod ibaresi geliyor.

Bu adımlar genel olarak tüm telefon modelleri için geçerli olan, Android güvenli mod açma adımlarının temelini oluşturuyor. Bu adımlar işinize yaramadı ise bir diğer güvenli moda geçiş yöntemi şöyledir:

 • Cihazınızı kapatmak için güç tuşuna 10 saniyeden fazla basılı tutun.
 • Basılı tuttuktan sonra ekranınıza bir kutucuk çıkacaktır. Bu kutucuğun içerisinde uçak modu, yeniden başlat, sessize al ve kapat olmak üzere seçenekler yer alır.
 • Bu kutucuğun içerisinde yer alan telefonu kapat seçeneğine 10 saniyeden fazla basılı tutun.
 • Bu işlemden sonra telefon modeline göre ya direkt olarak cihaz güvenli moda geçiş sağlar ya da telefon ekranınıza “güvenli modda yeniden başlat” gibi bir ibare çıkar. Buradan “tamam” dedikten sonra güvenli moda geçiş sağlarsınız.

Android Güvenli Mod Açma

Bu ikinci yöntem Android sürümünün güncel versiyonlarında daha sık karşımıza çıkar. İlk yöntem ise sürüm fark etmeksizin genel bir bilgidir. Son olarak ise eski sürümler için geçerli olan bir yöntemden bahsedeceğiz:

 • Tuş takımının sol kısmında yer alan ve ayarlar sekmesine erişim sağlayan tuş ile güvenli moda geçebilirsiniz.
 • Bu geçiş için cihazın yeniden başlatılması gerekir.
 • Logo göründüğünde ayarlar sekmesine erişim sağlayan tuşa bas-çek ya da basılı tutma eylemleri ile güvenli moda geçiş sağlanır.
 • Bazı tabletlerde ana sayfa kilitli iken ses kısma tuşuna 10 saniye kadar basılı tutarak güvenli moda geçiş sağlanır.
 • Sol alt tarafta Güvenli Mod ya da Safe Mode olarak bir ibare belirir.

Güvenli Moddan Çıkamıyorum, Ne Yapmam Gerekiyor?

Güvenli moda bir sorun oluştuğu için bilerek ya da farkında olmadan geçiş yapıldığını düşünelim. Peki ya sonrası? Android güvenli moddan çıkamıyorum, ne yapmam gerek diyorsanız gelin detaylara birlikte bakalım.

Öncelikle telefon modelinizin durumuna göre bu işlemler de farklılık gösterebilir. Güvenli moda geçiş basit olsa da çıkış kısmı bazen telefon modeline göre işinizi zorlaştırabilir.

 • Herkesin bildiği en temel ve kolay çıkış yöntemi; her zaman için telefonun güç tuşuna uzun bir süre basılı tutup çıkan seçeneklerden yeniden başlat olanı seçmek şeklindedir.
 • Bir diğer bilinen çıkış yöntemi ise; güç tuşuna 30 saniye kadar basılı tutup cihazı tamamen kapattıktan sonra bir süre bekleyip cihazı yeniden güç tuşundan açmaktır.
 • Eğer açtığınızda yeniden güvenli modda açılıyor ise telefonunuzun bataryasını çıkarıp takmayı deneyebilirsiniz. Eğer telefonunuzun bataryası çıkartılamıyor ise lütfen zorlamayın.
 • En son yöntem olarak güvenli modda kişisel verilerinizi yedekledikten sonra cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Güvenli Mod Telefonuma Zarar Verir Mi?

Güveli mod telefonunuza zarar vermez. Ortaya çıkış amacı, işletim sistemini karşılaştığı zorluklara karşı korumak olduğu için herhangi bir zarar söz konusu değildir. Cihazınızı ve içerisinde yer alan bilgilerinizi en az hasarla kurtarmayı hedefler.

İlginizi Çekebilir:

Cisco Webex ve Samsung’dan Uzaktan Daha Verimli Video Konferans Sistemi

Yeni bir Samsung akıllı saat uygulaması, kullanıcılara el yıkama hatırlatması yapıyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

League of Legends Yeni Bir Reklam Modeli Yaratıyor

League of Legends e-spor oyunlarına artık reklam yayıncılığı için ilginç ve potansiyeli yüksek bir yöntem geliyor. Yeni bir güncelleme ile liglerin sponsorları doğrudan Rift'in...

Amerika’da Yağmalanan Telefonlar Apple Tarafından Kitlendi!

Amerika'da çıkan olaylar sebebiyle ülkede pek çok mağaza yağmalandı. Bu mağazalar arasında teknoloji dünyası için oldukça önem taşıyan Apple'da bulunuyor. Ancak şirketin, yağmalanan Apple...

Huawei P40 Pro İçin Profesyonel Zoom ve Çekim Önerileri

Teknoloji geliştikçe kullandığımız akıllı telefonlar aslında birçok konuda başka ürünlere ihtiyacımızı ortadan kaldırıyor. Bunların başında ise akıllı telefonlarla, profesyonel makinelerle çekilmiş izlenimi veren fotoğraflar...

Peak ve Zynga ‘dan Teknoloji Sektörüne Damga Vuran İmza

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Zynga ‘nın, Türkiye’nin önemli oyun şirketlerinden Peak ’i 1,8 milyar dolara satın alacağı iddialarına yönelik şirketten açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Peak...

Minecraft Dungeons İlk Büyük DLC’si Jungle Awakens Geliyor

Mojang'in kısa süre önce duyurduğu Minecraft Dungeons oyununun DLC paketi Jungle Awakens ormanda geçen bir macera sunacak. İlk DLC paketi olacak Jungle Awakens Temmuz...