Crew-1 Görevi Rekor
Okuma Süresi
2 dakika

Kısa bir süre önce ‘Crew Dragon’ kapsülün Dünya’ya güvenli bir şekilde dönmesiyle yeni bir rekor kıran SpaceX Crew-1 görevi, mürettebatlı bir uzay aracıyla yapılan en uzun görev olarak tarihe geçti. Yörüngede 168 gün süren görevin, söz konusu rekoru 1974 yılında yapılan ve 84 günden biraz daha uzun süren ‘Skylab’ görevini geride bırakarak kırdığı kaydedildi.  

Kısa bir süre önce ‘Crew Dragon’ kapsülün güvenli bir şekilde Dünya’ya dönmesiyle yeni bir rekor kıran SpaceX Crew-1 görevi, mürettebatlı bir uzay aracıyla yapılan en uzun görev olarak tarihe geçti. NASA; Crew-1’ın, mürettebatlı bir Amerikan uzay aracıyla yapılan en uzun görev olduğunu doğruladı. Yörüngede 168 gün geçiren Crew Dragon kapsülü Resiliance, Dünya’ya dönüşünün ardından Florida kıyılarına iniş yaptı. Söz konusu rekor, en son 1974 yılının Şubat ayında gerçekleştirilen Skylab görevinde kırılmıştı. Görev kapsamında mürettebat, yörüngede 84 günden biraz daha fazla zaman geçirmişti.  

Crew-1 ayrıca, uzun yıllar sonra Dünya’ya gece iniş yapan ilk görev oldu. Son olarak 1968 yılının Aralık ayında; Apollo 8 görevi kapsamında, bir Amerikan uzay aracıyla gece okyanusa iniş yapılmıştı. NASA, görevin bu açıdan da önemli olduğuna işaret etti.  

Crew-2 ekibi, ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Crew-1 mürettebatına göre biraz daha kısa süre kalacak

Crew-2

Diğer yandan; görevin bu tip bir rekora imza atması, NASA ve SpaceX tarafından beklenen bir gelişmeydi. Crew-1 mürettebatının, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’nda araştırmalarını gerçekleştirmek üzere yaklaşık 6 ay geçirmesi planlanıyordu. Kısa bir süre önce yörüngeye gönderilen ‘Crew-2’ ekibinin, ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Crew-1 mürettebatından biraz daha kısa bir süre geçireceği kaydedildi. NASA; görevin, önemli bir kilometre taşı olduğuna ve yarım yüzyılda uzay uçuşlarının ne kadar geliştiğini kanıtlar nitelikte olduğuna işaret etti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SpaceX, İlk Operasyonel Uçuşu Kapsamında Crew Dragon’u 4 Astronot ile Uzaya Fırlattı

SpaceX, İkinci İnsanlı Uzay Görevi İçin Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Erteleme Kararı Aldı

SpaceX ve NASA, Crew Dragon Uzay Aracını Başarıyla Fırlattı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz