Apple, dün düzenlediği çevrim içi etkinlikte yeni iPhone modellerini resmi olarak tanıttı. Şirket yeni iPhone modellerinin kutusuna kablolu kulaklık ve adaptör eklemeyeceğini açıkladı. iPhone 12 ile birlikte AirPods almak isteyenleri ise üzen yeni bir gelişme oldu. Apple AirPods ‘lara zam yaptı. Şirket, AirPods’ların yanı sıra ayrıca Apple TV fiyatında da artış gerçekleştirdi.

Kaliforniya merkezli Apple, dün gerçekleştirdiği çevrim içi etkinlikte merakla beklenen yeni iPhone modellerini görücüye çıkardı. iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max ismiyle andığı 4 dört yeni modeli tüketici beğenisine sunmaya hazırlanan Apple, cihazların kutusundan adaptör ve kablosuz kulaklık çıkmayacağını belirtti. Daha önce ortaya çıkan sızıntılar da bu şekilde netleşmiş oldu. Kutusundan kulaklık çıkmayan iPhone 12’leri almayı planlayan kullanıcıları ise üzen yeni bir gelişme yaşandı. Apple dün düzenlediği lansmandan sonra bugün kablosuz kulaklıkları AirPods ‘ların fiyatına yüzde 21 oranında zam yaptı. 

Yeni iPhone modellerini satın almak isteyen kullanıcıların kulaklıkları harici olarak almak zorunda kalacağı bu dönemde pek çok kişi kulaklık satın almayı düşünüyordu. iPhone 12’nin tanıtımının ardından kulaklık fiyatlarını kontrol eden kişiler bugün Apple’ın AirPods’lara zam yaptığını öğrendi. Apple, Türkiye’deki AirPods kulaklıkların fiyatını artırdı. 

AirPods ve AirPods Pro fiyatları yüzde 21 oranında zam

Apple’ın bugün yaptığı zamlar sonucunda şirketin resmi internet sitesinde 1.299 liradan satılan standart AirPods ‘un fiyatı 300 liralık zam ile birlikte 1.599 liraya yükseldi.

AirPods ve kablosuz şarj kutusunun fiyatı da zamdan nasibini alarak 1.649 liradan 1.999 liraya yükseldi. Apple’ın AirPods’lara getirdiği zamlardan en çok etkilenen kulaklığı ise AirPods Pro oldu. AirPods Pro’nun fiyatı, 450 liralık zamla birlikte 2.049 liradan 2.499 liraya yükseldi. 

Apple’ın temmuz ayında Türkiye fiyatlarında yüzde 10 oranlarında bir zam yapması ve şirketin yeni iPhone modellerinin kutusundan kulaklık çıkmayacağı bilgileri sebebiyle yeni bir zam yapılması beklenmiyordu. iPhone 12 almak isteyen kullanıcıların harici olarak satın almak zorunda kalacağı kulaklıklara yüzde 21 oranında zam yapan Apple’ın başka ürünlerin fiyatlarını artırıp artırmayacağını ise ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Apple TV’lere de zam geldi

Apple, Apple TV’lere ise yüzde 17 oranında zam yaptı. Bu bağlamda Apple TV ‘nin 32 GB’lık versiyonu 1.699 liradan 1.999 liraya yükseldi.

Kablosuz kulaklık EarPods’a indirim

Apple, iPhone 12 modellerinin kutusundan adaptör ve kablolu kulaklık çıkmayacağını açıklaması, normalde tüketicilerin ücretsiz sahip olduğu kablolu kulaklık modelini ücretli olarak satın almasına sebep oldu. Apple, AirPods’lara getirdiği yüzde 21 oranındaki zama karşın iPhone kutularından çıkan kablolu kulaklık fiyatlarında indirim yaptı. Şirket, normal fiyatı 279 lira olan EarPods’un fiyatını 199 liraya indirdi. Söz konusu indirim hem lightning hem de 3.5 mm’lik versiyon için geçerli olacak. Ancak elbette ki bu durumda, normalde iPhone alımlarında ücretsiz olan kulaklık için tüketiciler 199 lira ödeme yapmak durumunda kalacak.

İlginizi Çekebilir:

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max Tanıtıldı

Hi Speed Etkinliği Sona Erdi: İşte iPhone 12 ve İphone 12 Mini

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz