Pazar, Mayıs 9, 2021
Ana SayfaTeknolojiApple, iPhone 11 Modellerinin Üretim Faaliyetlerini Hindistan’a Taşıdı

Apple, iPhone 11 Modellerinin Üretim Faaliyetlerini Hindistan’a Taşıdı

Apple, iPhone 11 modellerinin üretim faaliyetlerini Hindistan’daki Foxconn üretim merkezinde gerçekleştirmeye başladı. Söz konusu hamleyle şirket, amiral gemisi akıllı telefon modellerinden birini ilk kez Hindistan’da üretmiş oldu.  

Teknoloji devi AppleiPhone 11 modellerinin üretim faaliyetlerini Hindistan’a bağlı Chennai kenti yakınlarındaki Foxconn üretim merkezinde gerçekleştirmeye başladı. Bu hamleyle birlikte şirket, amiral gemisi akıllı telefon modellerinden birini ilk kez Hindistan’da üretmiş oldu. Atılan adımın, Hindistan hükumeti tarafından şirketleri üretim faaliyetlerini Hindistan’da gerçekleştirmeye teşvik etmek için başlatılan “Make in India” kampanyasına da önemli bir katkısı olacağı tahmin edildi.  

Hindistan Sanayi ve Ticaret Bakanı Piyush Goyal, konuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında Make in India hareketi için önemli bir destek! Apple, ilk kez üst düzey modellerinden birini ülkeye getirerek iPhone 11’i Hindistan’da üretmeye başladı” ifadelerini kullandı. Diğer yandan; Apple’ın iPhone 11’leri Hindistan’da üretmeye başlaması, şirketin COVID-19 sonrası üretim faaliyetlerini Çin’den Hindistan’a taşıma çabalarının da bir parçası olarak görüldü. Konuya ilişkin daha önce gündeme gelen haberler, teknoloji devinin üretim kapasitesinin yaklaşık yüzde 20’sini Çin dışına taşımayı planladığı yönündeydi.  

Apple, üretim giderlerine ilişkin tasarrufundan sonra iPhone’larda da bir fiyat düşüşü hamlesi yapabilir

Apple Fiyat Düşüşü

Bununla birlikte; Apple’ın iPhone modellerini Hindistan’da üretmesinin, şirketin ithalat vergisinden yüzde 22 tasarruf etmesine neden olacağı düşünülüyor. Apple henüz fiyat düşüşü ile ilgili resmi bir açıklama yapmamış olsa da şirket yöneticilerinin, yakın zamanda teknoloji devinin fiyatları düşürebileceği yönünde açıklamalar yapmış olduğu da biliniyor. Bununla birlikte Apple, ikinci nesil iPhone SE’lerin üretimini de yine Hindistan’daki bir fabrikaya taşımayı planlıyor. 

Öte yandan şirket, iPhone XR modellerinin montajını 2019 yılının Ekim ayından itibaren halihazırda Hindistan’da yapmaya başlamıştı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, iPhone 12’deki Face ID’ye ‘Damar Tanıma’ Özelliği Getirebilir

Apple, Samsung’a 950 Milyon Dolar Ceza Ödedi 

Spotify, Apple Music ile Aralarındaki Farkı 60 Milyon Aboneye Çıkardı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR