Cumhurbaşkanı kararıyla yurt dışından getirilen elektrikli araç bataryalarına yıl sonuna kadar gümrük vergisi getirildi. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir karar ile; motor parçaları, kimyasal katkı maddeleri ve elektronik devre parçaları gibi pek çok ürün için gümrük vergisi alınacak.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve neredeyse her sektörde olumsuzluk yaratan koronavirüs salgını sebebiyle, Türkiye’de ek gümrük vergisi haberlerini sık sık duyar olduk. Daha önce teknolojik ürünler, cep telefonları, plastik gibi ürünlere gelen ek gümrük vergisi haberlerini sizlerle paylaşmıştık. Bugün yayımlanan yeni bir karar ile ithal edilen elektrikli araç bataryalarına da gümrük vergisi geldi.

Yıl sonunda yapılacak değerlendirme ile gümrük vergisinin devam edip etmeyeceği belli olacak

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan İthalat Rejimine Ek Kararı’na göre bugün bazı ürünler için gümrük vergisi sıfırlandı. Ancak 2703 karar sayılı İthalat Rejimine Ek Kararı ile yurtdışında getirilen elektrikli araç bataryalarına 2020 yılı sonuna kadar gümrük vergisi getirildiği açıklandı. Lityum iyon bataryalar için 31 Aralık 2020 sonuna kadar 1,3’lük bir gümrük vergisi uygulanacak. Yıl sonunda yapılacak yeni bir değerlendirme ile getirilen gümrük vergisinin devam edip etmeyeceği kararlaştırılacak.

Cumhurbaşkanı kararı ile resmi olarak yürürlüğe giren gümrük vergisi getirilen ürünlerin arasında; kimyasal katkı maddeler, elektronik devre parçaları, akümülatör, lityum iyon bataryaları ile birlikte ithal edilen motor parçaları yer alıyor. 

Cumhurbaşkanı kararı ile yayımlanan İthalat Rejimine Ek Kararı’nda gümrük vergisi kapsamına giren lityum iyon bataryaları için farklı bir ölçütleme belirlendi. Buna göre; ağırlığı 250 kg’den az olan iyon bataryalardan vergi alınmayacağı belirtildi. Yani elektrikli araç bataryası gibi büyük hacmi olan ürünler gümrük vergisi kapsamına giriyor. Bu noktada elektrikli araçların zamlanacağı yönündeki iddialar da güçleniyor. Ancak akıllı telefonlar ve taşınabilir ürünlerin batarya hacimleri küçük olduğu için bu ürünler gümrük vergisine tabii olmayacak. 

Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimine Ek Kararı’na göre;

  • Ağırlığı 250 kg veya daha fazla olan ancak 700 kg’den ağır olmayan,
  • Genişliği 935 mm veya daha fazla olan ancak 1660 mm’yi geçmeyen,
  • Uzunluğu 700 mm veya daha fazla olan ancak 2820 mm’yi geçmeyen,
  • 175 kWh’den daha güçlü olmayan,

Nominal voltajı 400 V olan tüm ithal lityum iyon şarj edilebilir bataryalardan şimdilik 31 Aralık 2020 yılı sonuna kadar yüzde 1,3 oranında gümrük vergisi alınacak.

İlginizi Çekebilir:

400’den Fazla Ürüne Ek Gümrük Vergisi Getirildi

200 Doların Altındaki Cep Telefonları Vergisini Devlet Belirleyecek!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz