Behance Nasıl Kullanılır?

Uygulama inceleme serimizde, bu kez ‘Behance’ uygulamasını konuk aldık. Yazımızda, Türkiye’de daha çok üniversite öğrencilerinin kullandığı uygulamayı inceleyerek özelliklerini detaylı bir biçimde anlattık. Ayrıca; fotoğrafçılık, güzel sanatlar, illüstrasyon ve grafik-tasarım gibi kreatif çalışmalar yapan herkesin ilgilenebileceği bir uygulama olan ‘Behance’in avantajları ve dezavantajlarına da yer verdik. Peki ‘Behance’ nedir ve nasıl kullanılır? Detaylar haberimizde…

Uygulama inceleme serimizde, bu kez yaratıcılığını bir dijital portföy oluşturarak göstermek isteyenlerin dikkatini çekebilecek bir uygulamayı konuk aldık. Uzun zaman önce kullanıma sunulan ve Türkiye’de daha çok üniversite öğrencileri tarafından kullanılan ‘Behance’i inceleyerek detaylı bir biçimde anlattık. Yazımızda ayrıca; popülerliğini hala koruyan ve dünyadan pek çok kişiyi kreatif çalışmalarda buluşturan ‘Behance’ uygulamasının nasıl kullanılacağına ilişkin detaylara da yer verdik. Peki fotoğrafçılık, güzel sanatlar, illüstrasyon ve grafik-tasarım gibi kreatif çalışmalar yapan herkesin ilgilenebileceği bir uygulama olan ‘Behance’ nedir ve nasıl kullanılır? Detaylar haberimizde…

Behance Nasıl Kullanılır?

Behance, kullanıcıların kreatif çalışmaları takip edebileceği ve kendi projelerini oluşturabileceği bir uygulama olma niteliği taşıyor. Kullanıcılar, uygulama üzerinden dünyada öne çıkan çalışmaları da görüntüleyebiliyor. Fotoğrafçılık, güzel sanatlar, grafik-tasarım, moda, illüstrasyon, sinema, ses tasarımı, reklamcılık ve tipografi gibi pek çok kategoriden yetenekler ve çalışmaları kullanıcılarla buluşturan ‘Behance’ ile kullanıcılar, birbirini takip edebiliyor ve takipçi toplayabiliyor. Platform üzerinden ayrıca, çalışmalar takdir edilebiliyor ve kullanıcılar, kendi çalışmaları için de takdir toplayabiliyor. Özellikle sanatçıların kendi tarzındaki projelerden ilham alabildiği uygulama, geniş bir içerik yelpazesi bulunduruyor. 

‘Behance’ nasıl kullanılır? 

Behance Proje Ekleme

Peki ‘Behance’ nasıl kullanılır? Öncelikle uygulamaya e-postanız’la kaydolabilir veya Google hesabınızla oturum açabilirsiniz. Eğer bir hesabınız varsa da sağ üstte gördüğünüz ‘oturum aç’ yazısına dokunarak giriş yapabilirsiniz. Google hesabımla kimliğimi doğrulayarak uygulamayı kullanmaya başlıyorum.  

Behance Proje Ekleme

Uygulamayı ilk kez kullanacağınız için giriş yaptığınızda etkinlik alanınızı fotoğraftaki gibi boş bulacaksınız. Bu nedenle takip edilecek alanlar bularak profilimizi doldurmaya çalışabiliriz. Fotoğrafta yer alan ‘takip edilecek kreatif alanlar bul’ yazısına dokunarak başlayabiliriz. 

Behance Proje Ekleme

Ardından karşımıza gelen el sanatları, fotoğrafçılık, grafik tasarım, güzel sanatlar gibi pek çok kategoride yer alan çalışmalara ulaşmak için ‘takip et’ yazsısına dokunabilirsiniz. Bu sayfada son olarak sağ üstte gördüğünüz ‘bitti’ yazısına dokunuyorsunuz.  

Behance Proje Ekleme

Şimdi tekrar ana sayfanıza geldiğinizde gördüğünüz gibi takip ettiğiniz kategorilerden içerikler ekran akışınızda yer alacaktır. Altta gördüğünüz ‘arama’ simgesine dokunduğunuzda Behance’nin en iyilerini ve çeşitli kategorilerden çalışmaları keşfedebilirsiniz.

Behance Proje Ekleme

Behance uygulamasının da Instagram’da olduğu gibi story özelliği bulunuyor. Bunları uygulamada en üstte görebilirsiniz. Ekle kutucuğuna gelerek kendi içeriğinizi burada story halinde yayınlayabilirsiniz.    

‘Behance’ Uygulamasına Proje Ekleme

Behance Nasıl Kullanılır?

‘Behance’ uygulamasına proje ekleme işlemi yapmak için ise yine altta bulunan ‘+’ simgesine dokunabilirsiniz. Bu aşamanın ardından platforma, kendi projenizi veya devam eden bir çalışmayı ekleyebilirsiniz. 

Behance Nasıl Kullanılır?

‘Bildirimler’ simgesine geldiğinizde başkaları sizin çalışmanızla etkileşim kurduğunda veya mesaj gönderdiğinde görebileceksiniz. 

Behance Nasıl Kullanılır?

Sağ altta gördüğünüz kişi simgesine dokunduğunuzda ise profilinize geleceksiniz. Burada çalışma, hakkında, ilham panoları ve takdirler seçeneklerini göreceksiniz. Çalışma seçeneğine dokunduğunuzda projeniz karşınıza gelecek. Benim henüz bir projem olmadığı için ilk projenizi oluşturun yazısı karşıma çıktı. 

Behance Nasıl Kullanılır?

Hakkında seçeneğine geldiğinizde projenizin görüntülenme, takdir etme sayısını ve takipçileriniz ile takip ettiklerinizi göreceksiniz.  

Behance Nasıl Kullanılır?

İlham panoları seçeneğine dokunduğunuzda beğendiğiniz ve ilham aldığınız çalışmaları bu panoda görüntüleyebilirsiniz. 

Behance Nasıl Kullanılır?

Takdirler seçeneğine dokunduğunuzda ise takdir ettiğiniz projelerin burada listelendiğini göreceksiniz. Aynı zamanda profilinizde sağ üstte yer alan simgeye dokunduğunuzda profilinizi düzenleyebilir ve çevrenizdekilerle diğer uygulamalar aracılığıyla paylaşabilirsiniz.  

Behance Nasıl Kullanılır?

Behance uygulamasında yeni açılan bir profilse profili düzenle kısmından meslek, unvan, şirket, web sitesi gibi bilgilerinizi girebilir ve bir profil fotoğrafı ekleyebilirsiniz.  

Behance Nasıl Kullanılır?

Yine profilinizden sol üstte göreceğiniz ‘ayarlar’ simgesine dokunduğunuzda uygulamayla ilgili genel ayarları düzenleyebilirsiniz. Oturumunuzu kapatmak istiyorsanız buradan kapatabilirsiniz.  

Behance Nasıl Kullanılır?

Ayrıca fotoğrafta gördüğünüz gibi ‘Behance’ üzerinden canlı yayınlar da gerçekleştirebilir ve bu yayınlara katılabilirsiniz.  

‘Behance’, aslında uzun zaman önce hayatımıza giren ve sevilen bir uygulama. Özellikle fotoğrafçılıkla ilgilenen kişiler tarafından kullanılan ve kreatif çalışmalar için oldukça yararlı bir platform olan ‘Behance’de, çalışmalarınızı sergileyebilir ve böylece keşfedilebilirsiniz. Aynı zamanda, başka çalışmaları görerek bu çalışmalardan ilham alabilir ve fikir edinebilirsiniz. Dolayısıyla uygulamayı, kendinizi ve yaratıcı yönünüzü geliştirmek üzere kullanabilirsiniz. Ayrıca; projelerinizi yayınlayarak uygulamayı, içerikleriniz ve kreatif çalışmalarınız başkaları tarafından beğeni topladığında keyif aldığınız bir uygulama haline getirebilirsiniz.

Behance uygulamasını Play Store ve App Storedan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Depremde GSM Operatörlerine Bağlanacak Uygulama Geliştiriliyor: AFAD

Toyota, 2020’de Rekor Otomobil Üretimi Yaptı

2020’de Instagram’da En Çok Beğeni Alan 10 Gönderi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz