Zorlu süreçlerden geçtiğimiz 2020 yılı pek çok sektöre olumsuz etki etse bu dönemde sıkıntı yaşamayan hatta büyümeye devam eden pek çok sektör de bulunuyor. Bunlardan birisi de otomotiv sektörü olarak karşımıza çıkıyor. Toyota da bu bağlamda 2020 ’yi şanslı geçiren şirketlerden biri oldu. Şirket bu yıl otomotiv sektöründe rekor bir üretim gerçekleştirdi. 

2020 global anlamda oldukça zorlu geçti. Bu bağlamda pek çok sektör pandemiden kötü etkilenirken; tam tersi durumların yaşandığı sektörler de oldu. Bu bağlamda uygulanan karantina tedbirleri sebebiyle dijital platformlar 2020’yi karlı bir şekilde kapatırken benzer bir durum otomotiv sektörü için de gerçekleşti. 

Pek çok firma ekonomik zorluklar yaşarken bazı markalar küçülmeye gitti ve hatta bu yıl bazı şirketlerin kepenk indirdiği bir dönem yaşattı. Ancak otomotiv sektörü pandemiden en az etkilenen biri olmayı başardı. Bu bağlamda Honda üretimini artırdı, Volvo 2020’de satışlarının arttığını açıkladı. Honda ve Volvo’nun bu güzel haberlerinden sonra bir iyi haber de Japon otomotiv devi Toyota’dan geldi. 

Toyota 2020 ‘de Çin’den gelen talepleri %48,5 artırdı

Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan Japonya merkezli Toyota, kasım ayında geçen yıla nazaran yüzde 7’lik bir büyümenin gerçekleştiğini açıklamıştı. Sadece geçen ay 828.066 adet otomobil üreten şirketin bu büyümesinin en önemli sebebi ise Çin’den gelen yoğun talep olarak açıklandı. Toyota, üç ay içinde Çin’den gelen araç talebinin yüzde 48,5 artmasıyla üretimini artırmak için çalışmalara başlamıştı.

Japon otomotiv üreticisi, Daihatsu da dahil üzere tüm alt markalarıyla beraber ocak ayından kasım ayına dek geçen süre zarfında dünya çapında 8.540.749 adet otomobil sattı. Şirket bu yüksek rakam adetiyle neredeyse ürettiği tüm araçları da satmayı başardı. Söz konusu veriler Toyota’nın pek çok kişinin umutla beklediği 2021 yılına iyi bir başlangıç yapmasına olanak tanıyacak.

Toyota’nın rekor üretim yaptığı bu yıl ki satış adetlerine ulaşmasında büyük payı olan otomobil modelleri ise, RAV4, Harrier ve Yaris oldu. Bu modeller arasından en büyük payı sağlayan araç ise pazara iddialı bir giriş yapan RAV4 oldu. Şirketin 2021 yılında da pazar payını büyütmeye devam edeceği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir:

Toyota Dünyanın En Değerli Otomotiv Markası Oldu

Toyota’nın En Büyük Hibrit SUV’u Avrupa’da Satışa Çıkacak

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz