iOS 15 Anket

‘SellCell’ isimli bir akıllı telefon satış platformu tarafından yapılan yeni bir anket çalışması, kullanıcıların ‘iOS 15’ ve ‘iPadOS 15’ işletim sistemi sürümleri konusunda beklendiği kadar heyecanlı olmadığını ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 52.6’sı, Apple’ın yeni ‘iOS 15’ güncellemesinin hiç heyecan verici olmadığına işaret etti.  

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği ‘WWDC 2021’ etkinliğinin ardından yeni ‘iOS 15’ ve ‘iPadOS 15’ işletim sistemi güncellemelerinin geliştiriciler için hazırlanan deneme sürümlerini yayınladı. Şirket, yeni işletim sistemi sürümlerine birçok yeni özellik eklemiş olsa da yeni sürümler, birçok kullanıcıda beklenen etkiyi yaratmadı. ‘SellCell’ isimli bir akıllı telefon satış platformu, yakın zamanda 3 bin Apple kullanıcısına cihazlarına ‘iOS 15’ yüklemek ve yeni işletim sistemi sürümünü kullanmak konusunda ne kadar heyecanlı olduklarını sorduğu yeni bir anket çalışması gerçekleştirdi. Ankette katılımcıların çok küçük bir bölümü, ‘iOS 15’ ve ‘iPadOS 15’ kullanmak konusunda heyecanlı olduklarını söyledi. Büyük bir çoğunluk ise yeni işletim sistemi sürümleri için “biraz” heyecanlı olduklarına veya “hiç” heyecanlı olmadıklarına işaret etti.  

iOS 15 Anket

Aktarılan detaylara göre; katılımcıların yalnızca yüzde 19.3’ü, ‘iOS 15’ ve ‘iPadOS 15’i kullanmak konusunda “çok” veya “aşırı” heyecanlı olduklarını dile getirdi. Yüzde 28.1’lik bir kesim ise “biraz” heyecanlı olduğunu belirtti. Diğer yandan; anket sorularını yanıtlayanların yüzde 52.6’sı, Apple’ın yeni ‘iOS 15’ güncellemesinin hiç heyecan verici olmadığına işaret etti. Şirket, yeni güncellemelerle birlikte Safari ve FaceTime gibi yerleşik sistem uygulamalarının birçoğuna, pek çok yeni özellik eklemişti. Bununla birlikte, ‘Rahatsız Etme’ modunun geliştirilmiş bir versiyonu olan ‘Odak’ modu da ekosisteme entegre edilmişti.  

‘iOS 15’ deneme sürümü, şu anda yalnızca geliştirici hesabı olan kişiler tarafından indirilebiliyor 

iOS 15 Deneme Sürümü

Katılımcılara ‘iOS 15’te en çok hangi özellikleri istedikleri sorulduğunda ise büyük bir çoğunluk, interaktif ‘widget’lar ve ‘Always-On-Display (AOD)’ özelliğini beklediklerini dile getirdi. Katılımcıların çoğu ayrıca, işlevselliği geliştirilen ‘Spotlight Search’ün mevcut özellikler arasında kendilerini en çok heyecanlandıran yenilik olduğunu söyledi. Ankete katılanların yüzde 53.1’i, ‘iOS 15’ ile ekosisteme eklenen ‘Dijital Miras’ özelliğini kullanacaklarına işaret etti. Söz konusu özellik, kullanıcıların ölümlerinden sonra ‘iPhone’larına erişebilecek bir mirasçı belirlemelerine olanak tanıyordu. Fakat katılımcıların çoğu, paylaşılan veriler üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak istediklerini dile getirdi. 

Diğer yandan; şirketin yeni işletim sistemi güncellemeleri, şu anda ‘beta’ aşamasında olma niteliği taşıyor. ‘iOS 15’ ve ‘iPadOS 15’in deneme sürümü, yalnızca geliştirici hesabı olan kişiler tarafından uyumlu cihazlara indirilip yüklenebiliyor. ‘iOS 15’in, bu yılın sonbahar aylarında iPhone 6S ve daha yeni modeller için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak yaygın kullanıma sunulması bekleniyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

iPhone’lara Yenilik Getirecek iOS 15 Tanıtıldı – İşte Tüm Özellikler ve Güncelleme Alacak Telefonlar

Apple, iPad’lere Yeni Üretkenlik Özellikleri Getiren iPadOS 15’i Tanıttı

iOS 15 ve iPadOS 15 Güncellemesi Alacak Apple Cihazları Açıklandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz