El Salvador 30 Dolar Bitcoin

Kısa bir süre önce Bitcoin’i resmi para birimlerinden biri olarak kabul eden ve bu tip bir hamle yapan ilk ülke olan El Salvador, yetişkin vatandaşlarının tümüne 30 dolar değerinde Bitcoin vereceğini açıkladı. Ülke hükumeti ayrıca, vatandaşların kullanacağı Bitcoin cüzdanının geliştirilmesi için yeni bir yazılımcı ekibi de kurdu.  

Orta Amerika’da bulunan El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, kısa bir süre önce hükumetin Bitcoin’i resmi para birimi yapmaya yönelik yeni bir yasa tasarısı hazırladığına işaret etmişti. Bukele, açıklamasında Bitcoin’in market hacminin 680 milyar dolar olduğuna ve bunun yalnızca yüzde 1’inin El Salvador’a girmesi durumunda ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 25 artacağına işaret etmişti. 39 yaşındaki devlet başkanının açıklamaları, konuya ilişkin görüşlerin ikiye ayrılmasına neden olmuştu. Bu gelişmeden kısa bir süre sonra El Salvador, Bitcoin ile ilgili son kararını vermişti. Hazırlanan yasa tasarısı, mecliste 62 temsilcinin ‘Evet’ oyu vermesiyle kabul edilmişti. Dünyada bir ilk olan karar, El Salvador’da hızla yürürlüğe girmişti. Söz konusu karar ile birlikte; Bitcoin El Salvador’un dolardan sonraki ikinci resmi para birimi olmuştu. El Salvador’un ayrıca, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olduğu kaydedilmişti.  

Yaşanan gelişmelerin ardından El Salvador, yetişkin vatandaşlarının tümüne 30 dolar değerinde Bitcoin vereceğini açıkladı. Dağıtılan Bitcoin’ler için El Salvadorlulardan herhangi bir bedel talep edilmeyeceği dile getirildi. Kendisine bir Bitcoin cüzdanı edinecek olan her yetişkin El Salvador vatandaşının, 30 dolarlık Bitcoin’in sahibi olacağının da altı çizildi. Söz konusu hamlenin, ülke vatandaşlarını Bitcoin kullanımına teşvik etmek için yapılacağı tahmin edildi.  

El Salvador hükumeti, Bitcoin cüzdanı geliştirilmesi için yeni bir yazılımcı ekibi de kurdu

El Salvador Bitcoin Cüzdanı

El Salvador hükumeti ayrıca, vatandaşların kullanacağı bir Bitcoin cüzdanı geliştirilmesi için yeni bir yazılımcı ekibi de kurdu. Geliştirilen Bitcoin cüzdanı hazır olduğunda, tüm ülke vatandaşları tarafından indirileceği belirtildi. Hükumet, daha sonra uygulamada yer alan tüm cüzdanlara 30 dolar değerinde Bitcoin göndereceğine işaret etti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

El Salvador Hükumeti, Bitcoin ile İlgili Son Kararını Verdi! 

Tayland, Bazı Kripto Para Birimleri ve NFT’leri Yasakladı! 

Bitcoin, Geleneksel Bankacılık Hizmetlerinin Neredeyse Yarısı Kadar Enerji Tüketiyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz