Elektrikli Scooter yasası Meclis’ten geçiyor. Ekim ayında kanun teklifiyle TBMM’ye sunulan “elektrikli skuter düzenlemesi” ile scooter’lara hem yaş hem de hız sınırı gelecek. Ayrıca, scooter’lara sadece bir kişi binebilecek.

Elektrikli scooter’lar özellikle son dönemlerde pek çok kişinin tercihi olmaya başlamış durumda. Hem trafikte takılmak istemeyen hem de gideceği yolu eğlenceli hale getirmeye çalışan pek çok kişinin yeni tercihi elektrikli scooter’lar oluyor. Ancak gündeme sık sık kaza vb. haberleriyle gelen ulaşım aracı Meclis’e sunulan yeni düzenlemeyle belirli koşullarda kullanılabilecek. 

Yeni düzenlemeyle, 30 büyükşehir belediyesinin ulaşım ana planlarına bisiklet master planları eklenecek. Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için çalışılan bu düzenlemede ayrıca “skuter” da (e-scooter) eklenecek. Skuter ve bisiklet yolları araç ve yaya trafiğinden ayrı olacak, bunun yanı sıra geçiş üstünlükleri de olacak. 

Meclise sunulan yeni düzenlemeyle alakalı Milletvekili Selman Özboyacı bazı açıklamalarda bulundu. Özboyacı, Türk Dil Kurumu’nun önerisi ile “skuter” ismiyle yasanın geçtiğini belirtti. 

Konya dünyada en uzun bisiklet yoluna sahip ikinci şehir

Milletvekili Selman Özboyacı, Meclise sundukları kanun teklifiyle çevreci ulaşım araçları olan bisiklet ve e- scooterlerin kullanımının yaygınlaştırılacağını belirtti. Özboyacı: “Çevre Kanunu’ndaki değişikliklerle ilgili kanunun bu kısmını, hem bir Konyalı, hem de genç bir milletvekili olarak çok önemsiyorum. Konya, bugün dünyada New York’tan sonra en uzun bisiklet yoluna sahip 2’nci şehir. Şu an 550 kilometre bisiklet yolumuz var. Bisiklet master planını ilk hazırlayan ve uygulayan da Konya Büyükşehir Belediyesi’dir. Biz bundan gurur duyuyoruz.

Buradan aldığımız ilhamla, yeni kanun teklifinde diyoruz ki, bundan sonra Karayollarımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla istişare bir şekilde nerede uygun görülürse, oraya bisiklet yolları yapsın, gürültü bariyerleri yapsın, ama yeni yaptığı yollara muhakkak bu iki detayı eklesin istiyoruz. İkinci olarak da 30 büyükşehir belediyesinin hepsinin ulaşım ana planlarına bisiklet master planlarını da eklemeleri ödevini veriyoruz. Böylelikle çevreci ulaşım araçlarının yaygınlaşması adına ciddi bir adım atacağız” dedi.

Elektrikli skuter düzenlemesi ile geçiş üstünlüğü olacak

TBMM’den geçerek yasalaşan elektrikli skuter yasası sayesinde, bisiklet yollarının tamamen yaya ve araç trafiğine kapatılacağı aktarıldı. Özboyacı skuter’ların geçiş üstünlüğü için şu açıklamaları yaptı: “Elektrikli bisiklet, elektrikli skuter ve normal bisiklet için ayrılan yollar var. Bu bisiklet yollarını araç ve yaya trafiğine tamamen kapatıyoruz. Kanunen bunu yasalaştırıyoruz ve geçiş üstünlüğünü de skuterler ile bisikletlere vermiş oluyoruz. Teklife göre; skuterler saatte 25 kilometre süratten fazla hız yapamaz. Kullanım yaşı 15 olarak belirlendi. Sürücü belgesine ihtiyaç yok. Sadece kişisel yük taşınacak ve tek kişi binebilecek.”

İlginizi Çekebilir:

Ulaştırma Bakanı Yerli ve Milli Elektrikli Scooter Üretileceğini Açıkladı

Otonom Elektrikli Scooter Yolda: Artık Scooter’lar Kapınıza Gelecek

Mi Elektrikli Scooter Kutu Açılımı ve 90 KG İçin Sürüş Testi – Yokuş Performansı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz