Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaDijitalElon Musk Tarafından Atılan Bir Tweet Nedeniyle Tesla, 14 Milyar Dolar Değer...

Elon Musk Tarafından Atılan Bir Tweet Nedeniyle Tesla, 14 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Tesla kurucu CEO’su Elon Musk, elektrikli otomobil devinin hisse senedi fiyatının çok yüksek olduğunu söylediği bir tweet sonrası şirketin 14 milyar dolar değer kaybetmesine neden oldu. Aktarılan detaylara göre, yatırımcılar şirketle ilgili planlarını tekrar gözden geçirirken Musk’ın kişisel serveti de 3 milyar dolar azaldı.  

Twitter’da yaptığı paylaşımlar nedeniyle başı sık sık derde giren Elon Musk, bu kez de şirketin ciddi oranda değer kaybetmesine neden oldu. Aktarılan detaylara göre; Tesla kurucu CEO’su Elon Musk, kısa bir süre önce şirketin hisse bedelinin çok yüksek olduğunu söylediği bir tweet atmıştı. Bu paylaşımın ardından ise Musk, yine resmi Twitter hesabı üzerinden kız arkadaşının kendisine çok kızgın olduğunu belirttiği bir paylaşım yapmıştıTesla CEO’su, şirketin hisse senedi fiyatına ilişkin şaka yapıp yapmadığı ile ilgili kendisine yöneltilen sorulara ise “Hayır” yanıtını vermişti. Yaşanan gelişmeler sonrası Tesla’nın, 14 milyar dolar değer kaybettiği aktarıldı. Yatırımcılar şirketle ilgili planlarını tekrar gözden geçirirken elektrikli otomobil devinin kurucu CEO’sunun kişisel serveti ise yaklaşık 3 milyar dolar azaldı.  

Musk, kişisel servetinin de azalmasının ardından neredeyse tüm mal varlığını satışa çıkardığını ve sahip olduğu tüm evleri satacağını belirttiği bir paylaşım daha yaptı. Tesla CEO’sunun sahip olduğu evler arasında, 2013 yılında dünyaca ünlü yapımcı ve oyuncu Gene Wilder’dan aldığı ev de bulunuyordu. 2020 yılı başlarında ise Tesla‘nın hisse senedi fiyatı yükseliş göstermişti. Bu durum elektrikli otomobil devinin değerinin, 100 milyar dolara yaklaşmasına neden olmuştu. Şirket, bu nedenle yatırımcılar için oldukça cazip bir hale gelmişti. Fakat Elon Musk tarafından yapılan paylaşımlar, Tesla’nın hızla girdiği yükseliş döneminde önemli bir darbe almasına neden oldu.  

Elon Musk, 2018’de yaptığı Twitter paylaşımı nedeniyle de 20 milyon dolar ceza almıştı

Elon Musk Twitter

Elon Musk, 2018 yılında da benzer bir hamle yaparak Twitter üzerinden Tesla’yı borsadan çıkarabileceğini açıklamıştı. Bu durum da yine şirketin hisse senedi fiyatında dalgalanmalara neden olmuştu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ise Musk’ın bu açıklama nedeniyle Tesla’yı sıkı kontroller altına almış ve 20 milyon dolar para cezasına çarptırmıştı. Bunun üzerine elektrikli otomobil devi CEO’su, bundan sonra Twitter üzerinden yapacağı tüm paylaşımların avukatları tarafından önceden kontrol edileceğini açıklamıştı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Elon Musk, Cybertruck’ın Yüzebileceğini İddia Etti

Elon Musk, solunum cihazlarını tüm dünyaya ücretsiz dağıtacak 

Elon Musk, yeni Cybertruck ile ilgili ipuçları verdi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR