Facebook Siyasi Reklamları

Sosyal medya devi Facebook, 4 Mart itibarıyla siyasi reklamları tekrar yayınlamaya başlayacağını açıkladı. Platform, Kasım ayı başında gerçekleştirilen ABD Başkanlık Seçimleri’nden bu yana politik reklamlara bünyesinde yer vermiyordu.  

Sosyal medya devi Facebook, 4 Mart tarihi itibarıyla siyasi reklamları tekrar yayınlamaya başlayacağını duyurdu. Söz konusu reklamlara, toplumsal konulara değinen reklamların da dahil olacağı ifade edildi. Şirket, geçen yıl 3 Kasım gecesi ABD Başkanlık Seçimleri’nin sona ermesinin ardından siyasi reklamları durdurmaya başlayacağını açıklamıştı. Bu kapsamda platformun, bünyesinde bir süreliğine politik reklamlara yer vermeyeceği ifade edilmişti. Söz konusu hamlenin, seçim sonuçlarına etki etmesi muhtemel olan asılsız bilgi akışı ve kafa karışıklığını önleyebilmek adına yapıldığı belirtilmişti.

ABD eski başkanı Donald Trump’ın seçime hile karıştığını ve seçim sonuçlarını kabul etmediğini açıklaması üzerine ise ABD Senato Binası’na, Trump destekçileri tarafından baskın yapılmış ve Facebook, siyasi reklam durdurmaya ilişkin belirlediği süreyi uzattığını açıklamıştı. Diğer yandan Gürcistan’da, ikinci tur seçimlerinin devam etmesi nedeniyle geçici bir istisna uygulanmıştı.  

Google da geçen ay içerisinde, siyasi reklam yasağını kaldırdığını açıklamıştı

Google Siyasi Reklam

Yeni yapılan açıklama sonrası ise politik reklamlar, yaklaşık 5 aylık bir aranın ardından Facebook bünyesine geri dönmüş oldu. Bu kapsamda şirketin, 4 Mart sabahından itibaren siyasi reklam başvurularını kabul etmeye başlayacağı ifade edildi. Google da geçen ay benzer şekilde, siyasi reklam yasağını kaldırdığını açıklamıştı. Facebook; konuya ilişkin açıklamasında, siyasi reklamlara ilişkin politikalarını yeniden gözden geçireceğine işaret etti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook’tan TikTok Benzeri Yeni Rap Uygulaması: Bars

Facebook, Çocuk İstismarını Engelleyecek Yeni Araçlarını Duyurdu

Facebook Avustralya’da Haber İçeriklerini Engellerken Yanlışlıkla Devlet Kurumlarını da Kısıtladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz