Salı, Ekim 27, 2020
Ana Sayfa Dijital Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

Artan veri güvenliği endişesi ve ülkemizde yaşanan sosyal medya düzenlemeleri ile kullanıcılar alternatif sosyal ağ aramaya başladı.  Bu yazımızda Facebook alternatifi 10 sosyal medya sitesini inceliyor, sunduğu özellikleri listeliyoruz.

Dünyanın en büyük sosyal medya sitelerinden biri olan Facebook’un 2018 yılında Cambridge Analytica şirketine izinsiz veri paylaşımı yaptığı ortaya çıkmıştı. Mahkeme önüne çıkan kurucu Zuckerberg hata yaptığını belirterek özür dilemişti.  Benzer şekilde diğer sosyal medya mecralarının da veri güvenliğini sağlayamadığı gerekçesiyle kullanıcılar yeni sosyal medya site arayışı içerisinde bulundu. Yazımızda yenilikleri ve güvenlik çözümleri ile ön plana çıkan Facebook alternatifi 10 sosyal medya platformunu listeliyoruz.

1-) MeWe – Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

“Özel hayatınız satılık değildir” etiketi ile rakibi Facebook’a gönderme yapan sosyal medya sitesi, kullanıcılara güvenliği üst seviyede tuttuğunu belirtiyor. Özellikle yayınladığı videoda özgürlüğün gizliliğe eşit olduğu açıklanırken ağın kullanımının her zaman ücretsiz olduğu söyleniyor.

MeWe Sosyal Medya Sitesi
MeWe Sosyal Medya Sitesi

Kişisel mesajlaşma, fotoğraf ve gönderi paylaşımı ile kullanıcı isteklerini yerine getiren MeWe, site içerisinde reklama yer vermediğini belirtiyor. Web, Android ve iOS platformlarında kullanılabilen uygulamaya kayıt e-posta/telefon numarası ve şifre ile gerçekleştiriliyor. En inovatif sosyal medya şirketi ödülünü kazanan MeWe ağına kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sunduğu Özellikler:

Reklamsız, takip yazılımları yok, siyasi önyargı veya gündem yok, yüz tanıma ve haber manipülasyonu bulunmuyor.

Kişisel ve grup mesajlaşmaları, herkese açık veya özel gruplar, içerik silme, GIF oluşturma ve özelleştirilebilir kamera ayarları, canlı içerikler ve daha fazlası…

2-) Ello – Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

2014 yılında tanıtılan Ello ağı; yaratıcı kişiliğe sahip insanların içeriklerini paylaşması, ürünlerini satışa çıkarması amacıyla ortaya konan sosyal medya platformu. Sunduğu özellikler ile Pinterest’ı andıran ağ, sizi tanımlayarak size en uygun içerikleri sunmayı hedefliyor. Kayıt olduktan sonra ilgi alanlarınızı tanımlamanız gerekiyor. İçeriklerin ilgi alanlarınıza göre yansıtılması ve üretkenliğinizi benzer kitlede bulunan insanlarla paylaşmanız sitenin en iyi özelliklerden birkaçı.

Beğenme, yorum atma, kullanıcı adı kullanma gibi başlıca özellikleri yerine getiren Ello, verilerinizi şirketlerle paylaşmıyor. Topladığı verileri sizlere en uygun içerikleri sunmak için kullanan web sitesini kullanmak ücretsiz. İçerisinde bulunan öne çıkarma servislerini kullanmak isteyen kullanıcılar, platforma bazı ücretler ödemesi gerekiyor. Kendilerini yaratıcıların ağı olarak isimlendiren Ello’ya kayıt olmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

3-) Diaspora – Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

Diaspora, günümüz sosyal medya ağlarının sunucu yapısından çok farklı bir konsepti baz alıyor. Gücün tek bir elde toplanmasını istemeyen sosyal medya platformu verileri farklı ağlarda ve farklı konumlardaki ağ yöneticileri ile domine ediyor.

Diaspora
Diaspora Sosyal Medya Sitesi

2014 yılında başlayan IŞİD propagandalarının önüne geçmek nedeni ile uygulanan sansürün dışında kısıtlama getirmeyen platform, kullanıcılara özgürlük sunduğunu belirtiyor. Küçük ağ yapıları sayesinde kullanıcıların kendi gizlilik kurallarını, veri paylaşma veya paylaşmama husularına izin veren sitede kullanıcı adı kullanılabiliyor. 2010 yılında gizliliği ön plana çıkaran Diaspora sosyal medya sitesine kayıt olmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

4-) Vero – Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

Gerçek sosyallik mottosu ile Facebook’a doğrudan alternatif olan Vero, 2015 yılında eski Lübnan başbakanının oğlu tarafından kuruldu. Milyarder girişimci Vero ile Facebook özelliklerini reklamsız ve veri toplamama konseptini kullanıcılara sunarken kullanıcılara önemli gizlilik seçenekleri vaadediyor.

Vero Sosyal Medya Platformu

Facebook’un aksine birçok özelleştirme ve varsayılan olarak kapalı veri toplama seçenekleri kullanıcıların kendilerini daha rahat hissetmesini sağlıyor. Algoritmalar aracılığıyla promosyenel mesajlar göndermeyen sosyal medya plaftormu gönderiler üzerinde sansür politikaları geliştirmiyor. Facebook’un etik kurallarına uymaya özen gösteren sosyal medya platformu olarak adlandırabileceğimiz web sitesine ulaşmak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

5-) Bitchute – Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

Bitchute, 2017 yılında tanıtılan video içerik paylaşımında öne çıkan sosyal medya platformu. Özellikle Youtube’un politikalarından sıyrılarak yeni bir platform kurmayı hedefleyen sistem, P2P ile WebTorrent yapısını kullanıyor. Bant genişliğini kullanıcı interneti ile sağlayan şirket, veri hızı ve kalitesinde önemli gelişmeler kaydedebiliyor.

BitChute
BitChute- Sosyal Medya Platformu

WebTorrent yapısı ile ek yazılıma gerek duymadan tarayıcı üzerinde çalışabilen servis, kullanıcı verilerini topluyor. Youtube ve Facebook gibi üçüncü platformlara veri akışı sağlamadığı belirtilen hizmete, kayıt kullanıcı adı ile sağlanabiliyor. Sade arayüzü ile kullanımı basit olan yeni nesil sosyal medya platformuna kayıt olmak için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

6-) Steemit – Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

Steemit, blokchain tabanlı gönderi paylaşma ve kripto bağış yapmanıza olanak sağlayan inovatif bir sosyal medya platformu. 2016 yılında kullanıma sunulan servise üye olmak ve içerik paylaşmak ücretsiz.

Steemit
Steemit Ağı

Telefon doğrulaması ve ad ile birlikte anonim giriş yapma seçeneği sunulmayan platform, bugüne kadar 900.000’i aşkın kullanıcıdan 40 milyon dolar ödeme aldı. Çoklu hesap kurulumu için kullanıcılardan ödeme talep eden şirket, kullanıcı verilerini gizlilik politikaları çerçevesinde topluyor. İşbirliği ve reklam anlaşmaları kapsamında üçüncü şirketler ile verilerinizin paylaşılabileceğini belirten Steemit, e-posta adresinizi talep ediyor. Turkuaz renginin arayüze hakim olduğu websitesine kayıt olmak veya giriş yapmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

7-) Telegram – Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

Popüler sosyal medya ağı VK kurucusu Pavel Durov, 2013 yılında yeni sosyal medya platformu Telegram’ı tanıtmıştı. Özellikle Whatsapp’ın popülerliğinden pay çalması ile ün kazanan ağ, çok faydalı özellikleri bünyesinde barındırıyor. Eklentiler ile birlikte otomatik gönderi, kanal, özel veya herkese açık gruplar ile hızlı bağlantı sunan uygulama milyonlarca indirme sayısına sahip.

Telegram
Telegram

Başta İran olmak üzere farklı ülkeler tarafından kısıtlama getirilen mesajlaşma servisi özgürlüğü ön planda tutuyor. Geliştiriciler tarafından üretilen özel botlar ile müzik indirme, fotoğraf düzenleme, çeviri veya grup yönetimi ile ön plana çıkan uygulama dönemin en iyi alternatiflerinden birisi. Özellikle Whatsapp’ta yaşanan bağlantı sorunlarının ardından tekrar tekrar gündeme gelen Telegram, yüksek kalite ve boyutlarda gönderim sağlamanıza imkan sunuyor. Whatsapp’a kıyasla veri sıkıştırmada daha başarılı olan uygulamayı cihazınıza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

😎 Minds – Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

1.5 milyondan fazla üye sayısı ile kullanıcılarını ödüllendirmeye devam eden platform, kullanıcıların siteye olan bağlılığı ile öne çıkıyor. 2011 yılında Facebook’a rakip olarak tanıtılan Minds, kullanıcıları kripto paralar aracılığıyla destekliyor. Bill Ottman ve John Ottman tarafından kurulan hizmet veri güvenliğini ön plana çıkarıyor.

Minds
Minds- Sosyal Medya Ağı

Dijital hakların korunmasına dikkat eden Minds, kullanıcılarına daha fazla görünme vaadediyor. İfade özgürlüğü, şeffaflık, gizlilik ve demokrasi konseptleri üzerine kurulan servisin uygulamasını kullanmak için buradaki bağlantıyı kullanabilir, hızlı bir şekilde üye olabilirsiniz. Arayüzün ana rengi sarı olarak seçilirken, sitenin sade tasarımının kullanıcılara büyük fayda sağladığı düşünülüyor.

9-) Signal – Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

Whatsapp’ta belirtildiği gibi baştan başa şifreleme sisteminin kullanıldığı Signal sosyal medya platformunda güvenlik ön plana çıkarılıyor. Kişisel mesajların yanı sıra sesli not, emoji, GIF, video ve fotoğraf paylaşılabilen servis; Android’de SMS uygulaması olarak da kullanılabilmekte.

Signal - Mesajlaşma Ağı
Signal – Mesajlaşma Servisi

Diğer kullanıcılar tarafından bulunabilirlik için telefon numarası ile kayıt seçeneği kullanıcılara sunulurken, kullanıcılara VoIP numarası üzerinden de hizmeti kullanma imkanı veriliyor. %100 güvenli olduğunu iddia eden Signal’i kullanmak tamamen ücretsiz. Açık kaynak kodları ile bağımsız geliştiricilerin de desteğini alan servisi cihazlarınıza indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

10-) AltCensored – Facebook Alternatifi 10 Sosyal Medya Sitesi

“Youtube’un anlaşılmaz sansür politikasının” düşünce özgürlüğünde engel oldunu düşünen AltCensored, video paylaşım ve arşiv için önemli bir alan. Youtube üzerinde yayından kaldırılan videoların izlenebildiği platform, kullanıcıların her türden düşünceyi paylaşmasının doğal hakları olduğunu savunuyor.

altCensored
altCensored

5G’nin insanların sağlığı üzerinde negatif etkilerinin veya aşıların güvenilirliği üzerinde kısıtlama olmadan yorumların paylaşılabileceği platform, eski denilebilecek bir arayüze sahip. Logo tasarımında Youtube’a gönderme yapan AltCensored, Twitter üzerinde dört bini aşkın takipçiye sahip. Sekiz farklı dil seçeneğinin sunulduğu websitesi kanal, kategorize ve arama menüleri ile kullanımı oldukça kolay bir sosyal medya platformu. Silinen videoları izlemek ve etiketler ile arama yapmak için AltCensored sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

İlginizi çekebilir:

Yasalaşan Düzenlemeyle Gelecek Sosyal Medya Cezaları Sonrası En Büyük Zararı KOBİ’ler Görecek

YouTube’a Alternatif En İyi 10 Platform

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota Dünyanın En Değerli Otomotiv Markası Oldu

Dünya çapında tanınan marka değerlendirme kuruluşlarından olan Interbrand tarafından gerçekleştirilen "2020 Dünyanın En Değerli Markaları" araştırması sonuçlarına göre, Japonya merkezli otomotiv üreticisi Toyota 51...

Netflix, George Clooney’nin Başrolünde Olduğu The Midnight Sky’ın Fragmanını Paylaştı

Netflix, Felicity Jones ve George Clooney’nin başrolünde yer aldığı The Midnight Sky filminin ilk resmi fragmanı yayınladı. George Clooney’nin aynı zamanda yönetmen koltuğunda oturduğu...

HONOR Watch GS Pro, Yakında Türkiye’de Satışa Çıkıyor

HONOR, yeni akıllı saati HONOR Watch GS Pro’yu Türkiye’de satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Şirketin ilk outdoor saati olan HONOR Watch GS Pro, 25 günlük kullanım...

Facebook, Messenger ve Instagram DM’i Birleştiren Uygulamalar Arası Mesajlaşma Özelliğini Türkiye’de Kullanıma Sundu

Facebook, Messenger ve Instagram DM’i birleştiren uygulamalar arası mesajlaşma özelliğini Türkiye’de kullanıma sunduğunu duyurdu. Bu yenilik ile birlikte; tüm Instagram ve Messenger kullanıcılarının, her iki uygulama üzerinden...

Sosyal Mesafe Kuralları, Tek Kişilik Kanepe Modellerine Yönelik Talebi Artırdı 

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgını sonrası; hayatın her alanına giren sosyal mesafe kuralları, ikili ve üçlü kanepe modellerinin tahtını salladı ve tek kişilik mobilyaların...