Facebook, insanların iletişim kurmak için en sık kullandığı sosyal medya uygulamalarından biridir. Kişiler tanıdıkları ya da tanımadıkları insanlarla iletişim kurmak için Facebook üzerinden sohbet başlatırlar. Ancak Facebook’ta kişilerin birbirine bu kadar çabuk ulaşması bazı sorunları da doğurmuştur. Bu nedenle Facebook, arkadaş listesinde ekli olmayan kişilerin birbirine gönderdiği sohbetleri filtreler ve mesaj isteği olarak iletir. Facebook diğer kutusu bu mesajların bulunduğu yer. Peki Facebook diğer kutusu nasıl açılır?

Facebook bünyesinde bulunan Messenger uygulaması sayesinde aktif kullanıcılar diledikleri arkadaşlarıyla iletişim kurabilirler. Messenger’a uzun süre giriş yapılmadığında ya da profilde ekli olmayan tanımadığınız kişilerin mesaj göndermesi halinde iletiler, diğer kutusuna düşer. Gelen kutusunda görünmeyen bu mesajlara, Facebook mesajlar bölümündeki diğer butonuna tıklanarak ulaşılabilir. Bu özellik tamamen profil sahiplerini korumak amacıyla devre sokulmuştur. Sosyal medya üzerinden herkesin birbirine ulaşabilme ihtimalinin yüksek olması tehlikeli bir noktaya gelirken Facebook, tanınmayan kişiler için filtreleme özelliğini getirmiştir. Bu noktada aktif kullanıcılar, mesajlardan istediklerine onay verip diledikleri kişi ile sohbet başlatabilir ya da sohbeti reddederler.

Facebook Diğer Kutusu Nerede? Facebook Mesaj İstekleri Nasıl Görüntülenir?

Facebook’un mesajlaşma uygulaması olan Messenger’a akıllı cihazlar ve masaüstü versiyonundan ulaşım sağlanabilir. Bu durumda mesajlaşma özelliğini hem telefondan hem de bilgisayardan kullanabilirsiniz.

Masaüstü Versiyonundan Facebook Filtrelenen Mesajları Görme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilgisayardan uygulamayı kullanmak için ilk adımda Facebook profil bilgilerinizi yazarak siteye giriş yapmanız gerekir.

Facebook Diğer Kutusu Nerede

 • Facebook ana sayfasını açtığınızda sayfanın sağ üst köşesinde Messenger işareti görünür.
 • Messenger işaretine tıklamanız halinde mesajlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Facebook Diğer Kutusu Nerede

 • Messenger’a ilk defa girdiğinizde açılan ekranda gelen kutusundaki öncelikli mesajlarınız görünür. Bu mesajlar sizin profilinizde ekli olan ya da daha önceden izin verdiğiniz sohbet bilgilerinden oluşur.
 • Açılan ekranın üst kısmında bulunan “mesaj istekleri” yazısına tıkladığınızda ise size ulaşmak isteyen tanımadığınız kullanıcıların iletilerinin listesine ulaşabilirsiniz.

Facebook Filtrelenen Mesajları Görme

 

 • Mesaj istekleri kategorisindeki mesajları görebilmek için; ekranda “filtrelenen mesajları gör” yazısına basmanız yeterlidir.
 • Filtrelenen mesajları açtığınızda mesaj gönderen kullanıcıların bilgisine ulaşabilirsiniz. Siz yanıt verene kadar mesaj okundu bilgisi ile mesaj isteğine izin verildiğinin bilgisi karşı tarafla paylaşılmaz.

Facebook diğer kutusu linki için TIKLAYINIZ!

Telefondan Facebook Diğer Kutusuna Nasıl Bakılır?

Akıllı cihazlardan uygulamaya erişim sağlamak için cihazınızın işletim sistemine göre Google Play Store ya da Apple Store’dan Facebook ve/veya Messenger aplikasyonunu yüklemeniz gerekir. Cihazınıza yükleme işlemi tamamlandıktan sonra uygulamayı sembolüne dokunarak açabilirsiniz. Giriş bilgilerinizi yazdıktan sonra artık Facebook kullanımınıza hazır haldedir.

Bu bölümün altında iOS üzerinden anlatım yapılsa da Android işletim sisteminde de aşamalar çok büyük oranda benzerdir.

Telefondan Facebook Diğer Kutusuna Nasıl Bakılır

 

 • Facebook uygulamasına girdikten sonra ilk etapta Facebook ana sayfası sizi karşılar. Mesajlarınıza bakmak için sayfanın sağ üst köşesinde bulunan Messenger işaretine basmanız gerekir.

Telefondan Facebook Diğer Kutusuna Nasıl Bakılır

 

 • Akıllı cihazınızdan Messenger sembolüne tıkladığınızda profilinizde ekli olan ya da öncelikli iletilerin yer aldığı “en yeniler” sekmesi açılır. Mesaj isteklerinizi görüntülemek için sayfanın alt kısmında yer alan “Messenger’da Gör” yazısına basmalısınız.
 • Facebook ile entegre edilen ve birlikte çalışan mesajlaşma uygulaması olan Messenger için ayrıca bir giriş yapmanıza gerek yoktur.

Telefondan Facebook Diğer Kutusuna Nasıl Bakılır

 

 • Akıllı cihazınızdan Messenger uygulamasına girdiğinizde sizi aynı şekilde gelen kutusu adı verilen öncelikli mesajların olduğu kısım karşılar.
 • Diğer mesaj bilgilerinize erişmek için iOS’ta sayfanın sol üst köşesinde bulunan “profil fotoğrafına” basmanız yeterli olur. Android’de ise sağ üst köşede yer alan ayarlar butonuna basabilirsiniz.

Telefondan Facebook Diğer Kutusuna Nasıl Bakılır

 • Bu ekran üzerinde bulunan “mesaj istekleri” yazısına tıklayarak diğer mesajlarınıza erişebilirsiniz.

Telefondan Facebook Diğer Kutusuna Nasıl Bakılır

 • Mesaj isteklerine bastığınızda ise artık tanımadığınız ya da daha önce hiç iletişim kurmadığınız insanlardan gelen iletileri görüntüleyebilirsiniz.
 • Filtrelenen mesajlarınız varsa sayfanın altında yer alan “filtrelenen mesajları gör” butonuna dokunmanız gerekir.
 • Dilediğiniz mesaja izin vererek sohbet başlatabilirsiniz.

Android için Facebook uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

iOS için Facebook uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

Android için Messenger uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

iOS için Messenger uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

“Facebook Diğer Mesajlar Görünmüyor” Sorunu Nasıl Çözülür?

 • Diğer kutusundaki mesajlar için kullanıcılara herhangi bir bildirim gönderilmez. Bu nedenle kullanıcıların bu mesajları görüntülemek için diğer ya da filtrelenen mesajlar kısmına bakması gerekir.
 • Eğer akıllı cihazlardan Messenger’a giriyorsanız; güncellemeleri takip etmeniz şarttır. Hem Facebook hem de Messenger uygulamasındaki güncellemeleri yapmazsanız yeni gönderilen iletileri sağlıklı bir şekilde görüntülemeniz mümkün olmaz.
 • Facebook’tan mesaj isteklerinizi kontrol ediyorsanız; Facebook’ta bağlantı kurmadığınız birisi size mesaj göndermek isterse bu bir bağlantı isteği olarak karşınıza gelir. Filtrelenen istekleri gör başlığı altında bulunan bu mesajları ilgili bölüme tıklayarak okuyabilirsiniz.
 • Ancak mesajları görememe sorunuyla karşılaşıyorsanız; karşı taraf bağlantısını iptal etmiş olabilir ya da siz bu bağlantıyı daha önceden silmiş olabilirsiniz. Bir bağlantıyı silmeniz halinde bu mesajı tekrar görüntüleyemezsiniz. Sildiğiniz isteği gönderen kişiyle mesajlaşmak isterseniz; bu kişiye sizin bir ileti göndermeniz gerekir. Bu durumda sizin attığınız mesaj karşı tarafın mesaj istekleri bölümüne bağlantı olarak eklenecektir.