zararlı yazılım içeren uygulama marketleri
Okuma Süresi
2 dakika

Google Play Store en fazla kötü amaçlı uygulamanın bulunduğu uygulama mağazası listesinde ikinci sırada yer aldı. 2019 yılında en fazla kötü amaçlı yazılımın bulunduğu uygulama listesinde birinci sırada ise ücretsiz oyun mağazası 9Game.com bulunuyor.

RiskIQ tarafından geçen gün yayınlanan mobil tehdit raporunda hangi uygulama mağazasında daha fazla kötü amaçlı yazılım bulunduğunu ortaya koyuyor. 

RiskIQ’nun yayınladığı rapora göre, 2019 yılı içerisinde en fazla kötü amaçlı uygulama ve oyun, 9Game.com’a yüklendi. Oyun odaklı olan 9Game.com’u ise Android ekosistem kullanıcıları tarafından kullanılan Google Play Store yer alıyor. Google Play Store’un ikinci sırada yer alması kullanıcıları tedirgin etti. 

Google bir süredir, uygulama mağazasında bulunan kötü amaçlı uygulama ve oyunların kaldırılması için çalışmalar gerçekleştiriyor olsa da 2019 yılında mağazaya yüklenen ve kötü amaçlı yazılım içeren uygulama sayısı 25.647 olarak ortaya koyulmuş durumda. Listenin birinci sırasında yer alan 9Game.com’da ise 62.669 adet zararlı uygulamanın bulunduğu belirtildi. 

En fazla kötü amaçlı yazılıma sahip uygulama mağazaları

en fazla kötü amaçlı yazılıma sahip uygulama mağazaları

Yaklaşık 25.000 kötü amaçlı uygulama ve oyun yüklemesinin yanında Google, yaklaşık 714.678 uygulama ile 2019 yılının en üretken uygulama mağazaları sıralamasında dördüncü sırada yer aldı.

En fazla yeni uygulama yüklenen oyun mağazaları

en fazla yeni oyun yüklenen oyun mağazası

Google uygulama mağazasında sık sık temizlik yapıyor

Google söz konusu zararlı yazılım içeren uygulamalar adına özellikle son dönemlerde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Google Play Protect tarafından tespit edilen başka kötü amaçlı yazılımlarda Google Play’den kaldırıldığını açıklamıştı.  Google’ın açıklamalarına göre 790 bin sahte VPN, sahte anti-virüs yazılımı ve oyun Google Play’den kaldırıldı. Google’ın açıklamalarına göre Google Play Protect günlük olarak 100 milyardan fazla uygulamayı tarayarak kullanıcılarını güvende tutuyor. Ancak şirket çalışmalarını ne kadar yoğunlaştırmış olsa da zararlı yazılım içeren uygulamalar Google’ın mağazasında bol bol bulunuyormuş.

Google yaptığı açıklamada 2018 yılında Google Play’den toplam 1.6 milyar kullanıcı verilerini tehlike altına atan yazılım uygulama marketinden kaldırıldı. 2019 yılında ise bu sayının 1.9 milyar olduğunu açıklandı.

Google, son dönemde kullanıcılarının siber güvenliğini tehlikeye atan ve kullanımını olumsuz etkileyen uygulamaları marketinden kaldırmaya başlamıştı. Google, en son abartı seviyede reklam gösteren 600 uygulamayı marketinden kaldırdığını açıklamıştı.

Konum isteyen uygulamalara Google sınırlama getirecek

1 YILDIR MAĞARADA YAŞAYAN ADAM (RÖPORTAJ ADAM ÖZEL HABER) – DigiToll #4