Okuma Süresi
2 dakika

Facebook dün yaptığı bir açıklamayla platformda 5 aydır uygulanan ‘siyasi reklam yasağını’ kaldırdığını duyurmuştu. Şirket bugün ise platformdaki ‘siyasi reklamlar’ için yeni bir özelliği kullanıma açtığını duyurdu. Facebook ‘ta kullanıcılar artık siyasi reklamları engelleme özelliği ile bu tarz reklamlar görmeyecek. 

Siyasi tartışmaların ve kutuplaşmanın oldukça fazla hissedildiği sosyal medya platformları, yeni kararlar alarak bu durumun önüne geçmek istiyor. Halihazırda başından geçen Cambridge Analytica skandallarıyla anılan Facebook da geride bıraktığımız yıl kasım ayında tüm dünyanın konuştuğu ABD Başkanlık Seçimleri’nde yeni tartışmalar ve kutuplaşmalar yaratmamak, seçim döneminde insanları etkilelememek için bazı önlemler almıştı. Şirket bu bağlamda pek çok kullanıcının şikayet ettiği siyasi reklamlar için bünyesine ‘siyasi reklam yasağı’ eklemişti. Hatta Google da Facebook’un hareketine benzer bir adım atmış ve kullanıcılara siyasi reklamlar göstermemeye başlamıştı. 

Seçim sürecinin tamamlanıp ABD’nin yeni başkanı göreve başlayınca şirketler seçim döneminde uyguladıkları bu yasakları birer birer kaldırmaya başladı. Bu bağlamda Google geçen günlerde siyasi reklamları yeniden görünür hale getirdii. Facebook’tan da bu konuda bir atak geldi. Şirket yaptığı bir açıklamayla 4 Mart 2021’de, platformda bulunan siyasi reklam yasağının kalktığını açıkladı. Ancak Facebook bugün ise yeni bir özellik sayesinde kullanıcıların bu reklamları engelleyeceğini belirtti. 

Facebook ‘un siyasi reklamları engelleme özelliği 

Facebook’un bu özelliği hizmete açmasındaki en önemli sebebin ise kullanıcılardan aldığı geri dönüş olarak yorumlanıyor. Bu bağlamda şirket tüm dünya kullanıcılarının bu isteğini göz önüne alıp hızlı bir kararla özelliği aktif etti. Artık dileyen kullanıcılar Facebook’ta siyasi reklam görmek durumunda kalmayacak. Her ne kadar kutuplaşmayı daha aza indirecek bir yenilik olsa da özelliğin bireylerin farklı düşünceler görmesini zorlaştıracağı gibi söylemler de bulunuyor. Bakalım Facebook’un bu yeni adımı nasıl süreçler getirecek, bekleyip göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Facebook, 4 Mart İtibarıyla Siyasi Reklamları Tekrar Yayınlamaya Başlıyor 

Facebook, Çocuk İstismarını Engelleyecek Yeni Araçlarını Duyurdu

Facebook Avustralya’da Haber İçeriklerini Engellerken Yanlışlıkla Devlet Kurumlarını da Kısıtladı

Küresel İnternet Kullanımı, Perseverance, Tesla Bitcoin Geliri | Haftalık Teknoloji Programı #7:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz