Google Sanal Tur UNESCO

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, ‘Google Arts & Culture’ bölümündeki sanal tur kütüphanesine ‘UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki bölgeleri de ekledi. Ziyaretçilerin artık; Kilimanjaro Dağı, Tac Mahal ve Yosemite Ulusal Parkı gibi listede yer alan birçok alanı sanal olarak gezme imkanı bulacağı ifade edildi.  

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgınına bağlı olarak yapılan sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları, büyük oranda seyahatlerin yapılmasına engel oluyor. Fakat ‘Google Arts & Culture’ sayfası sayesinde; birçok kullanıcı, virüs riskiyle karşı karşıya kalmadan kültürel miras ve doğal güzelliklerin yer aldığı alanları sanal olarak ziyaret edebiliyor. ABD merkezli teknoloji şirketi Google, bu kapsamda sanal tur kütüphanesine ‘UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki bölgeleri de eklediğini duyurdu.  

Ziyaretçilerin artık; “UNESCO Dünya Mirasını Keşfedin” sekmesi üzerinden Fransa kanalları, Kolezyum, Kilimanjaro Dağı ve Güney Kore yanardağları gibi listede yer alan birçok turistik bölgeyi sanal olarak gezme imkanı bulacağı ifade edildi. Bununla birlikte; Rio de Janeiro manzaraları, Tac Mahal ve Meksika sahillerinin de yapılan entegrasyon sayesinde ziyaret edilebileceği belirtildi.  

Google üzerinden kullanıma sunulan sanal turlar, insanlık tarihiyle ilişki kurulabilmesini mümkün kılıyor 

Google Sanal Turlar

Diğer yandan; kullanıma sunulan sanal turlar, Google kullanıcılarının insanlık tarihiyle yakından ilişki kurabilmesini mümkün kılıyor. Söz konusu turlardan, kültürel miras ve doğal güzellikler üzerine eğitim veren öğretmenler de faydalanabiliyor. Turlar; Yosemite Ulusal Parkı, Kuzey İspanya’daki eski hac yolları ve Büyük Giza Piramitleri hakkında faydalı bilgiler de içeriyor. ‘Google Arts & Culture’ bölümünde ayrıca, büyük müzeler tarafından açılan sergiler ve artırılmış gerçeklik galerileri de yer alıyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google Earth, Dünya’nın En Büyük Videosunu Oluşturan ‘Timelapse’ Modunu Kullanıma Sundu 

Google, Rekabet Kurumu Tarafından Kesilen 296.1 Milyon Liralık İdari Para Cezası ile İlgili Açıklama Yaptı! 

Rekabet Kurumu, Google’a 296 Milyon Lira Ceza Verdi! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz