Onaysız Gıda Takviyesi Reklamı

İlk kez Tekno Safari’nin gündeme getirdiği onaysız gıda takviyesi reklamı nedeniyle; aralarında Şeyma Subaşı, Seren Serengil, Ebru Akel ve Seda Akgül gibi isimlerin de bulunduğu ünlüler, 104’er bin lira para cezası aldı. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan kararda, ünlülerin söz konusu ürünü ilaç veya tıbbi bir ürün gibi tanıttıklarına işaret edildi.  

Aralarında Seda Sayan, Seren Serengil, Şeyma Subaşı, Seray Sever, Ebru Akel ve Seda Akgül’ün de bulunduğu bir grup ünlü isim, Instagram hesaplarından paylaşım yaparak “No-Attack” isimli bir gıda takviyesini tanıtmıştı. Ünlü isimler; bu ürünün tanıtımını yaparken, ürünün enfekte olunsa bile koronavirüs salgınına karşı bağışıklık kazandırdığını paylaşmıştı. Diğer yandan ürün, ‘Takviye Edici Gıdalar Listesi’nde bulunmuyordu ve olay, ilk kez Tekno Safari editörleri tarafından aydınlatılmıştı. Bununla beraber; ürünün satışının yapıldığı internet sitesinin alan adında “Yalan Dolan Mahallesi” ibaresi yer alıyordu ve reklamlarında fotoğrafı kullanılan doktor, ürünle hiçbir ilgisi olmadığını ifade etmişti. Olayın öznesi olan ünlü isimlerden bazıları ise Sağlık Bakanlığı tarafından uyarı mektupları almalarına rağmen ürünün tanıtımını yapmaya devam etmişti. 

Tekno Safari editörleri Kübra Sarıkaya ve Mirhan Binici‘nin, söz konusu durumu aydınlatmasının ardından ise pek çok yayın kuruluşu, konuyu gündeme taşımıştı ve konuyla ilgili şikayetlerde bulunulmaya başlanmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası; “No Attack” isimli ürünün reklamını yapan ünlü isimlere, Ticaret Bakanlığı ‘Reklam Kurulu Başkanlığı’ tarafından idari para cezası kesildi. Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ticaret Kurulu Başkanlığı’nca alınan gerekçeli karar, Resmi Gazete’de yayınlandı.  

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan kararda; yapılan reklamlarda, ‘ürünün başta COVID-19 olmak üzere her türlü viral enfeksiyonlara karşı koruyucu bir özelliğe sahip olduğu izleniminin uyandırıldığı, hatta “enfekte olunmuş olsa bile hastalığın iyileşmesine faydası olduğu” iddiasına yer verildiği, bütün bu iddiaların da yapılan bilimsel çalışmalarla doğrulanmış gibi bir algı oluşturulduğunun tespit edildiği” ifade edildi.

Olayda adı geçen her bir ünlüye 104 bin 781 lira para cezası!

Ünlüye Para Cezası

Paylaşılan detaylara göre; onaysız gıda takviyesi reklamı yaptıkları gerekçesiyle, olayda adı geçen her bir ünlüye ayrı ayrı 104 bin 781 lira idari para cezası kesilirken ‘No Attack’ı üreten Bilge İlaç Bitkisel Ürünler Koz. San. Ve Tic. A.Ş. de konuya ilişkin bir ceza aldı. Şirketin, insanların bilgi ve tecrübe eksikliğinden faydalanarak ve korku ve endişeleri istismar ederek ticari rant elde etmeye çalıştığı ifade edildi. 

Bakanlık tarafından açıklanan kararda ayrıca, ünlülerin söz konusu ürünü ilaç veya tıbbi bir ürün gibi tanıttıklarına işaret edildi. Bununla birlikte; yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre, takviye edici gıdalar için bu tür sağlık beyanlarının kullanılmasının kesinlikle yasak olduğunun da altı çizildi. 

Diğer yandan kararda; herhangi bir ürüne ilişkin olarak herhangi bir sağlık beyanında bulunabilmesi için ilgili idari otoriteden (Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) izin alınması gerektiği, kullanılan bu beyanlar için ilgili otoriteden izin alınmadığından söz konusu beyanların doğruluğunun bilimsel olarak ispat edilmiş sayılamayacağı, dolayısıyla doğruluğu bilimsel olarak ispat edilmemiş bu beyanlarla tüketicilerin aldatılıp yanıltılmış olduğunun da altı çizildi.   

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Ünlüler Coronavirüse Karşı Etkili Olduğu İddia Edilen, Tarım Bakanlığı Onayı Olmayan Ürün Reklamı Yaptı

Şeyma Subaşı ‘’Onaysız gıda takviyesini’’ tekrar paylaştı!

Savcılık Coronavirüse Karşı Etkili Olduğu İddia Edilen Onaysız Gıda Takviyesi İçin Harekete Geçti!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz