Pazar, Eylül 20, 2020
Ana Sayfa Teknoloji Güney Kore Sosyal Mesafe İçin Robot Garsonlar İşe Aldı

Güney Kore Sosyal Mesafe İçin Robot Garsonlar İşe Aldı

Güney Kore’de bazı kahveler ve restoranlar sosyal mesafe kurallarına yardımcı olması için robot garsonlar ve baristalar işe aldı. Dünya çapında koronavirüs için alınan önlemlerin ardı arkası kesilmiyor.

Güney Kore‘nin Daejeon şehrindeki kafede yeni robot garsonlar müşterilerle ilgilenirken oldukça kibar ve hızlılar.

Gelen misafirleri “İşte sizin Rooibos bademli çayınız, lütfen tadını çıkarın. Karıştırırsanız daha da iyi olur” diyor ve misafir siparişini büyük, ışıltılı beyaz kapsül şeklindeki robotun içinden alıyor.

11.000’den fazla insanı enfekte eden ve 267 kişiyi öldüren yeni koronavirüs salgınından sonra Güney Kore sosyal mesafe önlemlerini de hükumetin “günlük yaşamda mesafe” dediği şeye doğru yavaşça geçiş yapıyor. Ayrıca Güney Kore bu sıkıntılı günleri en az vakayla geçiren ülkelerden biri ve gerçekten ilk günden beri önlemleri asla bırakmadılar.

Robotlar Yavaş Yavaş Hayatımıza Girecek

blank

Robot garsonlar devlet tarafından işletilen bilim enstitüsü geliştiren akıllı bir fabrika çözüm sağlayıcısı olan Vision Semicon tarafından üretildi. Vision Semicon‘un araştırma direktörü Lee Dong-bae “Robotlar insanların toplumda sosyal mesafeleri gözlemlemelerine yardımcı olabilir” dedi.

“Sistemimizin siparişten teslimata kadar insanlar tarafından bir girdiye ihtiyacı yok ve robotların yumuşak hareketler yapması için düzenlemiştir, bu robotlar ‘dokunulmamış’ ve ‘sosyal mesafeli’ kurallarına uyuyor” diye ekledi.

Kahve yapmak için robotik kolu ve servis robotunu kullanan sistem 60 farklı türde kahve yapabiliyor ve müşterilere koltuklarında servisi yapıyor. Ayrıca diğer cihazlarla iletişim kurabiliyor ve veri iletebiliyor ve kafe içindeki en iyi rotaları hesaplamak için kendi kendine sürüş teknolojisini içeriyor.

Robotların kullanıldığı bir pastanede 6 içecek siparişi sadece 7 dakikada hazırlandı. Robotlar dışında ise iki katlı yerde tek insan çalışan, bazı temizlik görevlileri ve malzemeleri yeniden dolduran biri bulunuyor.

Üretici ve bilim enstitüsü şirket bu yıl en az 30 kafeye robot tedarik etmeyi planlıyor.

Robotlar eğlenceli ve kolay çünkü siparişlerinizi kendiniz almak zorunda değilsiniz. Fakat aynı zamanda birçok insanın çalıştığı bu iş piyasasında biraz endişe duyuyoruz çünkü insanların yerini robotlar almaya başlayacak.

İlginizi Çekebilir:

Çocuklar İçin Üretilmiş Eğitici Robot: Moxie

Robot Köpek Spot, Bu Kez de Koronavirüs Hastalarına Yardım İçin Çalıştı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Telefonların Eskimediği ilk Apple Event, CoD Trabzon, Amazon Prime Türkiye – DigiToll #33 Yayında!

Tekno Safari editörlerinin haftanın öne çıkan haberlerini ve dijital dünyada en çok konuşulan konuları derlediği DigiToll’ün 33. bölümü, “Tekno Safari” YouTube kanalında yayınlandı. Her Pazar izleyicisiyle buluşan teknoloji haber...

Project Cars 3 Oyununun 1.4 Güncellemesi Yayınlandı

Slightly Mad Studios tarafından geliştirilen Project Cars 3 yakın bir zaman içerisinde çıkışını gerçekleştirmişti. Project Cars 3 oyununa 1.4 güncellemesi geldi ve yama notları...

İstanbul Valiliği Açıkladı: Kamu Kurumlarına HES Kodu ile Girilecek

İstanbul Valiliği ’nin bugün yapmış olduğu açıklamaya göre, kamu kurumlarına girişte 23 Eylül Çarşamba gününden itibaren HES kodunun zorunlu olacağı bilgisi paylaşıldı. İstanbul Valiliği...

Crysis Remastered, Denuvo Koruma Teknolojisini Kullanıyor

Crytek tarafından geliştirilen Crysis Remastered yayınlandı. Crysis Remastered ‘in Denuvo koruma teknolojisini kullandığı belirtildi. Crysis Remastered, PC platformu için Epic Games Store üzerinden oyun-severlerin beğenisine...

Spor Teknolojileri Alanında Çalışan Rapsodo, Türkiye’deki Ar-Ge Departmanını Büyütüyor

Spor teknolojileri alanında çalışmalarını sürdüren Singapur merkezli Rapsodo, Türkiye ’deki Ar-Ge ofisini büyütüyor. Firma, 2021 yılında İzmir Urla’daki Teknopark içerisinde bulunan Ar-Ge ofisinde yüzde...