Huawei AppGallery Uygulama Dağıtımı

Çin merkezli teknoloji devi Huawei’nin geçen yıl içerisinde kullanıma sunduğu uygulama mağazası AppGallery, ‘Mobil Dünya Kongresi (MWC 2020)’ sırasında mobil ekosistemini genişletme planlarını açıklamasından bu yana devam eden gelişiminde birkaç kilometre taşına daha imza attı. Aktarılan detaylara göre; Huawei AppGallery üzerinden yapılan uygulama dağıtımı, yüzde 83’lük bir artışla 12 ayda 2 katına çıktı. Platformun, aylık aktif kullanıcı sayısında da yüzde 33’lük bir artış yaşadığı ifade edildi. 

Çin merkezli teknoloji devi Huawei’nin geçen yıl içerisinde kullanıma sunduğu uygulama mağazası AppGallery, ‘Mobil Dünya Kongresi (MWC 2020)’ sırasında mobil ekosistemini genişletme planlarını açıklamasından bu yana devam eden gelişiminde birkaç kilometre taşına daha imza attı. Şirket, kısa bir süre önce AppGallery’nin 1 yıllık gelişimine ilişkin rakamları açıkladı. Aktarılan detaylara göre; Huawei AppGallery üzerinden yapılan uygulama dağıtımı, yüzde 83’lük bir artışla 12 ayda 2 katına çıktı. Platformun, aylık aktif kullanıcı sayısında da yüzde 33’lük bir artış yaşadığı ifade edildi.  

Yeni rakamlar; Huawei Tüketici Elektroniği Grubu İcra Direktörü ve CEO’su Richard Yu’nunHuawei’nin AppGallery’yi dünyanın her yerinden tüketiciler tarafından erişilebilen açık ve yenilikçi bir uygulama dağıtım platformu yapma vizyonunu açıklamasından 1 yıl sonra ortaya çıktı. Diğer yandan; AppGallery’nin hızlı büyümesi, şirketin ‘Huawei Mobile Services (HMS)’ ekosistemini büyütme çabalarının bir parçası olarak yaptığı yatırımla desteklendi. ‘HMS’nin, şu anda 8 binin üzerinde Ar-Ge mühendisi istihdam ettiği ve küresel teknik destek ekibinde 600’den fazla kişi çalıştırdığı ifade edildi. ‘HMS Core’ entegrasyon uygulamaları, yıllık yüzde 118 artarak 120 bine çıkarken küresel hızlı uygulama aylık aktif kullanıcı sayısı ise yüzde 200 artarak 100 milyona ulaştı. 

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Orta ve Doğu Avrupa ile İskandinav Ülkeleri Başkan Yardımcısı Derek YuHuawei’nin ekosistem büyüme rakamları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yu, açıklamasında AppGallery stratejimiz, ekosistemimizin gelişimi için sağlam bir temel oluşturmak üzere kullanıcı tabanımızı genişletmek oldu ve büyüme rakamlarının gösterdiğine göre, yaklaşımımız işe yarıyor. Yalnızca her zaman yeni, yerel olarak alakalı uygulamalar, geliştirici ortaklarımıza sürekli büyüyen bir kitleyle karşılaşma fırsatı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda mobil uygulamalar pazarında başarı için rakipsiz bir fırsat yaratıyoruz” ifadelerini kullandı. 

AppGallery, son 12 ayda binlerce global geliştiricinin Çin’in mobil ekonomisine girmesine yardımcı oldu

AppGallery

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Küresel Ortaklıklar ve Eko-Geliştirme İş Geliştirme Direktörü Zhang Zhe ise konuya ilişkin açıklamasında “2019’un sonunda, dünya çapında bir milyonun üzerinde AppGallery kullanıcısı olan 25 ülke vardı. Bu sayı şimdi 42’ye çıktı ve Avrupa, Latin Amerika, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’daki pazarlarda güçlü büyüme görmeye devam ediyoruz. Bu sadece miktarla ilgili değil, aynı zamanda HMS Core ile entegre uygulamaların sayısının bir yılda iki kattan fazla artması, daha fazla geliştiricinin yeniliği teşvik etmek ve daha iyi ve daha benzersiz kullanıcı deneyimleri sağlamak için Huawei’nin cihaz üzerindeki yeteneklerine baktığını gösteriyor” ifadelerine yer verdi. 

Paylaşılan diğer detaylara göre; AppGallery, kullanıcılara en ilgili uygulamaları sunmak için hem yerel hem de küresel ölçekte geliştiricilerle birlikte çalışmaya, platformla çalışan geliştiricilerin sayısını artırmaya yardımcı olmaya ve dünya çapındaki tüketicilere daha fazla seçenek sunmaya yoğunlaştı. Geliştiriciler, yerel kitlelere ulaşmak ve  AppGallery’nin büyüyen küresel kitlesinden yararlanmak için AppGallery’e giderek daha fazla uygulama üretmeye başladı. Yıl boyunca platform; ulaşım endüstrisinde Moovit ve Bolt, iletişim sektöründe Viber, Booking.com ve Tidal gibi diğer popüler uygulamaları bünyesine dahil etti.  

Bu stratejinin bir parçası olarak Huawei, global geliştiricilerin ülkenin kazançlı uygulama pazarına girmesine yardımcı olmak için Çin’deki uzmanlığından da yararlandığını dile getirdi. “Mobil öncelikli” bir toplum olarak kabul edilen Çin’in, tahmini uygulama indirme sayısı 100 milyarı aşan 904 milyondan fazla mobil internet kullanıcısına ev sahipliği yaptığı belirtildi. AppGallery ise son 12 ayda, binlerce global geliştiricinin Çin’in mobil ekonomisine girmesine yardımcı oldu. ‘PicsArt’ gibi uygulamaların, güncel olarak Çin’de 300 milyondan fazla indirmeyle öne çıkan ilk uygulamalar arasında yer aldığı dile getirildi. ‘FaceTune 2’ ve ‘Mondly’ ise sırasıyla 2.2 milyon ve 350 bin indirme alarak benzer başarılara imza attı. 

İşte Huawei AppGallery platformunun 1 yıllık geçmişine ilişkin açıklanan veriler!

Huawei AppGallery Veriler 

AppGallery ayrıca, 10 binden fazla Çin uygulamasının global pazara girmesine ve küresel kullanıcıların uygulama deneyimini çeşitlendirmesine yardımcı oldu. ‘Banggood’ gibi popüler platformlar, Huawei’nin global konumundan yararlanma imkanına kavuştu. ‘AppGallery’ aracılığıyla küresel kitlelere ulaşan Çin uygulamalarının diğer örnekleri arasında; ‘Pascal’s Wager’, ‘Rise of KingdomsLost Crusade’ ve ‘Night of Full Moon’un da sayılabileceği belirtildi.  

Huawei AppGallery platformunun 1 yıllık geçmişine ilişkin açıklanan veriler ise şu şekilde:  

  • Kayıtlı geliştiricilerin sayısı, geçen yıla göre yüzde 77 artışla 2.3 milyona ulaştı ve AppGallery, şu anda Çin dışında 300 bin geliştiriciye sahip. 
  • AppGallery’nin küresel kitlesi aylık 530 milyon aktif kullanıcıya ve Avrupa’da yıllık yüzde 61.5 artışla 42 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. 
  • Yıllık yüzde 118 artışla ‘HMS Core’ ile entegre 120 bin uygulama, artık AppGallery’de de mevcut. 
  • 2020’de uygulama dağıtımı, bir önceki yıla göre 174 milyar adet artarak 384.4 milyara ulaştı. 
  • Bir yıl öncesine kıyasla platformda, yüzde 500’ün üzerinde daha fazla oyun mevcut.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei Türkiye, ‘AppGallery ile Hep Kazan’ İsimli Yeni Bir Kampanya Başlattı 

Tencent Oyunları, Huawei Uygulama Mağazasına Tekrar Eklendi! 

Huawei, Uygulama Aramak İçin de Kullanılabilen ‘Petal Search’ İsimli Arama Motoru Hizmetini Tanıttı

PUBG Mobile ve CoD Mobile Huawei Uygulama Mağazasından Kaldırıldı

Huawei, uygulama marketi AppGallery için çalışıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz