İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şeffaf yönetim anlayışının bir parçası olarak halka açılan ‘Açık Veri Portalı’; araştırmacılara, öğrencilere ve meraklılara İstanbul özelinde veriler sunan bir sistem. İBB Açık Veri Portalı sayesinde toplu taşıma, trafik, doğal gaz kullanımı gibi konularda verileri kolay bir şekilde elde edilebiliyor. 

İBB Açık Veri Portalı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şeffaf yönetim anlayışının bir parçası olarak 19 Ocak günü halka açıldı. İBB Sözcüsü Murat Ongun Twitter’dan yaptığı paylaşımla beraber Açık Veri Portalı’nın hizmete girdiğini duyurmuştu. Peki Açık Veri Portalı nedir? 

İBB Sözcüsü Murat Ongun’ün Tweet’inde belirttiği gibi Açık Veri Portalı araştırmacıların ve girişimcilerin İstanbul hayatına dair önemli verilere kolay ve güvenilir bir şekilde ulaşmasını amaçlamak için halka açılmış bir proje. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kaydedilen tüm veriler şeffaf bir şekilde Açık Veri Portalı bünyesinde paylaşılıyor. Bu sayede İBB amaçlamış olduğu şeffaf yönetim politikasını ortaya koyarken aynı zamanda araştırmacı ve girişimcilere doğru ve güvenilir bilgi aktarmış oluyor. İstanbul yaşamına dair merak edilen bilgiyi sitede arattığımızda eğer o konu özelinde bir bilgi varsa bizlere detaylı olarak sunuyor. Tablo, grafik ve harita üzerinden detaylı olarak sunulan veriler istenirse site üzerinden incelenebildiği gibi dosya halinde indirilebiliyor. Kaydedilmiş olan verilerin hangi kurum tarafından elde edildiği ve son güncelleme tarihi belirtiliyor bu sayede araştırmalarda hataya yer bırakılmıyor.  

ibb açık veri portalı ile ilgili görsel sonucu

Açık Veri Portalı, İstanbul yaşamına ait olan verileri 5 başlık altında toparlamış durumda. Bu başlıklar Mobilite (Şehir ulaşımı hatları ve trafik gibi konular), çevre, enerji, yaşam, ekonomi. Şu aşamada İBB Açık Veri Portalı dahilinde 85 veri seti bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi CIO’su Erol Özgüner yaptığı açıklamada Açık Veri Portalı için yapıcı eleştirileri beklediklerini söyledi. 

Eskiden bu ve bunun gibi bilgilere ulaşmak için Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ile başvuru yapılıyor ve şanslıysak günler süren uzun bir bekleyiş sonrasında bilgilere ulaşım sağlayabiliyorduk. Ama Açık Veri Portalı sayesinde İstanbul yaşamı hakkında olan verilere kolay bir şekilde ulaşım sağlayabiliyoruz. Şu an Açık Veri Portalın da en popüler veri setleri arasında İETT Hat-Durak-Güzergah bilgileri, gaz birim fiyatları ve miktarı, raylı ulaşım sistemlerinde günlük maksimum yolcu sayısı gibi araştırmacıların ve girişimcilerin işine yarayacak veri setleri var. Bu veri setlerine isteyen kolaylıkla ulaşım sağlıyor.

Açık Veri Portalı hizmete girdiğinden bu yana bazı araştırmacılar elde ettikleri veriler sayesinde analizlerde bulunmaya başladılar bile.  

Araştırmacıların, girişimcilerin ve meraklıların işine yarayacak Açık Veri Portalı benzeri uygulamaları umarız diğer yerel yönetimlerden de görebiliriz. İBB Açık Veri Portalı