Elektrikli Scooter Düzenleme

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi, kısa bir süre önce elektrikli scooter’ların kullanım ve denetimini belirleyen yönetmeliğin tartışılmasına yönelik yeni bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, söz konusu yönetmelik oy birliğiyle kabul edildi. Yaşanan gelişme sonrası, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe ek olarak İstanbul’da elektrikli scooter kullanımına yönelik yeni bir düzenleme daha getirilmiş oldu.  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi, kısa bir süre önce elektrikli scooter’ların kullanım ve denetimini belirleyen ve İBB Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan yönergeye yönelik yeni bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda söz konusu yönerge, oy birliğiyle kabul edildi. Yaşanan gelişme sonrası, Resmi Gazete’de geçen ay yayımlanan yönetmeliğe ek olarak İstanbul’da elektrikli scooter kullanımına yönelik yeni bir düzenleme daha getirilmiş oldu. Eklenen yeni kuralların, İstanbul’a özel hazırlanan yönetmelik için geçerli olacağı belirtildi.  

Ulaştırmadan Sorumlu İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, konuya ilişkin açıklamasında “Şu an İstanbul’da kaç tane scooter olduğunu kimse bilmiyor. İstanbul’da erilebilecek scooter lisansı sayısını belirledik. Nerden kiralandığı, nereye bırakıldığı, nerelerde kullanıldığında hem Bakanlık hem de İBB görebilecek. En önemli kısmı denetleyici kuruluşun da belli olması. O da belli değildi. Bakanlığın çıkardığı yönetmelik, şehirde yaşayan her 200 kişiye bir scooter oranıyla çıkmıştı. Biz de aynı oranı benimsedik. 75 bin scooter İstanbul’da olacak. Scooter işletmek isteyen her bir şirkete bu sayısının en fazla 5’te biri verilecek” ifadelerine yer verdi.  

İşte İstanbul’da elektrikli scooter kullanımını düzenleyen yeni kurallar!

Elektrikli Scooter Kurallar

İstanbul’da elektrikli scooter kullanımını düzenleyen yeni kurallar şu şekilde:

 • Elektrikli scooter hizmeti veren şirketlerin lisans alması gerekecek. 
 • İBB, elektrikli scooter hizmeti veren firmaları kayıt altına alarak lisanslayabilecek. Alınan lisanslar 2 yıl geçerli olacak ve 2 yılın sonunda yenilenecek. 
 • 15 yaşını doldurmayanlar, paylaşımlı scooter hizmetini kullanamayacak. 
 • Elektrikli scooter’lar yalnızca belediyenin uygun gördüğü park alanlarına park edilecek. 
 • Firmalar, park alanları nedeniyle belediyeye işgaliye bedeli ödeyecek. 
 • Scooter’ların azami hızı 25 kilometre olacak (Resmî Gazete’de 50 kilometre olan bu kural, İstanbul için 25 kilometreye çekildi). 
 • Elektrikli scooter’lar, yalnızca bisiklet ve taşıt yollarında kullanılabilecek. Elektrikli scooter’ların kaldırımda kullanımı ise yasaklandı.  
 • Firmalar, olumsuz hava koşullarında kullanıcılara bilgilendirme yapacak. Hatta gerektiğinde scooter’ları kullanıma kapatacak. 
 • Yolculuk sonunda kullanıcıya kullanım süresi, kullanım ücreti, saat ve tarih yazan fatura kesilmesi zorunlu olacak. 
 • Scooter ile toplu taşıma araçlarına girilemeyecek. 
 • Elektrikli scooter’lara birden fazla kişi binemeyecek. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Elektrikli Scooter Yasası Yürürlüğe Girdi: 15 Yaş Altı Kullanamayacak

Elektrikli Scooter ve Bisiklet Düzenlemesi Meclis’e Sunuldu

Londra, Paylaşımlı Elektrikli Scooter Hizmetini Haziran Ayında Test Etmeye Başlıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz