Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram, sahte profiller için selfie ve video talep edecek. Hesap doğrulamada kullanılacak özellik ile ilgili detaylar paylaşıldı.

1 milyarın üzerinde aktif kullanıcıya sahip sosyal medya platformu Instagram, özçekim video özelliğini resmen devreye soktu. Yeni özellik ile birlikte kullanıcılar, sahte hesap ya da spam olmadığını kanıtlamak için selfie ve video gönderecek.

Bilindiği üzere Instagram, son 1 seneden uzun süredir ciddi şekilde sahte profiller ile savaş halinde. Kullanıcılar, sahte hesaplar üzerinden takipçi kasmanın yanında, bot ve inaktif hesaplar ile de takipçi ve beğeni sayılarını yüksek gösteriyor. Meta, bu konuda yeni bir önlem ile karşımıza çıkıyor.

Sosyal medya danışmanı Matt Navara, söz konusu yenilik ile ilgili detayları paylaştı. Instagram, özçekim video özelliğinin yayınlandığını resmi olarak duyurdu. Bununla birlikte Meta, kullanıcıların veri güvenliği konusunda endişelenmemesi gerektiğini belirtti.

Meta, kullanıcılar tarafından yüklenen selfie ve videoların Instagram’da hiçbir şekilde gözükmeyeceğini açıkladı. Ayrıca bu videolar, hesabın onaylanmasının ardından 30 gün içerisinde silinecek. Bunların yanında Meta, herhangi bir şekilde biyometrik veri toplamayacağını ve şirketin yüz tanıma teknolojisini kullanmayacağını açıkladı.

instagram-video-selfie-teknsoafari

Özelliğin nerede kullanılacağı hakkında ise, şirketin yeni kullanıcılardan kısa bir selfie video talep edeceği belirtiliyor. Daha sonra ise bu video, kullanıcının gerçek bir insan olduğunu doğrulamak için kullanılacak. Mevcut hesaplardan ise henüz bir video talep edilmesi söz konusu değil.

Yeni özelliğin sisteme oturması ile birlikte, spam ya da sahte hesap olarak şikayet alan kullanıcılardan da benzer bir onaylama talep edilebileceği düşünülüyor. Ancak Meta, konu ile ilgili herhangi bir paylaşımda bulunmadı.

İlginizi Çekebilir:

Zyxel, İşletmelerin Güvenliği için Avira OEM ile Çalışıyor

Metaverse Evrenleri için İlk Büyükelçilik Açıklaması Geldi

WhatsApp Gizlilik Ayarları için Kişiselleştirme Özelliği Geliyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz