Japonya, 6G teknolojisi için çalışmalara başladığını duyurdu. Geleceğin teknolojisine yön vereceği düşünülen 6G’nin 2030 yılında hazır olması planlanıyor

5G‘nin kısa süre içinde yaygınlaşması ve veri akışını çok daha hızlı bir hale getirmesi bekleniyor. Ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede 5G altyapısı oluşturuluyor ve 5G destekli ürünler bir bir piyasaya çıkıyor. Bunun yanında 6G için çalışmalar da başladı.

Kısa süre önce Çin 6G teknolojisi için düğmeye basmıştı. 37 uzmandan oluşan bir çalışma ekibi kuran Pekin yönetimi bu hamlesi ile 6G çalışmaları için ilk adımı atmıştı. Çin’den sonra bir Asya ülkesi daha 6G için kolları sıvadı ve Japonya 6G için çalışmalara başladı.

5G’den 10 kat daha hızlı olacak 

Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı, devlet çalışanlarının yanı sıra halktan da teknolojiye ilgili vatandaşların yer alacağı bir araştırma ekibini ocak ayında kurmayı planlıyor.

Tokyo Goshinjin Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde çalışacak araştırma ekibinde NTT ve Toshiba’dan da araştırmacılar yer alacak. 6G’nin performans hedefleri ve genel politikaları hakkında verilecek kararların haziran ayında şekillenmesi bekleniyor.

6G ile ne değişecek?

Yetkililer, çalışmalarına başladıkları 6G teknolojisinin geleceği kökten değiştireceğini düşünüyorlar. 6G teknolojisi sayesinde gelecekteki insanlar, kendilerinin 3 boyutlu görüntüleriyle konferans salonlarında veya sınıflarda yer alabilecekler. Buna ek olarak robot teknolojisinde de büyük gelişim kaydedileceği ve robotların insanların birçok işini üstleneceği belirtiliyor.

6G ne zaman devreye girecek?

Japonya’nın 5G’den 10 kat daha hızlı internet sunması beklenen 6G’yi 2030 yılında kullanıma sunmayı planladığı bilgisine yer verildi.

Gelen ilk bilgilere göre, Japonya, 6G teknolojisinin araştırma ve geliştirme çalışmaları için 2 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. 6G üzerinde çalışmalara başlayan ülkeler arasında Çin, Güney Kore ve Finlandiya da yer alıyor.