Dünyanın en popüler arkadaşlık uygulamalarından biri olan Tinder için büyük bir iddia ortaya atıldı. Siber Cinsel Saldırı Görev Gücü’nün bir üyesi olan Aaron DeVera, yaptığı açıklamaya göre 70 bin kadın kullanıcının fotoğrafları ve 16 bin kullanıcının bilgileri bir suç forumunda paylaşıldı.  

Konum merkezli arkadaşlık uygulaması Tinder’daki kullanıcılara ait olduğu belirlenen 70 binden fazla fotoğrafın çevrimiçi bir siber suç forumunda paylaşıldığı ortaya çıktı.

Dünyanın en çok tercih edilen arkadaşlık uygulamalarından biri olan Tinder, çok çarpıcı bir gelişmeyle gündemde. New York’un siber cinsel saldırı görev gücünün bir üyesi olan Aaron DeVera’nın yaptığı açıklamada 70 bin kadın kullanıcının fotoğrafları bir siber suç forumunda paylaşıldı. Neden sadece kadın kullanıcıların fotoğrafları paylaşıldı bilinmiyor ama uzmanlar yasa dışı faaliyetlerde kullanılmasından korkuyor. 

Aynı zamanda Aaron DeVera yaptığı açıklamada 16 bin Tinder kullanıcısının, kişisel bilgilerinin bulunduğu bir dosya olduğu söylendi. 

Bu açıklamalar karşısında Tinder yetkilileri ise hiçbir kullanıcısının ne fotoğraflarına ne de bilgilerine, üçüncü kişilerin ulaşım sağlayamayacağını ve yasak olduğunu bildirdi. Bir Tinder yetkilisi “Üyelerimizi ve bilgilerini güvende tutmak için çok çalışıyoruz. Kötü niyetli kişilerin böyle bir ihlali gerçekleştirmesini zorlaştıracak yeni önemleri belirleyip uyguluyoruz” dedi. Yetkili ayrıca uygulamadaki kullanıcılara ait olan herhangi bir fotoğraf veya bilginin üçüncü kişiler tarafından kullanılmasının kesinlikle yasak olduğunu söyledi. Bu durumu bir veri ihlali olarak nitelendirdiğini belirten Tinder, verilerin kaldırılması için çalışacağının sözünü verdi. 

Geçtiğimiz günlerde Norveç Tüketici Konseyi’de Tinder ve benzeri arkadaşlık uygulamalarının, veri analiz ve reklam şirketlerine gönderdiğini iddia etmiş ve suç duyurusunda bulunmuştu. 

Arkadaşlık uygulamaları kişisel verileri paylaşmak ile suçlandı