En Yüksek Bağışı Yapan Kişi 2020
Okuma Süresi
2 dakika

Amazon’un kurucu CEO’su Jeff Bezos, 2020 yılında yardım kuruluşlarına tek seferde en yüksek bağışı yapan kişi oldu. Bezos’un iklim değişikliği ve küresel ısınmayla mücadele için kurduğu ‘Bezos Yeryüzü Vakfı’na yaptığı 10 milyar dolarlık bağış, yılın tek seferde yapılan en yüksek bağışı olarak kayıtlara geçti.  

The Chronicle of Philanthrophy’ dergisi, ‘2020 Yılının En Yüksek Bağışları’ listesini açıkladı. Açıklanan listeye göre; Amazon’un kurucu CEO’su Jeff Bezos, 2020 yılında yardım kuruluşlarına tek seferde en yüksek bağışı yapan kişi oldu. Bezos’un iklim değişikliği ve küresel ısınmayla mücadele için kurduğu ‘Bezos Yeryüzü Vakfı’na yaptığı 10 milyar dolarlık bağış, yılın tek seferde yapılan en yüksek bağışı olarak kayıtlara geçti. Listede Bezos’u, yaptıkları 900 milyon dolarlık bağış ile Nike’ın kurucusu Phil Knight ve eşi Penny Knight izledi. İkili, söz konusu bağışı Bezos’a benzer şekilde kendi vakıfları adına yapmıştı.  

Bununla birlikte; listenin üçüncü sırasını, Knight çifti ve ‘HBE’ isimli inşaat şirketinin kurucusu Fred Kummer paylaştı. Her iki bağışın da 300 milyon dolar değerinde olduğu ifade edildi. Phil Knight ve Penny Knight’ın bağışı, ‘Oregon Üniversitesi’ne yapılmıştı. Kummer ise 300 milyon dolarlık yardımını ‘Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne bağışlamıştı. Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan de yıl içerisinde yaptıkları 250 milyon dolarlık bir bağışla listenin dördüncü sırasına oturdu. Bağış, ‘2020 ABD Başkanlık Seçimleri’nde oy güvenliğini sağlamak üzere çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu ‘Teknoloji ve Sivil Hayat Merkezi’ne yapılmıştı.  

Jeff Bezos tarafından yapılan bağış dışındaki bağışların toplamı, yalnızca 2.6 milyar dolar! 

Jeff Bezos Bağış

Aktarılan diğer detaylara göre; Jeff Bezos tarafından yapılan bağış dışında listenin ilk 10 sırasındaki bağışların toplamı, yalnızca 2.6 milyar dolar değerindeydi. Söz konusu rakam, Bezos’un tek başına yaptığı 10 milyar dolarlık bağışın büyüklüğünü de gözler önüne serdi. 2.6 milyar dolarlık toplamın, 2011 yılından bu yana görülen en düşük toplam olduğunun da altı çizildi. 

Pandemi sürecinde; listede yer alan bağışçıların kişisel servetlerinin, bağış miktarlarına göre oldukça yüksek oranda arttığı da biliniyordu. Bezos’un kişisel serveti; 18 Mart 2020 ve 7 Aralık 2020 tarihleri arasında, yüzde 63.2’lik bir artışla 184.4 milyar dolara ulaşmıştı. Aynı tarihler arasında; Zuckerberg’ün kişisel serveti yüzde 91.7’lik bir artışla 104.8 milyar dolar, Knight’ın kişisel serveti ise yüzde 76.5’lik bir artışla 52.1 milyar dolar seviyesini görmüştü.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Mark Zuckerberg, Bill Gates’in COVID-19 çalışmalarına 25 milyon dolar bağışladı

Bill Gates, Koronavirüs Aşısı Çalışmalarına 388 Milyon Dolar Bağış Yaptı

Jack Dorsey, COVID-19 salgınıyla mücadele için 1 milyar dolar bağışladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz