Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaHaberKadın Milyarderler, Erkek Milyarderlere Göre Önemli Ölçüde Daha Az İlgi Görüyor 

Kadın Milyarderler, Erkek Milyarderlere Göre Önemli Ölçüde Daha Az İlgi Görüyor 

‘MoneyTransfers.com’ tarafından hazırlanan bir rapora göre; kadın milyarderler, erkek milyarderlere kıyasla önemli ölçüde daha az ilgi görüyor. ABD’nin, dünyanın en fazla kadın milyarderin bulunduğu ülkesi olduğu belirtiliyor. ABD’deki 85 kadın milyarderin kişisel servetinin kolektif değerinin, 555.9 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.  

‘MoneyTransfers.com’, Forbes tarafından hazırlanan ‘Milyarderler Listesi (2021)’ndeki en son verileri inceledi ve dünyanın en fazla kadın milyarder bulunan ülkelerini listeledi. Hazırlanan rapora göre; kadın milyarderler, erkek milyarderlere kıyasla önemli ölçüde daha az ilgi görüyor. ABD’nin, dünyanın en fazla kadın milyarder bulunduran ülkesi olduğu belirtiliyor. Ülkedeki 85 kadın milyarderin kişisel servetinin kolektif değerinin, 555.9 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Perakende zinciri Walmart’ın sahibi Alice Walton’ın, 61.8 milyar dolarlık bir kişisel serveti bulunuyor. Walton’ın, bu rakam ile Amerika’nın en zengin kadını olduğu ifade ediliyor. Sıralamada Walton’ı, kişisel serveti 46.4 milyar dolar seviyesinde olan Julia Koch takip ediyor.  

Almanya ise dünyanın en fazla kadın milyarder bulunan ikinci ülkesi olma niteliği taşıyor. Almanya’daki 29 kadın milyarderin kişisel servetlerinin toplamının, 102.5 milyar dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte; ülkedeki 29 kadın milyarderin 7’sinin, sağlık sektöründe faaliyet gösterdiği dile getiriliyor. Çin ise 26 kadın milyarderle üçüncü sırada yer alıyor. Söz konusu 26 kadın milyarderin kişisel servetlerinin toplam değeri, 165.7 milyar dolara tekabül ediyor. Yang Huiyan29.6 milyar dolarlık servetiyle Çin’in en zengin kadını olma niteliği taşıyor. Huiyan’ın kişisel servetinin, 39 yıl boyunca büyük oranda gayrimenkul sektöründen toplanmış olduğu biliniyor.  

Türkiye, toplamda 4 kadın milyarder bulunduruyor 

Türkiye Kadın Milyarder

Diğer yandan; İtalya 13, Hong Kong ise 10 kadın milyarder ile listenin dördüncü ve beşinci sırasına yerleşiyor. Eczacılık sektöründe faaliyet gösteren Massimiliana Landini Aleotti9.1 milyar dolarlık kişisel servetiyle İtalya’nın en zengin kadınıyken teknoloji sektöründe faaliyet gösteren Zhou Qunfei15.4 milyar dolarlık servetiyle Hong Kong’un en zengin kadını olma niteliği taşıyor. Fransa da toplamda 5 kadın milyarderle sekizinci sırada yer alıyor. Ülkedeki 5 kadın milyarderin toplam kişisel servetinin, 95 milyar dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor. Bu 95 milyar doların yüzde 77’si, Francoise Bettencourt Meyers’in elinde bulunuyor. Kozmetik devi L’Oreal’in kurucusunun torunu olan Meyers73.6 milyar dolarlık servetiyle aynı zamanda dünyanın da en zengin kadını olma niteliği taşıyor. Onuncu sırayı paylaşan İsrail, Norveç, Rusya ve Birleşik Krallık’ın her birinde, 3 kadın milyarder yer alıyor.  

Türkiye ise toplamda 4 kadın milyarder bulunduruyor. Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı kadın milyarderlerin kişisel servetinin toplamı, 8.6 milyar dolara tekabül ediyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Ay’a gidecek olan Japon milyarder, Twitter’dan para dağıtacak

Kripto Para Borsası Thodex, Yeni Üyelerine 2 Milyon Dogecoin Hediye Ediyor 

Elon Musk, SpaceX’in Bulunduğu Köye Kendi Şehrini İnşa Etmek İstiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR