Elon musk’ın aya göndereceği Japon milyarder Yusaku Maezawa, Twitter’dan para dağıtacak. ‘’Sosyal deney’’ kapsamında 1000 kişiye 1 milyon yen(9 bin dolar) verecek olan Maezawa, deneyin amacının parayı alan kişilerin mutlu olup olmadığını görmek olduğunu belirtti.

Ay’a gidecek ilk turist olan Maezawa, 1 Ocak’ta attığı tweeti retweet eden takipçileri arasından 1000 kişiye 1 milyon yen (9 bin dolar) verecek. Parayı alan şanslı kişiler, paranın etkisini tespit etmek için düzenli olarak anket dolduracak.

Reuters’de yer alan habere göre, Maezawa YouTube hesabından yaptığı açıklamada yapılan şeyin ciddi bir sosyal deney olacağını belirtirken akademisyenler ve iktisatçıların da ilgilerini çekmeyi umut ettiğini dile getirdi. Ay’a gidecek olan ilk turist olan Japon milyarder, sanat ve spor arabalara yaptığı harcamalarla tanınıyor. Ancak ‘’paranın olmadığı bir dünya’’ gibi fikirleri de olan Maezawa tüm yurttaşlara temel gelir ya da koşulsuz gelir verme teorilerini öne çıkarırken, bu fikirler ABD’li Demokratların başkan adaylarından Andrew Yang gibi siyasetçilerce de destekleniyor.

Japon milyarder evrensel temel gelir fikri, yapay zekanın insanların işlerini elinden alacağına duyulan korku sebebiyle destek görüyor. Yeterli paraya ve boş zamana sahip olan Maezawa, bu teoriye daha geniş bir tartışma ortamı açmak istediğini de belirtiyor.

Ay’a gidecek ilk turist olan Japon milyarderin bu ilk para dağıtma yarışması değil. Geçen yıl Ocak ayında yaklaşık 1 milyon doları 100 insan arasında dağıtan Maezawa’nın 2019’da attığı tweet rekor kırmış ve 4 milyon üzerinde retweet almıştı.

Twitter’da yaklaşık 7 milyon takipçisi olan milyarderin gösterişli tüketimi ve hayatın anlamına dair samimi açıklamalarıyla dikkat çekiyor. YouTube’da da yer alan Maezawa özel jetiyle gezintisinden berberde saç kestirmeye kadar gündelik yaşantısından videoları paylaşıyor.

Maezawa’nın bu yıl ki sosyal deney hakkındaki açıklaması:

 

Tesla’nın Cybertruck kamyoneti uzaya gidebilir
SpaceX, Starlink 60 Uydusunu Uzaya yollayacağı tarihi duyurdu!
Elon Musk Mars’ta şehir kurmanın maliyetini açıkladı