LG QNED TV

Güney Koreli teknoloji devi LG, 2021 yılında online olarak gerçekleştirilecek ‘CES’ etkinliğinde bir ‘QNED TV’ serisi tanıtacak. Aktarılan detaylara göre; serideki modeller, yaklaşık 2 bin 500 adet karartma bölgesine sahip ‘Mini LED’ arka aydınlatma teknolojisini kullanacak. 86 inç ekran boyutuna sahip modelde, 30 binden fazla ‘LED’ arka aydınlatma bulunacak.  

‘OLED’ ve ‘LCD’ ekran teknolojisini kullanan televizyon modelleriyle oldukça iyi bir popülarite yakalayan LG, 2021 yılında ‘Mini LED’ teknolojisini kullanan yeni bir televizyon serisini görücüye çıkaracak ve bu kapsamda,‘8K QNED TV’ ürün ailesini tanıtacak. ‘QNED’ adı altında piyasaya sürülecek seri, şirketin ‘LCD’ ürün ailesinin üst segment serileri arasına oturacak. Bununla birlikte; Güney Koreli teknoloji devinin amiral gemisi panel teknolojileri, ‘OLED’ serileriyle temsil edilmeye devam edecek.  

Online olarak gerçekleştirilecek ‘CES 2021’ fuarındaki sanal stantta tanıtılacak olan 86 inç ekran boyutuna sahip versiyon, 30 binden fazla ‘LED’ arka ışık bulunduracak. Model ayrıca, yaklaşık 2 bin 500 adet yerel karartma bölgesine sahip olacak. Şirketin “QNED” serisi, 4K ve 8K çözünürlüğü destekleyen 10 farklı model ile gelecek. Söz konusu modeller, 86 inçe kadar ekran boyutuna sahip olacak.  

‘Mini LED’ ekranlar, çok daha iyi aydınlatma kontrolü ve kontrast oranı sağlıyor 

Mini LED Ekranlar

Diğer yandan; ‘Mini LED’ ışık kaynaklarının, geleneksel televizyonlarda görülen kenar aydınlatması ve arka aydınlatmadan çok daha iyi aydınlatma kontrolü ve kontrast oranı sağlayabildiği biliniyor. ‘Mini LED’ ekranlar, temel olarak standart ‘LED’ ekranlar ve ‘QLED’ ekranlar ile aynı üretim sürecinden geçiyor. Fakat söz konusu teknolojide; birkaç düzine ya da yüzlerce ‘LED’ aydınlatma yerine, boyutları daha ufak binlerce ‘LED’ arka ışık kullanılıyor. Bu sayede, ekranda yer alan görüntülerin kontrastının daha iyi olduğu ifade ediliyor. Ayrıca ‘Mini LED’ teknolojisinde, daha gerçek bir siyah renk elde edildiği belirtiliyor. 

Samsung’un, “QLED LCD TV” serisinde henüz ‘Mini LED’ teknolojisini kullanmadığı da biliniyor. TCL’in ise söz konusu teknolojiyi, “8-Serisi” televizyon modelleri ve “6-Serisi” LCD TV’lerinde uygulamış olduğu dile getiriliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple’ın, 2021 Yılında ‘Mini LED’ Ekranlı Bir iPad Pro Tanıtacağı İddia Edildi 

Gerçekten Çerçevesiz Samsung 65 inç QLED 8K TV – İnceleme

Samsung, 110 İnç Ekran Boyutuna Sahip MicroLED Teknolojili Akıllı Televizyon Modelini Tanıttı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz