Cumartesi, Ocak 16, 2021
Ana Sayfa Girişim 1 Saat Çevrilme ile Ev İçin 1 Günlük Elektrik Üreten Bir Yatay...

1 Saat Çevrilme ile Ev İçin 1 Günlük Elektrik Üreten Bir Yatay Bisiklet Geliştirildi

Manoj Bhargava isimli Hintli bir iş adamı, ev için 1 günlük elektrik üreten bir yatay bisiklet geliştirdiğini duyurdu. Bisikletin, 1 saat çevrildiği zaman bir evin tüm günlük elektrik ihtiyacını giderebildiği ifade edildi. Bhargava’nın; söz konusu yatay bisikleti, gelecek yıl Hindistan’da 10 bin eve hediye edeceği belirtildi.

İnsanlar çoğunlukla yüksek elektrik faturalarından şikayet ediyor ve aynı zamanda, spor yapmak için yeterli vakitleri olmadığını söylüyor. Diğer yandan; dünya genelinde 1.3 milyar insan, aşırı yoksulluk nedeniyle elektriksiz bir yaşam sürdürüyor. Manoj Bhargava isimli Hintli bir iş adamı, bu fikirden yola çıkarak ev için 1 günlük elektrik üretebilen bir yatay bisiklet geliştirdiğini duyurdu. Bisikletin, 1 saat çevrildiği zaman bir evin tüm günlük elektrik ihtiyacını giderebildiği ifade edildi. Bhargava’nın ise söz konusu teknoloji ile dünya genelinde hiç elektriği olmayan veya az elektrikle yaşam sürdürmek zorunda olan milyonlarca eve, enerji götürmeyi hedeflediği belirtildi.

Aktarılan detaylara göre; Bhargava, geliştirdiği yatay bisikleti gelecek yılın başlarında Hindistan’daki 10 bin eve hediye edecek. Bisiklet, yalnızca 1 saat çevrilme ile 10 bin evin 1 günlük aydınlanma ve enerji ihtiyacını ücretsiz bir biçimde karşılayacak.

Ev için elektrik üreten yatay bisiklet, başlangıçta 15 veya 20 küçük köyde test edilecek

Ev İçin Elektrik Üreten Bisiklet

Diğer yandan; 1 yıl sonra sıkıldığı gerekçesiyle Princeton Üniversitesi’nden ayrılan ve Hindistan’da 12 yıl yaşayan Bhargava’nın, ev için elektrik üreten yatay bisiklet dışında da birçok girişimi bulunuyor. Hintli iş adamının; daha önce deniz suyunu içilebilir hale getirme, vücut dolaşımını artırma ve grafen kablo aracılığıyla sınırsız miktarda jeotermal enerji sağlama gibi konularda da çalışmalar yaptığı ifade ediliyor. “Servetiniz varsa, serveti olmayanlara yardım etmek sizin görevinizdir” diyen Bhargava, açıklamasında ayrıca “İnsanların hayatlarında bir fark yaratın. Sadece bunun hakkında konuşmakla kalmayın” ifadelerini kullanıyor.

Bhargava tarafından geliştirilen yatay bisikletin, özellikle kırsal bölgelerde yaşayan insanlar için muazzam bir potansiyele sahip olduğu belirtiliyor. Bisikleti 100 dolara mal etmenin mümkün olduğunu dile getiren Bhargava, bir bisiklet tamircisinin bisikleti her yerde özelleştirebileceğinin de altını çiziyor. Yatay bisiklette yer alan pedal, batarya içerisinde yer alan ve elektrik üreten bir jeneratörü döndürüyor. Üretilen ilk 50 bisikletin; gelecek yılın ilk çeyreğinde gerçekleşecek nihai kurulumdan önce, ülkenin kuzeyindeki ‘Uttarakhand’ bölgesinde yer alan 15 veya 20 küçük köyde test edileceği ifade ediliyor.

Kaynak: thinkinghumanity.com

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Jeep, elektrikli arazi bisikletini tanıttı

Çinli bisiklet paylaşım sistemi Mobike’ın 200 binden fazla bisikleti çalındı

Martı elektrikli bisiklet de kiralamaya başladı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR