Cuma, Ocak 22, 2021
Ana Sayfa Girişim E-ticaret Yapanlara, 1 Ocak 2021 İtibarıyla Vergi Muafiyeti Geliyor 

E-ticaret Yapanlara, 1 Ocak 2021 İtibarıyla Vergi Muafiyeti Geliyor 

E-ticaret yapanlara vergi muafiyeti getiren karar, kısa bir süre önce ‘TBMM Genel Kurulu’ tarafından kabul edilerek Cumhurbaşkanı onayıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda; ‘7256’ sayılı kanun gereğince, internetten satış yapanlara 1 Ocak 2021 itibarıyla vergi muafiyeti uygulanacağı ifade edildi. 

E-ticaret yapanlara vergi muafiyeti getiren karar, kısa bir süre önce ‘TBMM Genel Kurulu’ tarafından kabul edilerek Cumhurbaşkanı onayıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda; ‘7256’ sayılı kanun gereğince, internetten satış yapanlara 1 Ocak 2021 itibarıyla vergi muafiyeti uygulanacağı ifade edildi. Aktarılan detaylara göre, Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle; evlerinde imal ettikleri ürünleri internet üzerinden satanlar, gelir vergisinden muaf tutulacak. İş yeri bulunmaksızın ve sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmaksızın e-ticaret yapanlar, vergi muaflığı kapsamında değerlendirilecek. Söz konusu vergi muafiyeti, 1 Ocak 2021 itibarıyla uygulanmaya başlanacak. 

Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için vergiden muaf esnaf belgesi alınması, ticari hesap açılması, tüm hasılatın özellikle bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi ve hasılat tutarının 220 bin TL’yi aşmaması gerekecek. Bankalar, hesaplara aktarılan tutar üzerinden aktarım tarihi itibarıyla çalışanı bulunmayanlara yüzde 4 gelir vergisi kesintisi uygulayacak. Çalışanı olanlar için ise yüzde 2 gelir vergisi esas alınacak.  

Diğer yandan; yurt dışına e-ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirilen satışlarda, yüzde 50 kazanç istisnası uygulanacak. Bu noktada; ağırlık ve tutar itibarıyla ‘Posta İdaresi’ ya da hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler tarafından düzenlenen elektronik ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirilen mal ihracatları, ihracat kapsamına girecek. Yazılım, tasarım ve proje gibi hizmet ihracatı kapsamında elde edilen gelirler ise düzenleme kapsamına alınmayacak.  

“E-ticarette vergi muafiyeti, e-ticaret yapanlara ve yapmak isteyenlere büyük avantajlar sunuyor”

E-ticarette Vergi Muafiyeti

EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, e-ticaret yapanlara sağlanan vergi muafiyetine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bülbül, konuyla ilgili açıklamasında “2000’li yıllardan sonra yaşanan ve ticareti kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir parçası olarak ortaya çıkan e-ticaret, günümüzde milyonlarca insan için vazgeçilmez bir gelir kapısı haline geldi. Sosyal medyanın da bir iş alanı olarak görülmeye başlanmasıyla, e-ticaretin alanı çok daha fazla genişledi. Vergi kanunlarında değişiklik yapılmasına ilişkin kanunla e-ticarette vergi muafiyeti, e-ticaret yapanlara ve yapmak isteyenlere büyük avantajlar sunuyor. EG Bilişim Teknolojileri olarak bizler de e-ticaret yapanlara ve ürünlerini internet üzerinden müşterileriyle buluşturmak isteyenlere destek oluyoruz. Etkili dijital pazarlama stratejileriyle e-ticaret yapanların hedef kitlelerine ulaşabilmelerini ve potansiyel müşterilerine tam zamanında, doğru mecradan temas edebilmelerini sağlıyoruz. Her iş ortağımıza özel olarak oluşturduğumuz reklam kampanyalarıyla Google’daki görünürlüklerini artırarak satış oranlarının yükselmesine katkıda bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

E-ticaret Sektörü Yüzde 100 Büyüdü

Çevrim İçi Alışveriş Platformu Marketyo E-ticarete Giriyor

Eylül Ayında E-Ticarette En Çok Zamlanan Ürünler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR