Honda to Participate in FIA Formula One® World Championship from 2026 Season as Power Unit Supplier for Aston Martin Aramco Cognizant Formula One® Team
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Honda’dan Formula 1 için büyük açıklama! 2025 yılının sezon sonuna kadar Red Bull ve AlphaTauri’nin kullandığı motorları üretecek olan dünyaca ünlü marka, 2026 sezonu için Aston Martin ile yoluna devam edecek.

2025 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası sezonunun sonuna kadar Red Bull ve AlphaTauri’nin güç ünitesi tedarikçisi olan Honda, 2026 sezonunda bu isimlerle yolları ayıracağını açıkladı. 2026 Dünya Şampiyonasında Honda artık Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Ekibi ile iş birliğine imza attı. İşte detaylar!

Motosikletle Başladı

1948 yılından bu yana faaliyette olan Japon otomotiv firması, bugün dünyanın en büyük otomotiv devleri arasında yer alıyor. Kurulduğu dönemde öncelikle motosiklet üretimi yapan firma zaman içinde otomobil, su motoru, robot, güç ekipmanları motor ve uçak da üreten bir firmaya dönüştü. Bugün geldiği noktada ise hem dünya pazarındaki gücünü elinde tutmaya devam ediyor hem de yenilikçi adımlarla büyümeyi sürdürüyor. Son olarak yeni güç ünitesi düzenlemeleri ile Honda’nın karbon nötr yaklaşımı konusunda ortak noktada buluştuğu görülüyor. Sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında F1 yarışlarında yeni bir mücadeleye katılma kararı alan şirket, güç ünitelerinin geliştirilmesini, yarış katılımını ve F1 yarışlarını yönetecek.

Hedef 2030

FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda alınan kararlar doğrultusunda, 2030 yılına kadar karbon nötr hedefi için motor/elektrik motoru maksimum güç çıkış oranı 50/50 olan yeni
düzenlemeler uygulamaya alınacak. Bu kapsamda ise yüzde 100 sürdürülebilir yakıtın kullanılması zorunlu olacak. Tüm bu düzenlemeler 2026 yılında yürürlüğü girecek olup, 2030 yılına kadar da karbon nötr hedefi belirlenecek. Düzenlemeler kapsamında aynı zamanda frenleme gibi belirli durumlarda kinetik enerjiyi geri kazanan ve onu elektrik enerjisine dönüştüren enerji geri kazanım sisteminin (ERS) çıkışı üçe katlanırken motor çıkışının azaltılması şartı getiriliyor. Tüm bu düzenlemeler ve yeni ortaklıkları hakkında konuşan Honda CEO’su Toshihiro Mibe, yeni ortakları Aston Martin F1 takımı ile aynı heyecanı ve kazanma tutkusunu taşıdıkları için duydukları memnun olduklarını belirtti. Mibe ayrıca, 2026 sezonundan itibaren birlikte çalışarak Aston Martin Aramco Honda olarak şampiyonluk unvanını kazanmak istediklerinin de altını çizdi. Bunlarla birlikte Formula 1’in motor sporları açısından önemine de değinen Mibe, 2026 yılında hayata geçirilecek düzenlemeler ile enerji yönetimi teknolojisinin önem kazanacağını ve Honda mühendisliği ile geliştirilen motorunun şampiyonada sürdürülebilirlik yaklaşımı için etkili olduğunu paylaştı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz