Zorlu süreçlerden geçtiğimiz 2020 yılı, özellikle dijital dönüşüm konusunda ciddi bir artışa sebep oldu. Bu bağlamda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de internet sitelerine yapılan yatırım arttı. Yerli web sitesi altyapı sağlayıcısı Niobe Hosting’in açıkladığı verilere göre WordPress altyapısı ile yayında olan Türkçe web sitesi sayısı 160 bine ulaştı. Türkiye’de her üç internet sitesinden biri WordPress altyapısını kullandı.

Pandemi süreci ile beraber önemli bir ivme kazanan dijitalleşme tüm hızıyla devam ediyor. Birkaç sene öncesine kadar oldukça teknik olduğu düşünülen ve uzmanlık gerektirdiği kanaati ile başta KOBİ’ler olmak üzere hemen hemen her kesimin çekimser yaklaştığı web sitesi sahibi olma düşüncesi bugünlerde popülaritesi hızla artan hazır içerik yönetim sistemleri sayesinde eski tabuların üzerine kalın bir perde çekiyor. Teknik ve tasarımsal hiçbir bilgiye ihtiyaç duymadan birkaç klavye dokunuşu ile e-ticaretten aile albümlerine, kişisel günlüklerden teknoloji portallarına kadar tüm web sitesi ihtiyaçlarına anında çözüm sunan içerik yönetim sistemleri ise uzun süredir dijital dünyanın içerisinde yer alıyor. 

Türkiye’nin önde gelen web sitesi altyapı sağlayıcılarından Niobe Hosting’in yayınladığı infografiğe göre Türkiye’de en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi WordPress’in doğumu 2003 yılına dayanıyor. Bugün itibarıyla 17 yaşında olan WordPress’i konu alan aynı infografikte 160 bin Türkçe web sitesinin WordPress altyapısı ile yayında olduğu belirtiliyor. 

WordPress kullanımında Türkiye 9. sırada 

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Niobe Hosting Genel Müdürü Cüneyt Yağız, “Wordpress.org verilerine göre WordPress’in dünya genelindeki kullanımında Türkiye 9. sırada yer alıyor. Bu da demek oluyor ki dünya genelindeki 24 milyon WordPress altyapılı sitenin %0,7’si, yani 160 bini Türkçe içeriğe sahip. Türkiye’de kullanılan CMS’ler arasında WordPress’in payı ise %83,5. Aynı zamanda “Wordpress” anahtar kelimesi google.com.tr üzerinde her ay ortalama 60 bin 500 kez aranıyor. Türkiye’de en çok tercih edilen WordPress eklentisi ise SEO çözümü sunan Yoast SEO olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.

Türkiye pazarındaki büyüme hızı pandemide 2 kat arttı 

Cüneyt Yağız pandemi sürecinde pek çok ihtiyacın internet üzerinden karşılanmasının da WordPress altyapısı kullanımını artırdığını belirtti. Yağız, “Hazır içerik yönetim sistemleri arasında WordPress, Türkiye’deki en popüler hazır çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Yeni dönemde evde vakit geçiren ve ihtiyaçlarını internetten verdikleri siparişlerle karşılamayı tercih eden tüketicilere yanıt vermek isteyen işletmelerin dijital dönüşümlerinde WordPress önemli bir kolaylık ve hareket özgürlüğü sağlıyor. Pandemi dönemini kapsayan son 1 yıl içerisinde ise WordPress’in Türkiye pazarındaki büyüme hızı 2 kat arttı. Üstelik sadece ülkemizde değil dünyada da WordPress’in her üç web sitesinden birinde kullanıldığını biliyoruz.” dedi. 

İlginizi Çekebilir:

Türkiye’deki Mobil İnternet Abone Sayısı Ülke Nüfusuna Yakın

Dünyanın En Fazla Ziyaretçi Alan İnternet Siteleri

Fiyatı ve performansıyla çok konuşulan telefon Xiaomi Mi 10T inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz