Video oyunu Minecraft oyuncuları, oyunu oynayabilmek için Microsoft hesabına ihtiyaç duymuyorlardı. Ancak yapılan yeni bir duyuruya göre, 2021 yılından itibaren Microsoft hesabı olmadan Minecraft ‘a giriş yapılamayacak.

ABD merkezli yazılım ve teknoloji şirketi Microsoft, 6 yıl önce sevilen oyun Minecraft’ın geliştiricisi Mojang’ı bünyesine eklemişti. Microsoft milyonlarca oyuncusu bulunan Mojang’ı satın aldıktan sonra Minecraft için iki ayrı sürüm sunulmaya başlanmıştı. Bunlardan biri, konsol versiyonu olan Minecraft: Java Edition diğeri ise Minecraft: Bedrock Edition idi. Minecraft: Bedrock Edition oyuncuları Microsoft hesabına olmadan da oyuna erişim sağlayabiliyordu. Ancak Minecraft: Bedrock Edition oyuncuları Microsoft hesapları ile erişim sağlıyorlardı. Ancak 2021 yılı itibariyle her iki sürüme erişmek için de kullanıcıların bir Microsoft hesabına sahip olmaları gerekecek. 

Minecraft Blog’da paylaşılan yeni bir yazıda, 2021 yılı itibariyle tüm oyuncuların Minecraft’a erişim sağlamak için bir Microsoft hesabına ihtiyaç duyacakları açıklandı. Mojang tarafından paylaşılan yazıda dikkat çeken bir diğer nokta ise, hem konsol hem de PC oyuncularının Microsoft hesabı ile giriş yapmak zorunda olduğu Minecraft’a çapraz platform desteğini sunmamaya devam edecek olması oldu. 

Minecraft ‘a Microsoft hesabı zorunluluğu ile ilgili paylaşılan video:

Minecraft Blog’da yapılan açıklamaya göre, Mojang hesabından Microsoft hesabına geçen kullanıcıların hiçbir bilgilerini kaybetmeyecekler. Bunun yanı sıra kullanıcılar, yeni hesaplarında iki faktörlü kimlik doğrulama işlemi, sohbetleri engelleme ve ebeveyn denetimleri gibi özellikleri kullanabilecek.

Blog yazısında belirtildiğine göre, oyunculara önümüzdeki süreçlerde Mojang hesaplarından Microsoft hesaplarına nasıl geçiş yapılacağını anlatan bir e-posta gönderilecek. Ayrıca kullanıcılara, yeni hesap oluşturabildiklerine dair bildirim de alacak. Blog yazısında Mojang her detayı açıklamış olmasına rağmen akıllara takılan ve yanıt verilmeyen bir konu ise kullanıcı adları oldu. 

Oyuncuların, oyun içinde kullandıkları isimlerin değişiklikten etkilenmeyeceğini dile getiren Mojang’ın, Microsoft’ta başka bir oyuncunun adının alınması halinde nasıl bir çözüm üreteceği ise henüz bilinmiyor. Söz konusu değişikliğin sebebi ise, Microsoft hesabına geçiş yapmanın, Mojang hesabına Microsoft hesabında bulunan özellikleri eklemekten daha kolay ve zahmetsiz olması olarak açıklanıyor.

İlginizi Çekebilir:

Microsoft Flight Simulator Fragmanı, Serinin Eski Oyunlarına da Yer Verdi

Microsoft, ‘Xbox Series X’ ve ‘Xbox Series S’ İçin Optimize Edilen Tüm Oyunları Açıkladı 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz