nisandaki-ted-konferansi

Coronavirüs sebebiyle geniş ölçekli uluslararası etkinlikler, ardı ardına iptal edilmeye veya önemli oranda küçülmeye gitmeye devam ediyor. Son olarak Vancouver’da gerçekleştirilmesi planlanan Nisan’daki TED konferansı da virüsün yarattığı krizden nasibini aldı. Yetkililer, etkinliğin ya Temmuz ayına erteleneceğini ya da sanal ortama taşınacağını açıkladı.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan Coronavirüs etki alanını genişletirken aynı zamanda dünyanın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilmesi planlanan pek çok geniş ölçekli etkinlik için de bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Konuyla ilgili son olarak her yıl Kanada’nın Vancouver şehrinde düzenlenen Nisan’daki TED konferansı da virüsün yarattığı krizden etkilendi. Yetkililer, etkinliğin Coronavirüs dolayısıyla planlandığı gibi gerçekleştirilemeyeceğini duyurdu. 

Konuyla ilgili açıklama yapan etkinlik sorumlusu Chris Anderson, etkinliği iptal etmeyeceklerini ve virüsün etkilerini atlatabilmek için 2 farklı seçenekleri olduğunu ifade etti. Katılımcılara etkinlik yetkilileri tarafından gönderilen elektronik postaya, uzman görüşünün etkinliğin Nisan ayında şu andaki haliyle hayata geçirilmesinin akıllıca olmayacağı yönünde olduğu notu düşüldü. Konuyla ilgili olarak temsilcilerden, gönderilen çevrim içi form aracılığıyla 2 seçenekten birini seçmeleri ve tercihlerini paylaşmaları istendi. Gönderilen forma göre etkinlik, ya Temmuz ayının son haftasına ertelenecek ya da belirlenen tarihte sanal olarak gerçekleştirilecek. Nihai karar, gelecek hafta içerisinde verilecek.

nisandaki-ted-konferansi

Diğer yandan Anderson, açıklamasında Temmuz sonu yapılan etkinliğin de salgından etkilenebileceğini hatırlattı. Böyle bir durumun olması halinde bu kez yine etkinliğin sanal olarak gerçekleştirileceğine işaret eden konferans sorumlusu, geçen seneden beri etkinlik için çalıştıklarını ve iptal etmeye niyetleri olmadığını da sözlerine ekledi. Anderson ayrıca, sanal bir TED etkinliğinin bazı dezavantajları olacağını ve kendilerini zorlayabileceğini de belirtti. Etkinlik sorumlusu, bununla ilgili olarak “Herkesi, haftanın çoğunu bu şekilde harcamaya ikna etmek kolay olmayabilir” ifadelerini kullandı.  

TED, salgından etkilenen ilk etkinlik değil

ted

Farklı alanlarda uzmanlaşmış kişilerin bilgi alışverişine zemin hazırlamayı amaçlayan bir platform olan TED, özellikle teknoloji dünyasından pek çok insanı bir araya getiriyor ve yaşanan son gelişmeleri izleyenlere aktarıyordu. Yapılan konuşmaların içerisinde barındırdığı konular, yoksulluk ve iklim değişikliği gibi dünyanın en büyük sorunlarından utangaçlık veya öz güven eksikliği gibi kişisel problemlere kadar çok geniş bir yelpazeye yayılıyordu. Bugüne kadar TED platformunda yapılan pek çok konuşma görüntüsü, çeşitli sosyal ağlarda milyonlarca kez izlenmişti. Bu popüler konuşmaların pek çoğu da 2014 yılından bu yana Vancouver’da düzenlenen konferanstan alınıyordu. 

“Uncharted adı verilen bu seneki etkinliğin konuşmacıları, henüz konferans yetkilileri tarafından açıklanmamıştı. Nisan’daki TED konferansıCoronavirüsün yarattığı krizden nasibini alan ilk uluslararası etkinlik olmadı. Yakın zamanda Mobil Dünya Kongresi, Cenevre Otomobil Fuarı ve South by Southwest gibi teknoloji dünyasında ciddi öneme sahip olan pek çok etkinlik de salgın sebebiyle iptal edilmişti.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Coronavirüs yüzünden iptal edilen etkinlikler artıyor: South by Southwest iptal edildi

Cenevre Otomobil Fuarı coronavirüs sebebiyle iptal edildi

Corona virüsü sebebiyle “MWC 2020” iptal edildi!