Çarşamba, Mayıs 27, 2020
Ana Sayfa Dijital Netflix Party Nasıl Kullanılır ? Aşama Aşama Netflix Party Kurulumu

Netflix Party Nasıl Kullanılır ? Aşama Aşama Netflix Party Kurulumu

Sosyal izolasyonun oldukça önemli olduğu ve vaktimizi evde geçirdiğimiz bu günlerde arkadaşlarımızla sosyalleşmek için internet tabanlı teknolojileri kullanıyoruz. Teknoloji şirketleri de kullanıcıları evde kalmaları konusunda teşvik etmek için bu tür teknolojileri bir bir devreye sokuyor. Bunlardan bir yenisi de Netflix Party özelliği. Peki Netflix Party nedir ? Netflix Party nasıl kullanılır ? Detaylar yazımızda…

Coronavirüs salgını elbetteki sosyal hayatı da oldukça etkiledi. Dünya genelinde milyonlarca insan salgından korunmak için evlerine kapandı ve sosyal izolasyon uyguluyor. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer tüm resmi kurumlar insanları sokağa çıkmama konusunda uyarıyor. Ancak sosyalleşme de oldukça büyük bir ihtiyaç. Teknoloji şirketlerinin bazı hizmetleri bu ihtiyacı dijital ortamda gidermemize imkan tanıyor. Bu özelliklerden biri de Netflix’in Party modu. Netflix Party kullanımı hakkında detaylar ve Netflix Party nasıl kullanılır sorusunun cevabı yazımızda.

Netflix Party Nedir ?

netflix party nedir

Netflix Party, arkadaşlarımızla birlikte film izlememize imkan tanıyan bir eklenti. Bu eklenti üzerinden arkadaşlarımızla birlikte seçilen bir dizi ya da filmi izleyebiliyor ve platform üzerinden sohbet edebiliyoruz. Böylece fiziksel olarak yan yana olamasak da aynı zevklere sahip olduğumuz arkadaşlarımızla dijital sosyalleşme imkanına sahip olabiliyoruz.

Peki Netflix Party nasıl kullanılır?

netflix party nasil kullanilir

Netflix Party modunu kullanabilmek için öncelikle, birlikte film veya dizi izleyecek kişilerin Netflix hesabına sahip olması gerekiyor. Bu noktada aynı hesaba farklı cihazlardan giriş yapılarak bu eylemin yapılamadığını belirtmekte fayda var. Yani bu aktiviteyi yapacağınız kullanıcıların ayrı hesaba sahip olması gerekiyor.

Bu özelliği kullanabilmek için birlikte içerik izleyecek tüm kullanıcıların Netflix Party Chrome eklentisini indirmesi gerekiyor.

Netflix Party Chrome eklentisi nasıl indirilir?

netflix party chrome eklentisi nasil indirilir

Netflix Party Chrome eklentisi indirmek için  Netflix Party Chorme eklentisini indirmek için Google web store’dan eklentinin tüm cihazlara indirilmesi ve kurulması gerekiyor. Netflix Party Chome ekletisi indirmek için sağ üstte bulunan “Add to Chrome” veya “Chrome’a ekle” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Bu aşamanın ardından pop-up şeklinde çıkan “Netflix Party eklensin mi?” kutucuğunda “Uzantı ekle” butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu aşamadan sonra Netflix Party Chrome eklentisi tarayıcınıza eklenmiş olacak.

netflix party chrome eklentisi nasil indirilir

Netflix Party Chrome eklentisini kurmak için tıklayın.

Netflix Party Chrome eklentisini kullanmaya başlamak için Netflix platformunda oturum açmanız gerekiyor. Netflix hesabınızda oturum açtıktan sonra arkadaşlarınızla birlikte izlemek istediğiniz içeriği açıp Chorme’a eklenen NP eklenti butonuna tıklamanız gerekiyor. Kırmızı buton, arama çubuğunun sonunda kırmızı renkli olarak beliren “NP” harflerinden oluşuyor.

netflix party nasil kullanilir

Bu butona tıkladıktan sonra tekrar bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Açılan kutuda “Start the party” butonuna tıklayarak birlikte izleme özelliğini aktif edebilirsiniz. Bu aşamada yine eklenti bize içeriği izlerken kontrolün kimde olması gerektiğini soruyor.

netflix party nasil kullanilir

Bu aşamada “Only i have control” butonuna tıklarsanız, içeriği oynatma, durdurma, ileri-geri sarma, ses açma kapama, altyazı-dublaj ekleme gibi kontrolleri sadece siz yapabilirsiniz. Ancak bu kutucuğu işaretlemezseniz birlikte izlediğiniz içerik üzerinde herkesin yetkisi olur. Onlar da istedikleri zaman oynatma, durdurma, ileri sarma gibi işlemleri yapabilir.

netflix party nasil kullanilir

“Start the party” butonuna tıkladıktan sonra yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Kutucukta oluşan linki “Copy URL” butonuna tıklayarak kopaylayıp, WhatsApp, SMS, mail, messenger gibi yollarla birlikte içerik izlemek istediğiniz arkadaşınıza göndererek birlikte izleme keyfine başlayabilirsiniz. Bu sayfada oluşan “Show chat” kutucuğunu işaretleyerek birlikte izlerken aynı zamanda sohbet de edebilirsiniz. Aynı alanda çıkan “Disconnect” butonuna tıklarsanız da birlikte izleme özelliğini kapatabilirsiniz.

Linki paylaştığınız arkadaşınızın da aynı eklentiyi kurması gerektiğini unutmayın. Arkadaşınızın paylaştığınız linke tıklaması ve Netflix’e giriş yapması yeterli. Bu aşamadan sonra birlikte izleme imkanına sahip olacaksınız.

Netflix Party’i başlattıktan sonra arkadaşlarınızla aynı anda aynı içeriği sohbet ederek izleyebilirsiniz. Özelliği başlattıktan sonra ekranın sağ tarafında bir sohbet bölümü açılıyor.

netflix party nasil kullanilir

Bu ekranda arkadaşlarınızla film veya dizi hakkında konuşabileceğiniz gibi, istediğiniz herhangi bir konuda da sohbet edebilirsiniz. Bu ekran aynı zamanda ilgili içerikle ilgili, ileri sarma, geri alma, durdurma gibi tüm işlemleri de görmenize imkan tanıyor.

Bu özellikle ilgili dikkat çeken ve negatif sayılabilecek tek husus, sohbet kutucuğunun kapatılamaması. Bu durum, tam ekran olarak film veya dizinin net olarak izlenmesinin önüne geçiyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HBO Dizileri BluTV’de Yayınlanacak!

Yerli dijital yayın platformu BluTV, HBO ile anlaştı. Buna göre sevilen HBO dizileri artık BluTV'den yayınlanacak. İşte BluTV'de yayınlanacak HBO dizileri Yerli özgün yapımları ve...

Trump ‘tan Sosyal Medya Tehdidi: Ya Kapatacağız Ya da Güçlü Bir Düzenleme Yapacağız

ABD Başkanı Donald Trump'ın ilginç çıkışlarına bir yenisi eklendi. Dün yaptığı bir paylaşım Twitter tarafından "yanıltıcı içerik" olarak işaretlenen Trump, bugün sosyal medya hakkında...

Facebook’un Yeni Sesli Grup Konuşma İmkanı Tanıyan Uygulaması: CatchUp

Facebook, 8 kişiye kadar sesli grup görüşme imkanı sağlayan yeni bir uygulama geliştirdi. Facebook ’un CatchUp ismini verdiği yeni iletişim platformu oldukça sade bir...

Riot Games LoL’un e-spor Yayınlarında Görülecek Sihirdar Vadisi Arena Sancaklarını Duyurdu

Riot Games dünyanın en çok izlenen e-sporu konumunda bulunan resmi League of Legends esporu yayınlarında görülecek, kişiselleştirilebilir Sihirdar Vadisi Arena Sancaklarını duyurdu. Riot Games...

3 GSM Operatörüne de Bayram’da Yaşanan Kesinti Sebebiyle İnceleme Başlatıldı

Uygulanan sosyal izolasyon ve karantina tedbirleri nedeniyle bu yıl Ramazan Bayramı’nda insanlar evlerinden çıkamadı. Yaşanan bu dönemde GSM operatörleri bayramın birinci gününde yaşanan yoğun...