OPPO ‘nun da kendi elektrikli ve otonom otomobil üretmeye başlayacağı iddia edildi. Şirketten konu ile alakalı resmi bir açıklama gelmese de OPPO kurucu CEO’su Tony Chen’in açıklamaları iddiaların doğru olabileceğini ortaya koydu. 

Elektrikli ve otonom araç sektörü günden güne büyürken sadece otomobil üreticileri değil, pek çok farklı şirketten de konuyla alakalı önemli adımlar geliyor. Bunlar arasında özellikle akıllı telefon üreten firmalar ağırlıklı olarak bulunuyor. Halihazırda elektrikli ve otonom araç için çalıştığı bilinen Apple, Xiaomi ve Alibaba gibi şirketler var. Hatta Çin merkezli Huawei de geçen haftalarda kendi elektrikli otomobilini görücüye çıkarmıştı. Şimdi ise bir Çinli firmanın daha bu yolda adım attığı iddia edildi. 

Çinli bir kaynak olan Xiuxiushai’nin aktardığına göre, OPPO kendi elektrikli ve otonom otomobil projesi için çalışmalara başladı. Belirtilenlere göre OPPO ’nun elektrikli ve otonom otomobil projesinin başında ise şirketin kurucu ve CEO’su Tony Chen yer alıyor. Chen’in proje için özel bir ekip kurduğu ve ekibin de sektörün en iyilerini belirlemeye çalıştığı söyleniyor. Tony Chen’e yakın bir kaynaktan edinilen bilgiler ise OPPO’nun otomobil projesi çalışmalarına başladığını belirtiyor.

Her ne kadar söz konusu ifadeler şu an için birer iddia olarak görülüyor olsa da daha önce ortaya çıkan haberler ve sızıntılar da bunu destekler nitelikte. Şirketin CEO’su da resmi olarak projeyi doğrulamadı, ancak açıklamalarının bu yönde olduğu düşünülüyor. 

OPPO CEO’su: “Otomobil üreticileri işlerini iyi yapmazsa OPPO yapabilir”

OPPO CEO’su otomobil projesi için yaptığı açıklamalarda, otomobil üreticilerinin işlerini yeteri kadar iyi yapmadığı durumda OPPO’nun da bu işe girebileceğini belirtti. Chen açıklamalarında, OPPO’nun kendi otomobil projesi için yeteri kadar güçlü olduğunu da aktardı. 

OPPO’nun kendi elektrikli ve otonom otomobil projesi için resmi bir açıklama bulunmasa da, şirketin bu konu için bazı adımlar attığı söyleniyor. Bu bağlamda OPPO’nun son dönemlerde aldığı patentlere bakıldığında, kameralar, araç konumlandırma ve mesafe ölçüm cihazları bulunuyor. Bunun yanı sıra şirketin geçen haftalarda Tesla’nın pil tedarikçilerinden CATL ile görüştüğü ve söz konusu görüşmede otonom sürüş sistemlerinden bahsedildiği söyleniyor. Ayrıca Çin’de düzenlenen bir etkinliğe katılan OPPO’nun elektrikli ve otonom araçlarla ilgili yazılım çözümlerini değerlendirdiği de belirtiliyor. Tüm bu söylentilere ve iddialara bakıldığında, OPPO’yu da elektrikli ve otonom otomobil pazarında görebiliriz gibi duruyor. 

İlginizi Çekebilir:

Türkiye’deki İlk Otonom Sürüş Testleri İstanbul’da Başladı 

Xiaomi Elektrikli Otomobil için 10 Milyar Dolar Yatırım Yapacağını Açıkladı

Huawei’den Elektrikli Otomobil Geldi: Cyrus Smart Selection SF5!

Tesla Model S Kazası, Kripto Para Yönetmeliği, Apple Spring Loaded | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz