NVIDIA DeepMap

Otonom araçlar için yüksek çözünürlüklü haritalandırma teknolojileri geliştiren ‘DeepMap’, Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi NVIDIA tarafından satın alındı. Şirketin haritalarının hata oranının oldukça düşük olduğu ve rakiplerinden çok daha sık güncellendiği biliniyordu.  

Sürücüsüz araçlar için yüksek çözünürlüklü haritalandırma teknolojileri geliştiren ‘DeepMap’, Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi NVIDIA tarafından satın alındı. NVIDIA Başkan Yardımcısı Ali Kani, konuya ilişkin açıklamasında DeepMap’in haritalama ürünlerini genişletmesini, harita operasyonlarını dünya genelinde ölçeklendirmelerine yardımcı olmasını ve otonom sürüş sistemleri konusundaki uzmanlıklarını geliştirmesini beklediklerine işaret etti.  

Diğer yandan; ‘DeepMap’, yüksek düzeyde incelikli detaylara sahip haritalar geliştiriyordu. NVIDIA; birkaç metreye kadar doğruluğa sahip haritaların adım adım GPS yönlendirmeleri için uygun olduğuna, fakat otonom araçlarda kullanılan haritalandırma teknolojilerinin çok daha yüksek düzeyde doğruluk gerektirdiğine dikkat çekti. Şirket; konuya ilişkin paylaşımında, sürücüsüz araçların sahip olduğu haritalandırma teknolojilerinin santimetre düzeyinde doğruluk oranına sahip olması gerektiğini ifade etti. Kaliforniya merkezli teknoloji devi; haritaların, çalışma alanı açılması veya şerit kapanması gibi mevcut yol koşullarını yansıtabilmesi için sık sık güncellenmesi gerektiğinin de altını çizdi. Hızlı işleme kapasitesi ve minimum veri depolama kabiliyetinin de otonom araçlarda kullanılan haritalama teknolojileri için anahtar özellikler olduğu belirtildi.  

NVIDIA, DeepMap tarafından geliştirilen teknolojiyi ‘Drive’ platformuna entegre edecek 

NVIDIA Drive DeepMap

Aktarılan diğer detaylara göre; NVIDIA, haritalama işlemi ve yerelleştirme kabiliyetlerini desteklemek için DeepMap tarafından geliştirilen teknolojiyi ‘Drive’ platformuna entegre etmeyi planlıyor. Söz konusu platform; güncel olarak Mercedes-Benz, Hyundai, Audi ve Volvo gibi otomobil devleri tarafından kullanılıyor. Şirket, satın alma sürecinin 2021’in üçüncü çeyreğinde tamamlanmasını bekliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NVIDIA ve Harvard Araştırmacıları, Genom Analizini Daha Hızlı ve Maliyetsiz Bir Hale Getirmek İçin Yapay Zeka Teknolojisi Kullanmaya Başladı 

NVIDIA, Yeni ‘GeForce RTX 3060’ Ekran Kartı Modelini Tanıttı! 

Yeni NVIDIA 3000 Serili Excalibur Oyun Bilgisayarı Satışta!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz